יום שני, 18 בדצמבר 2019, כ' חשון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-2425199

חדשות ביבנה

חדשות ביבנה, חדשות,מוניציפאלי, מכבי צבי יבנה, חדשות בכל העיר ביבנה, ניוז ביבנה, סטטוס יבנה, מערכת עיתון סטטוס יבנט,פלילים ביבנה,פשע ביבנה,פשיעה ביבנה,רצח ביבנה,דקירה ביבנה,שוד ביבנה,גניבות ביבנה,פריצה לבית ביבנה

אם לדבר גלויות – קיבוץ הגלויות תקוע

זה התפרץ פתאום, כדרכם של אסונות – וכדרכם של אסונות, הכתובת הייתה ונמצאת על הקיר כבר שני עשורים ויותר: סלמון טקה, בן 19, בן לקהילת עולי אתיופיה בקריית-אתא – נורה למוות על-ידי שוטר שטען כי "חש סכנה לחייו ולחיי בני משפחתו", והצטרף למניין קורבנות השווא של תהליכי האינטגרציה החברתית שלא תמיד מוכתרת בהצלחה ולא לגמרי עולה על דרך המלך בארץ הקודש – באופן אירוני, מושא חלומותיהם של מרבית העולים אליה – בוודאי בני העדה האתיופית

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

רובי שטיינברג

עם היוודע דבר האירוע הקשה, בבוקר יום שני השבוע, פנה כותב שורות אלו אל נציג הקהילה האתיופית במועצת העיר יבנה, שחר סימנה, ראש סיעת 'יבנה עיר אחת' – וביקש את תגובתו. בשעות הבוקר המוקדמות של אותו יום, החלה לרחף עננת הטרגדיה מעל לראשינו, ובאופק החל להסתמן סליל ענן הטורנדו אשר עמד לפרוץ שעות ספורות לאחר מכן.

"כואב הלב, פרשה חמורה! שוב שוטר יורה בצעיר ממוצא אתיופי בלי סיבה. אני לא מקבל את הגירסה השקרית של השוטר שהיה בסכנה. אני מקווה מאד שהפעם השלטונות ימצו את הדין במלוא החומרה" – הגיב סימנה על התקרית הקשה. "זה עבר את כל גבול הסבלנות והסובלנות", הוסיף בכאב ובזעם, "אבל אני קורא מכאן לקהילת יוצאי אתיופיה: חייבים להימנע מלנקוט באלימות, כי זוּ דרכה של הקהילה – אנו נגד אלימות, לא פותרים בעיות - קשות ככל שיהיו - באלימות. יהי זכרו של ההרוג ברוך, ותנחומיי העמוקים למשפחה".

מחאה מתלהמת – פוגעת במסר

השוטר אשר ירה בצעיר שוחרר במהלך אותו בוקר על-ידי בית משפט השלום בחיפה למעצר-בית בן שבועיים – אולי המהלך הכי בסיסי בהתעוררות המחאה שגברה והלכה ברשתות החברתיות, סוחפת עמה אישי-ציבור, פוליטיקאים ואזרחים רבים. בית המשפט הטיל חיסיון על פרטי השוטר החשוד, והוא ירד לחלוטין למחתרת, לאחר שחש (שוב) איום וסכנה לחייו ולחיי יקיריו.

וככל שחלפו הדקות התקדרו השמים מעל העיר יבנה ויתר ערי השפלה – כמו גם ערי המרכז, הצפון הדרום – מדינה שלמה הפכה לשוטים של תצלומי וידאו מעוררי חרדה ששודרו בכל ערוצי המדיה הדיגיטלית – טלוויזיה, רדיו, אינטרנט ורשתות חברתיות – ומן הסתם העבירו תחושות חלחלה לצופים במדינות העולם הצופות בשידורי ה-BBC וה-CNN, מן הסתם בדיוק כשם שבנו ניטעת החרדה כשאנו צופים באירועים קשים בזירות הבינלאומיות.

היה ברור שמחאה מהסוג הזה לא תדעך בתוך שעות – ולולא היו המפגינים עושים טעות, כתמיד במחאות שבבבסיסן התלהמות, וחוסמים את כל צירי התנועה במדינה ומשבשים את חייהם של כמעט מיליון אזרחים – סביר להניח שלא הייתה דועכת גם בתוך ימים ספורים, כפי שקורה בעת כתיבת הדברים כאן.

המפגינים ביצעו את הטעות הקלאסית – עלו על עצביהם של כל מי שהאמינו בתחילה בצדקת דרכם ותמכו בהם – משום שחוללו בחייהם תוהו ובוהו אחד גדול, בעת שכ-100 אלף כלי-רכב השובתו מתנועה למשך שלוש עד שש שעות, בעיצומו של יום עבודה של אמצע השבוע. גם הנאמנים שבנהגים, מי שהצדיקו את המחאה ואפילו את שיבושי התנועה והאקטים האלימים של המפגינים – איבדו את סבלנותם ומיתנו מאד עד ביטול מוחלט של האהדה. נהג תקוע יכול להיות מבין וסבלני ואמפטי עד לגבול של שעה פלוס-מינוס בה הוא מתבשל במכוניתו. לאחר פרק זמן זה, מראים מחקרים בפסיכולוגיה חברתית – הפקק של סיר הלחץ משתחרר ממקומו, והקיטור מופנה כלפי מי שהופך את הנהג לבן-ערובה לטובת האינטרסים של השובה/המפגין.

גם מחאת הנכים, המחאה השנייה בגודלה בשנים האחרונות בנוף הציבורי, נקטה באותן שיטות גבוליות עד פסולות בכדי להעביר את המסר של הקהילה הסובלת הזו – ואיבדה את האהדה הציבורית העצומה שהייתה נתונה לה למן תחילת התהליך.

לא הועילו גם קריאותיהם של מניהיגי העדה האתיופית, הנחשבת לסובלנית ולסבילה, שלא לאפשר למחאה לחרוג מן הגבולות הלגיטימיים ומסרטי הסימון של החוק – המפגינים בסיבוב הנוכחי, ברובם צעירים בני עשרים ומטה - וגם אם אין להגדירם כחמומי-מוח – אין ספק שלא ניחנו בסבלנות רבה להמשיך ולשאת את הקלקולים הרבים שהם סובלים במסגרת חייהם במדינה היהירה הזו.

חבל, כי כך בתוך יממה נחלש מאד סטטוס הטיעון הצודק שלהם, ומירב תשומת הלב הופנה לנזקים הנגרמים ממחאתם, ולסקרים שמיהרה התקשורת להפיץ, המלמדים על נטישת האהדה הציבורית.

מסרים סותרים ומבלבלים מהמנהיגים

ביבנה ובערי השפלה הקרובות אליה המחאה נשאה אופי אלים וסוער, אשר את אותותיו ניתן לראות גם כעת בנסיעה בכבישי העיר ושכנותיה - רחובות, ראשון-לציון ונס-ציונה, ובנציבי הגישה אליהן – כביש 4, נתיבי איילון, כביש 20, כביש 'דרך הים' מרחובות ליבנה, כביש צומת בית-עובד-גן רווה, והדרכים הבין-עירוניות: סימני חריכה בכל מקום, כבישים שחורים מאש שניצתה בהם, ושאריות צמיגים שרופים בכל עבר, ריח מלחמה הנישא באוויר.

הכניסות לערים נחסמו, הדרכים העירוניות נחסמו כליל, ועד מהרה הגיע גם השלב בו ננקטו מהלכים של אלימות ותוקפנות של עשרות ומאות מפגינים זועמים, אשר העזו לפגוע בכוחות השיטור המקומיים ולצבוא על מתחמי תחנות המשטרה, עד שנוצר הצורך להרחיקם באמצעות ירי רימוני גז והלם.

לקט זעיר ומייצג מאירועי הימים בערי השפלה מספק דיווחים אודות הצתות אש בעיר רחובות, תקיפת אישה הרה בצומת אושיות; פיצוצים ברחוב הרצל, אשר הביאו את שוטרי העיר להטיל רימוני עשן לעבר מפגינים ועוברי-אורח, חווייה לא-סימפטית שאירעה לחברת המועצה אווה גור, שיקול מחדש האם להמשיך ולקיים את פסטיבל הפסלים החיים, פצוע במצב בינוני מיידוי אבנים ברחוב הרצל, הצתות פחי אשפה וציוד עירוני ברחבי העיר יבנה, תקיפה של תחנת המשטרה ביבנה על-ידי עשרות מפגינים ומעצר שישה מהם, נפגעים בצומת גדרה/כנות מיידויי אבנים לעבר שוטרים ולעבר רכבים חולפים, ועוד, ועוד.

המנהיגים המקומיים של קהילות יוצאי אתיופיה לא היו מאוחדים במסרים שהעבירו לציבור אותו הם מייצגים: "המדינה דחקה אותנו עד הקצה. האלימות שרואים בימים אלה היא תוצר של חוסר שיתוף פעולה אמיתי לפתרון הבעיה, המצב יילך ויקצין", אמר חבר מועצת עיריית רחובות, שאול צגהון, והוסיף: "אני רוצה להבין למה האצבע שלהם קלה על ההדק? למה מח"ש סוגרים את התיקים מחוסר עניין לציבור? סלומון טקה נורה על-ידי שוטר ומת כי התפיסות והפרופיילינג מוטים וגזעניים – שחור שווה אלימות ואיום. אני לא מוכן להשלים עם העובדה שנערים וצעירים כהי-עור חשופים לשיטור-יתר ולאלימות קשה, מה שקרה ליוסף סלמסה ז"ל וליהודה ביאדגה, ועדיין ולא נעשה התיקון הנדרש".

ח"כ גדי יברקן ממפלגת 'כחול-לבן' (סיעת 'מפלגת התנועה הלאומית-ממלכתית') קרא לראש הממשלה לגלות מנהיגות ו"לקחת אחריות על המתרחש ברחובות מדינת ישראל", ולמפגינים אמר: "אני גאה בכם. תמכו והצטרפו למחאה". ועם זאת הדגיש: "אחיי המפגינים ברחבי הארץ, אני קורא לכם לשמור על איפוק ולא להתדרדר לאלימות".

ראש הממשלה הואיל להגיב לראשונה להתרחשויות רק יומיים לאחר התפרצותם, ובמסר שמרני, כמעט קול ענות חלושה, ציין: "אני מבקש להפסיק את חסימות הצירים, נפתור את הבעיות יחד תוך כדי כיבוד החוק".

נכון לסוף השבוע הקרוב נראה כי אין לדעת בוודאות האם אכן שככה המחאה, או שמא נסוגה לאחור רק טקטית, על-מנת לטכס עצה, לחבל תחבולה ולשפר עמדות. מומלץ לשים לב לנעשה בדרכים במהלך שישי-שבת, ובוודאי בתחילת השבוע – לאחר שמובילי הפעילות ההתקפית של הקהילה הפגועה הבהירו כי בכוונתם לשבש לא רק את כבישי הארץ, אלא לנסות ולחבל עד כמה שניתן במרקם החיים האזרחי השוטף, ולשבש את פעולת הרכבות ונמל התעופה בן-גוריון.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: