יום שבת, 06 ביוני 2020, י"ד סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-2425199

בלוגים ביבנה

בלוגים, בלוגים ביבנה, בלוג ביבנה, טור ביבנה, טור אישי ביבנה, דבר העורך סטטוס יבנה, דבר העורך סטטוס יבנט

בחירות 2019 - פרסונה ולא אג'נדה

הטור השבועי של ציון בן שטרית

פורסם בתאריך:


 

פעם כאשר שמענו את המילה בחירות התרגשנו מאוד, כי הגיע יום הבוחר להשפיע ולשנות כל אחד על פי האג'נדה שלו והתמלאנו כולנו בגאווה לבחור את המפלגה הנכונה על פי  האידיאולוגיה שלה, גם הנושאים היו ברורים וגם מצעי המפלגות היו מוצגים ובעיקר נסבו סביב נושאים ברורים ותכליתיים, אידיאולוגיות על שינוי, על שלום, על ביטחון, על כלכלה, ידענו את מצעי המפלגות ויכולנו להשפיע על בחירת הנושא המועדף שהיה אז על סדר היום הציבורי. ידענו לבחור על פי מצעי המפלגות את המפלגה שתוביל אותנו לשינוי הנושא שהיה בראש מעיינינו. ובחרנו את המפלגה שייצגה פחות או יותר את האג'נדה שלנו.

 

המפלגות במצעים האידיאולוגים פרסו לפנינו את משנתם והתגאו בכך. כל מפלגה על פי דרכה. והיום נעלמו המצעים של המפלגות, נעלמה האידיאולוגיה, נעלמה האג'נדה, ומה שנותרה היא "הפרסונה", כלומר האדם עצמו. שמו ואישיותו של המנהיג. יש מנהיגים המטשטשים את דעותיהם ופועלים על פי הדעה הרווחת בציבור, מי ששמאלני פוזל לימין ומי שימני פוזל לשמאל. ויש גם כאלה אשר מסתירים בכלל את דעותיהם ולא מתראיינים, משתמשים בשמם בלבד כדי להיבחר. אישיותו של המנהיג עומדת לבחירה, אמינותו, יושרו האישי, מעשיו בעבר, מידת לוחמנותו, התנהלותו הציבורית ועוד. לכן אנו רואים יותר ויותר התפצלויות של מפלגות שנבחריהם מציגים את עצמם בפני הבוחר רק על פי שמם ולא על פי מצעם. אנו רואים לדוגמא את בנט ושקד שבאג'נדה שלהם הם  ימניים קיצוניים, בוחרים להעמיד את עצמם במפלגה חדשה על מנת להוסיף קולות מבוחרי המרכז ושמאלה, כשהבין בנט שבמפלגה שהוא נמצא הוא לא יכול להיבחר לראשות הממשלה, הוא מוציא את עצמו ממפלגת נישה ומעמיד את עצמו לבחירה לכלל הציבור.

 

אנו רואים גם כיצד יאיר לפיד זז בדעותיו ימינה ופוזל הוא למצביעי הימין. הוא כבר לא מדבר על המצע שלו אלא על אישיותו בלבד. כמו כן גם גנץ שעוד לא הצהיר בכלל על מועמדותו הוא לא מציג את עמדותיו ואפילו מטשטש את זהותו כאיש ימין או שמאל. עוד אחרים מציגים את שמם הטוב בלי מצע בכלל כמו אורלי לוי, וכל אלה אשר מסתירים את עמדותיהם או מטשטשים אותם דווקא הם מקבלים יותר מנדטים בסקרים. לעומת זאת מי שידוע יותר בעמדותיו הפוליטיים ובקווים ברורים של מדיניות חוץ או ביטחון דווקא הם אינם מצליחים להמריא בסקרים כמו לדוגמא ציפי ליבני, או אביגדור ליברמן. כמובן שגם הבחירה בבנימין נתניהו היא בחירה אישית כי זהות הליכוד כמפלגה גם כבר מטושטשת ורק בנימין נתניהו סוחב אותה על גבו.

 

מצב זה של העדר אג'נדה ובחירת הפרסונה מתקיים כבר בהרבה מדינות בעולם אם הוא נכון או לא ימים יגידו. מה שכן יהיה מעניין ביותר שכן לאור הגדלת אחוז החסימה יהיו מפלגות קטנות שבגלל הבחירה האישית לא יצליחו לעבור את אחוז החסימה. מה גם שהכוחות החדשים שנכנסים לבחירות אלה יטרפו את הקלפים וישנו את התמונה הפוליטית. כמו גנץ המציג מנהיגות חדשה לא מתלהמת ושקטה ואפילו נסתרת מצליח הוא לצבור כוח רב דווקא מאחר שהוא נעלם גדול, זה בא כי הציבור מאס בנבחריו והוא מחפש משהו חדש. כמו גם אורלי לוי אשר אישיותה ולוחמנותה מעמידה אותה כנבחרת ציבור חדשה ונקייה שלציבור קל להזדהות איתה. אין ספק שגם מצבו של ראש הממשלה הלוטה בערפל לאור חקירותיו תשתנה המפה הפוליטית עם ובלי שימוע, ושימוע לא יהיה לפי דעתי לאור המתקפות על היועץ המשפטי המתנדנד. המצב שנותר מציב לפנינו כציבור אלטרנטיבות רבות ואנשים טובים לבחירה.

 

הוכח כבר שמנהיגים טובים הם קודם כל טובים בגלל אישיותם ומנהיגותם ובעידן של קץ האידיאולוגיה המנהיגות האישית קובעת והאג'נדה מתהווה בדרך. עלינו כאזרחים מוטלת החובה להצביע ולא לפספס את זכותנו האזרחית אבל יש לנו כאן הזדמנות אולי בהעדר אידיאולוגיה לשנות את העמדות הנחרצות שלנו כאנשי  שמאל או ימין ולהצביע לנבחרים עם תכונות אופי המתאימים לנו על פי תפיסתנו את מושג האישיות המנהיגותית. בנושא האמינות. התפיסה החברתית, הצדק החברתי, העמדה הנחרצת והחלוקה הצודקת.

 

אולי בהעדר האג'נדה ניתן את המקום לפרסונה. פרסונה של מודל לחיקוי אשר אנו יכולים להזדהות איתה ורק היא תיצור עבורנו את האמון האישי אשר נעלם אחרי האידיאולוגיה הנעלמת.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: