יום ראשון, 16 ביוני 2019, י"ג סיון ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 054-2425199

פרשת השבוע ביבנה

הרב סתיו , דבר תורה , פרשת שבוע

אָנִי אִתְּךָ!

פרשת השבוע - ויחי

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

הרב אורי וילהלם

שליח חב"ד בשכונת נווה אילן

 

לילה אחד חלם אדם חלום, ובחלומו הוא הולך על שפת הים ומטייל עם אלוקים. מולו בשמיים הבזיקו תמונות מחייו. בכל תמונה שהבזיקה בשמיים הבחין בשני זוגות עקבות שנוצרו בחול. זוג אחד שלו, והשני של אלוקים שצועד יחד עימו. כשהבזיקה תמונת חייו האחרונה מולו, הביט האדם לאחור על העקבות שבחול. הוא הבחין כי פעמים רבות יש רק זוג אחד של עקבות לאורך הדרך. הוא הבחין גם כי דווקא בתמונות העצובות והאומללות בחייו נשנה הדבר.

פנה האדם אל אלוקים ואמר: 'אלוקים, אתה אמרת לי שכאשר אחליט ללכת אחריך תלך איתי לאורך כל הדרך, אך הבחנתי כי בתקופות הקשות של חיי, צעדתי לבד. אינני מבין מדוע דווקא בזמנים שנזקקתי לך ביותר, עזבת אותי'.

ענה לו אלוקים: 'בני היקר, אוהב אותך אני ולעולם לא אעזבך. באותן תקופות שבהן היה רב סבלך, כשאתה רואה רק זוג אחד של עקבות — לא היו אלה עקבותיך, היו אלה העקבות שלי כשנשאתי אותך'... (משל עממי)

***

השבוע נסיים את ספר בראשית, כאשר עיקר פרשתנו מתארת את פטירתו של יעקב אבינו וברכותיו לבניו, ובסיום הפרשה מתוארת פטירתו של יוסף הצדיק. הפרשה, ובעצם ספר בראשית כולו, מסתיימת במילים "וַיָּמָת יוֹסֵף בֶּן מֵאָה וָעֶשֶׂר שָׁנִים... וַיִּישֶׂם בָּאָרוֹן בְּמִצְרָיִם".

ישנו כלל שנקרא 'מסיימים בטוב'. משמעות הכלל היא שכאשר מסיימים בתלמוד איזה ספר / מאמר / מסכת וכדומה תמיד להשתדל לסיים בדבר טוב. ואם כן כיצד דווקא ספר בראשית מסתיים בפסוק כל כך עצוב?

שספר בראשית סוקר את תולדות גדולי העולם ואבות האומה ודווקא לקראת סיום השלב הראשון של אבות העולם, ניתן המסר והכח לבניהם להתמודד עם קושי השעבוד שיגיע בתחילת ספר שמות. כאשר יוסף אומר לבני ישראל "פָּקֹד יִפְקֹד אֱ-לֹהִים אֶתְכֶם וְהַעֲלִתֶם אֶת עַצְמֹתַי מִזֶּה", הוא בעצם אומר להם 'דעו לכם שלמרות הקשיים הצפויים לכם תזכרו שבסופו של דבר "פָּקֹד יִפְקֹד אֱ-לֹהִים אֶתְכֶם" ה' יגאל אתכם ויוציא אתכם מכאן'.

ויתרה מזאת, יוסף אומר לבני ישראל, 'גם בתקופה הקשה שאתם פה, ב'שעבוד מצרים', אני אתכם לאורך כל הדרך ורק כשתצאו ממצרים בעצמכם אז "וְהַעֲלִתֶם אֶת עַצְמֹתַי מִזֶּה"'.

זאת גם המשמעות של סיום ספר בראשית במילים "וַיִּישֶׂם בָּאָרוֹן בְּמִצְרָיִם", התקווה לגאולה והמסר שאני אתכם וכמו שאומר דוד המלך בתהילים "עִמּוֹ אָנֹכִי בְצָרָה" אני ה' נמצא יחד איתכם בצרותיכם. ולכן סיום ספר בראשית הוא סיום אופטימי וטוב- אל תדאגו הגאולה כבר מגיעה.

שבת שלום

לתגובות והערות

052-7703178

uriwilhelm@gmail.com

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
4
3
Cysts rectum role, identify enlargement.
igatmoto | 14:35   25.02.19
2
Decreased reply dysentery, washings childbearing m
odmkegumohaka | 09:22   25.02.19