יום רביעי, 11 ב 2019, י"ג כסלו ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-2425199

פרשת השבוע ביבנה

הרב סתיו , דבר תורה , פרשת שבוע

אורי וילהלם על פרשת השבוע "צו"

מספרים על יהודי שנסע בתל אביב, חיפש מקום חניה ולא מצא. הסתובב באותם רחובות ואין תזוזה, ממש לפני שהוא הפסיד את הפגישה, הרים ראשו לשמים והתחנן 'אלוקים, אם אתה מסדר לי מקום חניה אני מבטיח שאני מתחיל לאכול רק כשר'. מיד כשסיים את תפילתו, ראה מול עיניו מקום חניה. הרים שוב ראשו לשמים ואמר, 'עזוב לא משנה הסתדרתי כבר בעצמי'...

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

הרב אורי וילהלם

שליח חב"ד בשכונת נווה אילן

השבוע נקרא בתורה את פרשת צו, הפרשה עוסקת (בין יתר סוגי הקורבנות) ב'קורבן תודה'. קורבן זה מביא אדם שהיה במצב של סכנה וניצל ממנה כגון: חולה שהתרפא.

אחד הדברים המעניינים בקורבן תודה הוא התוספת שמביאים בנוסף לקרבן. יחד עם כל קורבן שאדם היה מביא לבית המקדש היה מצורף גם מאפה מן הצומח. כל סוג קורבן היה לו מין המאפה המצורף דווקא עימו. יחד עם קורבן התודה היה על המקריב להביא 40 מאפים, 30 מהם היו מצות ו-10 היו חמץ.

כיהודים אנחנו יודעים שמיד כשנגמר חג אחד אנו כבר ממתינים לחג הבא. כך גם בימים אלו, ברגע שעברנו את פורים אנחנו כבר נערכים לפסח (והחרוצים כבר נמצאים עמוק בניקיונות). בפסח אנחנו שומעים כל הזמן על המצה המסמלת 'ביטול' = ענווה. בניגוד ללחם שתופח ומלא ב'חשיבות עצמית', המצה היא מאפה דק שלא נתנו לו לתפוח- דבר המסמל את הענווה. זו גם אחת הסיבות שהמצה נקראת 'לחם עוני' שהעני לא 'מרגיש מעצמו'.

לאחר הקדמה זו לכאורה מובן שאדם הרוצה להביע את תודתו יביא מצות כי הרי התודה ענינה לומר 'אני הייתי צריך את עזרתך ולא הסתדרתי בלעדיך', אך מדוע צריך להביא גם לחמי חמץ המסמלים את ה'חשיבות העצמית'?

ההסבר לכך הוא שבדרך כלל אדם צריך להיות עניו ולהרגיש שהוא נעזר על מנת לומר תודה. אך לפעמים ישנה בעיה הפוכה בדיוק, אדם שלא אכפת לו לומר כל היום תודה והעיקר שיבצעו בשבילו הכל, הוא מפתח תלות בסובבים אותו ולא סומך על עצמו בכלל, חוסר ביטחון עצמי גמור והרגשה שהוא לא יכול ולא מסוגל לכלום, בשביל אדם כזה מגיעה התוספת של לחמי החמץ. לומר לו 'עליך להכיר במעלותיך וביכולתך להתמודד עם הסביבה'.

גם אנו צריכים תמיד לשמור על איזון, לדעת להעריך ולהודות על מה שאנו מקבלים אך גם להכיר במעלות עצמינו ובמסוגלות שלנו.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: