יום שלישי, 20 באפריל 2021, ח' אייר ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 054-2425199

בלוגים ביבנה

בלוגים, בלוגים ביבנה, בלוג ביבנה, טור ביבנה, טור אישי ביבנה, דבר העורך סטטוס יבנה, דבר העורך סטטוס יבנט

"אני מגדלת בבית מלשינון " – הלשנה או דיווח ?

הטור השבועי של שלי יטח-מרציאנו

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

שלי מרציאנו

M.A - מנחת הורים בכירה

Shelly.koren123@gmail.com

 

 

ביום שישי האחרון התקשרה אליי אמא מקסימה שסיפרה לי כי לאחרונה בתה בת ה5 מרבה        " להלשין" על חבריה לגן .הילדה החמודה הזו עושה מה שרבים מבני גילה עושים ואנחנו צריכים להבין , כמו ככל התנהגות , מה רוצה להשיג בכך? ואיך אנחנו ההורים יכולים לעזור שהרי החשש שלנו הוא שבמצב כזה 'השטינקר' המלשן ייתפס כך בעיני חבריו וזה יוביל אותו למצב שהוא דחוי ושהילדים כועסים עליו. ובצדק.

הקושי בנושא זה הוא גם שלנו המבוגרים בגלל הדיסוננס שבו- הגבול בין דיווח להלשנה גם לנו לא תמיד ברור. הרי בטור הקודם שלי בנושא פגיעות מיניות הדגשתי כמה חשוב שהילדים ידברו, יספרו, ישתפו במה שקורה להם- לטוב ולרע ופתאום כאשר קורים דברים כאלה בהם ילדים אחרים מפרים את הכללים , קטנים ככל שיהיו, אנו דורשים מהם לא להלשין ? האם כל הלשנה היא פסולה ? מתי זה דיווח ומתי הלשנה ? מתי הילד שסיפר על מעשיי אחרים נתפס "כמלשין ,כבוגד ,כמשתף פעולה " ומתי "כמציל , כעוזר ". ברור לנו המבוגרים ( לא תמיד לילדים ) שמקרה של ילד שלא שטף ידיים אחרי שהגננת ביקשה או ילד שלא העתיק שיעורי בית מחבר  שונה ממקרה של פגיעה רגשית , מינית או פיזית חלילה , האם גם לילדים ברור ?! לא תמיד.

עלינו כמבוגרים ללמד את ילדינו הבדל בין שני מושגים חשובים – דיווח והלשנה

"הלשנה" היא כאשר מספרים על מקרה שאין חובה לדווח עליו, שאין סכנה ומקרה שלא תמיד נוגע לילד שסיפר באופן אישי. "דיווח" לעומתו הוא הכרחי ומציל פעמים רבות מתוצאות קשות. צריך להבהיר לילד שבמקרה כזה יש סכנה שאם לא יספר התוצאות של המעשה תהיינה חמורות. במקרה כזה אם פוגעים בהם או במשהו שמכירים, בכל דרך שהיא, עליהם ליידע ולשתף ואין זו הלשנה, אלא שמירה על זכויות, בריאות ומוגנות גופם.

סיבות רבות יש לכך שהם עושים זאת- אחת  מהן היא הצורך לזכות בתשומת לב הגננת או המבוגר. הם עושים זאת פעמים רבות בתחרות התמידית עם אחיהם על המשאב היקר שנקרא " זמן הורים " הם מאמינים כי כך הם יכולים להרוויח נקודות זכות אצל ההורה ובו בזמן " להחזיר לאחיהם על מה שעשו להם ".

סיבה נוספת היא בחינת המוסריות שלהם ששונה משלנו,  המבוגרים. הם שופטים את המעשים לא תמיד לי תוצאותיהם אלא לפי תפיסת הסביבה אותם.  כאשר הם עדים לחוסר צדק " או "לשבירת כללים " זה מעורר את תפיסת המוסר שלהם , ייתכן שהם עושים זאת למעשה כי לא יודעים איך להגיב נוכח הסיטואציה, הם לא מוצאים לבדם את הפתרון לבעיה , הם לא יודעים איך לבקש עזרה ומצפים שאחרי שילשין הוריו יבואו לעזרתו.

בין אם הוא עושה זאת כדי לזכות בתשומת לב ובין אם זה מתוך רצון לעזרה התגובות שלנו מאוד חשובות –

  • עלינו להבין כי זה טבעי ושלב התפתחותי וכי אסור לנו לכעוס ולגעור בו כי הוא יכול להבין כי עדיף לו לא לשתף אותנו בכלום.  שימו לב לא להדביק לו תוויות של " שטינקר " ומלשן " כי כך אתם צובעים את כל כולו בהתנהגות אחת מה שיגרום אחר לרצון שלו להצדיק את התואר שדבק בו ואז יהיה קשה הרבה יותר למגר את התופעה.
  • עלינו להבהיר בצורה עקבית שאנחנו לא מלשינים " לשון הרע- זה דבר נורא " ! יש להבהיר לו כי גם הוא לא היה רוצה שיאמרו עליו דברים כאלה וכי אתם מאמינים בו ויכולותיו לפתור את הבעיות בכוחות עצמו מבלי שמבוגר יתערב ( כמובן לא כאשר מבוגר בסכנה ).

 

 

  • יש לתת תשומת לב מבלי להגיע למצב שהילד מחפש זאת בדרכים אלו ולחזק ההתנהגויות ההפיך החיובי- כלומר להחמיא ולחזק התנהגויות חברתיות כמו עזרה לזולת , רגישות , אמפתיה וכו'
  • יש לדבר על ההבדל בין דיווח להלשנה ( כל אחד בהתאם לגילו ) " אם זה לא מסוכן אני לא רוצה לשמוע אותך מספר על אחיך / חברך "
  • היוו עבורם דוגמא אישית שימו לב כי אתם לא מדברים על אחרים בנוכחותם מה שלנו ברור כרכילות להם נתפס כהלשנה אל תהפכו אותם אתם למלשינים ושתעמידו אותם במצב בהם הם ידרשו לספר לכם : " מי עשה זאת ? " אל תעודדו קואליציות עם אחד ההורים " בוא תספר לי מה היא עשתה כשאמא לא היתה " .

 

 

2.7 – ערב התרמה 'מעגל נשים' יבנה למען חוג הלגו לילדים חולי סרטן. הרצגה – הרצאה והצגה שלי ושל שגיא לוי ,שחקן, בנושא " הורות זה לא צחוק . או שכן  " – על תגובות גבולות ומה שביניהם. רכישת כרטיסים דרך לינק . לשליחתו שלחו הודעה למספר : 053-7337705.

10.7 – הרצאה בנושא גמילה מטיטולים . לרכישת כרטיסים מרכז רייך יבנה 08-9331133

 

                              

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: