יום שבת, 29 בפברואר 2020, ד' אדר ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-2425199

חינוך וקהילה ביבנה

חינוך ביבנה,בתי ספר ביבנה,גנים ביבנה,מחלקת החינוך ביבנה,נוער ביבנה,חינוך מיוחד ביבנה,חופש גדול ביבנה,חוגים ביבנה,קהילה ביבנה והסביבה,נוער ביבנה,נערים ביבנה,צעירים ביבנה,מסיבות ביבנה,בתי ספר ביבנה

אורט אורמת – מייצרים הצלחה 

תיכון ומכללה 'אורט אורמת' הוא בית ספר יחיד ומיוחד ונדיר מסוגו בישראל, שהופך ילדים למצליחנים, מאפשר להם להאמין בעצמם וביכולות שלהם

פורסם בתאריך:


עם תוצאות אי אפשר להתווכח. תיכון ומכללה 'אורט אורמת' הוא בית ספר יחיד ומיוחד ונדיר מסוגו בישראל, שהופך ילדים למצליחנים, מאפשר להם להאמין בעצמם וביכולות שלהם, מעניק להם מקצוע מבוקש ומכשיר אותם לשוק העבודה, אבל לא פחות חשוב, הופך אותם לאזרחים מועילים שתורמים לחברה. מנהלת בית הספר מירי קובלסקי בראיון מיוחד "

 

בשקט ובגאון הופך בית ספר 'אורט אורמת' לסיפור הצלחה כביר. עם אלפי בוגרים שמשתלבים בשוק העבודה, בצבא ובשלל עמדות בכירות, הן בשוק הפרט והן בשוק הציבורי, אפשר כבר להגיד שבהחלט מדובר במעצמה של ממש. מה שלא פחות חשוב הוא היכולת להעצים את התלמידים, להטמיע בהם מוטיבציה ולשנות להם את דפוס החשיבה. ממקום של חוסר ביטחון ותחושה של כישלון להפוך אותם למצליחנים שמאמינים בעצמם ולא פחות חשוב להפוך אותם לאזרחים עם ערכים שתורמים לקהילה. את בית הספר מנהלת בעשור האחרון, מירי קובלסקי, שכל מהותה היא נתינה וחינוך. די לשבת כמה דקות במשרד שלה כדי להיווכח כמה היא מחויבת, כמה היא רוצה ומצליחה להגיע לכל תלמיד, להעצים. אישה של עשייה שכל כולה השקעה ולב גדול. מבחינתה כל תלמיד הוא יהלום והמוטו שמנחה אותה הוא כל אחד יכול. החינוך והתרומה לקהילה זורם בעורקיה כבר מילדות, בנוסף להיותה מנהלת בית הספר היא גם יו"ר סניף אקי"ם באזור כבר  שנה, בהתנדבות מלאה.

את הערכים האלה היא גם מנחילה לתלמידים ומשלבת פעילות של עזרה ותרומה לקהילה לאורך כל השנים. "אני עוסקת בחינוך מאז בגרותי, מדריכת נוער בשנת שירות, רכזת נוער וקהילה. הדיפלומה הראשונה שלי הייתה תעודת הנדסאית מכונות בשילוב עם תעודת הוראה טכנולוגית מתוך כוונה ללמד את התחום הטכנולוגי. "למדתי באורט והיה ברור לי שאעסוק בחינוך". מספרת מירי.

מאיפה הצורך הזה, להעניק לתת?

"כל חיי סבבו סביב חינוך והתנדבות, הנתינה באה מהבית, גדלתי במושב בדרום ואלה הערכים שגדלתי עליהם. את הסניף באזור הקמתי מתוך רגישות לאנשים עם צרכים מיוחדים, העשייה החברתית היא ערך עליון וגם פה בבית הספר אנחנו שמים על זה דגש, גם אצל התלמידים וגם אצל הצוות". כבר שלושים שנה שהיא מביאה את האור שלה, את האני המאמין ואת האנרגיה המיוחדת אל תוך בית הספר, היא עברה בכל שרשרת התפקידים, החל מהיותה מורה בתחילת הדרך, לאחר מכן רכזת שכבה, רכזת חינוך ועד התמנותה למנהלת לפני כעשור. 

 

מה את יכולה לספר על בית הספר היום? למי שמכיר ובעיקר למי שלא...

"היום בית הספר הוא אחד מבתי הספר צמודי המפעל הייחודיים והמוצלחים ביותר בישראל. אין עוד הרבה כאלה, בפרט שאנחנו צמודים למפעל פרטי. בית הספר נוסד על ידי יהודה ודיתטה ברוניצקי, מייסדי מפעל אורמת הבינלאומי ואנשים יקרים שתמיד תומכים ועוזרים, הזוג הצנוע אף זכה בתואר חתני פרס ישראל בחגיגות  למדינה והם ממש בני בית בבית 70ההספר ובעיר יבנה. המקום הוקם מתוך אידיאלים וראיית המודל הדואלי באירופה, הוא מכשיר את מרבית הנוער להיות בעלי מקצוע מהמובילים בתחומם. הקשר עם מפעל 'אורמת' חם מאוד, מקבלים תמיכה עצומה, ייעוץ וחום, בכל המה שצריך. יש לנו מהנדסים שחונכים תלמידים, התלמידים אוכלים ארוחת צהריים במפעל. תחושה של בית לכל דבר. תלמידים 190בבית הספר לומדים כיום  מתוכם בכיתת י"ג במכללה). 20מגמת ( 4במסגרת הלימודים בבית הספר קיימות מגמות: מגמת חשמל מוסמך בה רוכשים התלמידים מיומנות של חשמלאי מעשי עם התמחות של התייעלות אנרגטית, מדובר בתחום חדש שמתקשר לכל תחום האנרגיות המתחדשות והתהליך הירוק. (במסגרת המגמה בית הספר יצר בשיתוף עם המפעל מיזם ייחודי בסוגו בארץ בו שני חדרים שמדמים שני בתים, אחד ירוק והשני בזבזני. המיזם זוכה להצלחה וקולט קהל רב שבא להתרשם ולהבין איך תיראה הצריכה העתידית בעולם). מגמה נוספת היא מגמת מבנאות פלדה וריתוך (אל תגידו מסגרות).  – עיבוד שבבי ממוחשב. CNCמגמה של ובנוסף קיימת מגמת מולטימדיה – תקשורת חזותית, גרפיקה ממוחשבת". 

 

מדובר במקצועות מאוד מבוקשים מאוד, התלמידים בעצם מרוויחים פה מקצוע ויכולים להשתלב במהירות בשוק העבודה?

"מבחינה מקצועית התלמידים רוכשים פה ידע מקצועי נרחב ומודרני, מדובר בהכשרה מעשית. התלמידים כבר בכיתה יא' נצמדים לחונך מהמפעל ובעצם מתחילים את הסטאז', מפעילים מכונות ומתחילים להתנסות בשטח.יש פה כבר תלמיד שחודשיים בקיץ מועסק במפעל, עובד על המכונה ומייצר חלקים עבור אורמת. גם מי שממשיך לשנת יג ויד 'נחטף' על ידי הצבא, הם פשוט מחכים לתלמידים שלנו שמשתלבים בצה"ל במהירות והצבא גם מממן שמונים אחוז משכר הלימוד שלהם. חשוב לציין שהיום באורמת כשלושים אחוז מעובדי המפעל הם בוגרי בית הספר, תלמידים לשעבר מועסקים במחלקות הייצור, יש גם סגן מנהל מחלקה ואפילו סמנכ"ל, כולם בוגרים שלנו וזה גאווה גדולה. אם בעבר הגיעו לפה תלמידים שנשרו מכל מיני מסגרות אחרות, היום הרבה מגיעים לפה מבחירה, גם ההורים נחשפו לבית הספר ורואים בבית הספר מודל לפיתוח עתיד ילדיהם, הם מכירים את שוק העבודה ורואים את סיפורי ההצלחה של התלמידים ומבינים שיש פה עתיד ורוד. אחוז הנשירה בבית הספר הוא אפסי ולא חסרות דוגמאות לתלמידים שהצליחו בגדול. ישנם תלמידים שהצליחו לא רק בתחומי המקצוע שלמדו פה והפכו הלכה למעשה למובילים בתחומם ברמה הארצית בין אם כמנהלי עסק עצמאי ובין אם בפיתוח קריירה אזרחית או צבאית מרשימה".

 

זה בטח נותן סיפוק עצום.. להצליח להביא נערים למיצוי הפוטנציאל שלהם ולתת להם יכולת להצליח..

"האני מאמין שלי הוא שכל תלמיד יכול. אנחנו מאפשרים לתלמידים להיות אזרחים מועילים בעלי ערכים שתורמים לחברה. בעצם מכינים אותם לחיים, לא רק מבחינת המקצוע והכלים שהם מקבלים פה, אלא גם להתמודדות עם קשיים ואתגרים. מה שמחזיק אותנו בתוך העבודה הקשה זה לראות את הבוגרים מצליחים, הופכים לבעלי משפחות ואזרחים מועילים. הם גם יודעים להוקיר תודה. אנחנו בקשר עם הבוגרים פה וזה בעצם בית ספר לחיים. מרבית מבוגרי בית הספר באים ומבקרים אותנו כאן, הן בטקסים במהלך השנה והן כחלק מההווי המשפחתי אליו חונכו. יש גם פעילויות של תרומה לקהילה שהם חלק בלתי נפרד ממסלול הלימודים, יש פה קבוצה של ניצולי שואה שמגיעה פעם בשבועיים והתלמידים מארחים אותם ומלמדים אותם. מדהים לראות את זה. אנחנו מתנדבים, הן הצוות והן התלמידים בהרבה פעילויות בקהילה ביבנה, רק באפריל יזמנו בשיתוף המפעל והעירייה את יום המילה הטובה והגענו לכל האנשים 'השקופים', אם זה מנקי הרחובות או עובדי חינוך ורווחה, רק כדי להגיד תודה ולתת מילה טובה. אלה ערכים שמושרשים בתלמידים וזה שווה הכל". גם מבנה בית הספר אורמת עבר מתיחת פנים ושדרוג רציני עם תוספת של מבנה חדש ומודרני, שכולל סדנת חשמל והתייעלות אנרגטית ברמה הגבוהה ביותר עם הציוד החדשני והמתקדם ביותר שקיים ומאכלס בתוכו גם את המכללה הראשונה והיחידה בעיר יבנה. כל מי שנכנס לבית הספר לא יכול שלא להתרשם מהחום במקום ומההשקעה. מהחדשנות ומהאיכות.

 

במהלך הריאיון נכנס אחד העובדים במקום ומחליף מילה עם מירי, הכל בגובה העיניים ובחמימות, פשוט אווירה משפחתית ומקום שכיף להיות בו.

"מדובר בצוות שעובד ביחד המון שנים, יש לנו צוות טיפולי רחב שכולל יועצת, פסיכולוג, מעריכה דידקטית, רכזת תעסוקה ומגשר לקהילה. מדובר בצוות שלנו שהוא מיומן ומוכשר לטפל בילדים עם המון הכלה, שיפור תחושת המסוגלות והיכולת והעלאת הביטחון העצמי. כל היכולות שיש לנו מביאים את התלמידים להצלחה והתוצאות בהחלט מדברות בעד עצמן. הניסיון העשיר שלנו בלהביא ילדים כנגד כל הסיכויים למקום של הצלחה הוא מדהים, אנחנו בעצם יכולים לקחת ילד חבוט וחבול שאמרו לו שהוא לא שווה ולא יכול מרימים אותו למקום בו הוא ירגיש מוערך, מעלים לו את הבטחון ונותנים לו חוויות של הצלחה. להביא תלמיד או תלמידה למצב בו הם מסיימים עם מקצוע והמוטו שלנו הוא בעצם כל אחד יכול. גם תוכנית ההאצה לבגרות נקראת "יכולות" וזה בעצם הקו שמנחה אותנו. חשוב לציין שהילדים גם מסיימים עם בגרות מלאה את הלימודים. היו פה תלמידים שחזרו לעבוד בבית הספר כקבלנים מצליחים, כשהם מנהלים מפעל וחברות ומעסיקים לא מעט עובדים, זה בעצם סיפור ההצלחה שלנו ויש עשרות דוגמאות לכך". מספרת מירי. 

 

מה את יכולה לספר לנו על המכללה שנפתחה? לפני כארבע שנים נפתחה גם המכללה של בית הספר עם ציוד חדש ומעבדות 

מתקדמות. הרעיון לייסוד המכללה היה יוזמה של הזוג ברוניצקי וראש העיר צבי גוב ארי יחד עם רשת אורט ישראל. הסטודנטים מגיעים מכל האיזור וגם בוגרי בית הספר ממשיכים למסלולי טכנאי או הנדסאי כחלק אינטגרלי ממהלך הלימודים במסלול של דחיית שירות בתיאום עם הצבא. יש מסלול של טכנאי חשמל בקרה ואנרגיה והנדסאי חשמל בקרה ואנרגיה. החזון שהמכללה תפעל גם בשעות הערב וגם למבוגרים, המכללה גם מצוידת בסדנאות חדשות ומשוכללות וחשוב שכולם ייהנו מזה. תיכון ומכללה אורט אורמת הינו מוסד חינוכי טכנולוגי מקצועי ותיק ומוכר בעיר יבנה, ומשרת אוכלוסיית תלמידים מיבנה, רחובות, ראשל"צ חולון ובת ים בצפון וגם תלמידים מאשדוד, גן יבנה, באר טוביה, גדרה וכל המושבים והיישובים שבתווך עם מערך הסעות מסודר ותכניות לימוד מהמתקדמות בארץ – הן בתחום המקצועי, הן בתחום הלימודי והן בתחום הערכי. בית הספר קולט תלמידים לכיתות ט'י'-י"א במהלך כל השנה וכאמור המוטו הוא כל אחד יכול – ואנחנו כאן מגבים זאת בעשייה הלכה למעשה לאורך השנים ונמשיך ונפעל כך כחלק מהתפיסה שלנו ותחושת השליחות המלווה אותנו יום יום.


 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: