יום שבת, 29 בפברואר 2020, ד' אדר ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-2425199

הורים וילדים ביבנה

הורים וילדים, ילדים, יעוץ משפחתי, הורים, הורים וילדים ביבנה, יעוץ ביבנה, יעוץ משפחתי ביבנה

הכנה לכיתה א

העליה לכיתה א' היא רגע מיוחד, מרגש, מלחיץ ומפחיד. איך נוכל לעזור לילדינו במעבר מהגן לכיתה א ?

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

חן קרופניק

מנהלת משרד יחסי הציבור הבית להתפתחות

habayit1@gmail.com

גם אם זה ילד ראשון שעולה לכיתה א' וגם אם זה שני או שלישי- זה תמיד מרגש ומעורר חששות באותה המידה.  "הילדים עוד לא באמת מבינים את השינוי משמעותי שהם יעברו בבית הספר ואנו ההורים רוצים להגן עליהם ולהכין אותם לכך." אומרת חן צוקר תרפיסטית במוסיקה ומטפלת דיאדית.

"לעיתים ההורים לחוצים יותר מהילדים ,שדרך אגב לרוב זורמים וסתגלתנים יותר ממה שנדמה לנו."  היא מסבירה.

תחושת הפחד מפני ההתמודדות של הילד והמסגרת החדשה היא תחושה שמשותפת לכל ההורים.  "אנחנו פוחדים שהמורה לא תכיל את הילד שהוא לא הסתדר עם הילדים ויהיה בודד שהוא לא יהיה מסוגל לשבת בכיתה ולהקשיב שהוא יחווה תחושה של כישלון שהוא ישתעמם מהר ויהיה חסר מוטיבציה..." 

הדרך הטובה ביותר להתמודד עם החששות והלחצים- של הילד ושל ההורים, הוא לשתף את הילדים כמה שיותר "פתחו איתם את המכתב של השיבוץ, בקרו בבית הספר, תכננו את הדרך לשם ולכו אותה ביחד מספר פעמים. רכשו איתם את הציוד ובכללי אפשרו להם לבחור ולהיות ככל שניתן" אומרת לימור פינילס אשת חינוך ומפתחת השיטה 'יוצרים הצלחה'. 

גם חן וגם לימור מסכימות שידיעה מראש של אלו יקלו עליהם את ההתמצאות בימים הראשונים.  ושילד שמגיע למקום מוכר ירגיש יותר ביטחון ויוכל להוביל את שאר החברים ברחבי בית הספר- ולכן ממליצות מהרגע הראשון להראות להם איפה נמצאת המזכירה, היכן השירותים, היכן אולם הספורט 

 

ההכנה מתחילה בבית:

" בבית- כדאי להתאמן על פתרון בעיות. פתרון בעיות הוא אחד הדברים החשובים ביותר בהתפתחות החברתית של הילד, זה יוצר גמישות, יכולת למשא ומתן והתפשרות כשצריך. אז איך עושים את זה? חושבים על סיטואציה חברתית שיכולה להתרחש בבית הספר ומציגים אותה (בצורה רגילה או מצחיקה- אף סתום, בקול בוכה, בקול כועס, תוך כדי תנועות של שחיה וכו') את הפתרון נותנים לילדים למצוא ומוסיפים להם אפשרויות נוספות כדי להעשיר את מחסן התגובות שלהם. כך הם מבינים שלבעיה יש כמה פתרונות וצריך לבחור את הפתרון המתאים ביותר. " מייעצת חן

 "בבית הספר הם יידרשו להפגין כישורי עצמאות, דחיית סיפוקים וויסות רגשי." מוסיפה לימור. " עודדו את זה בבית ככל שניתן מבעוד מועד.את האיכויות שלהם- עזרו להם להבין במה הם טובים ואיך זה יכול לעזור להם בבית הספר. שבו לדבר איתם על המעבר, על היום הראשון, על חוויות חיוביות שלכם או של קרובים אליהם מכיתה א' , עודדו אותם להביע במילים את מה שהם מרגישים ולא בהתנהגות. אם יש צורך שתפו את המחנכת בשיחה אישית על קושי מיוחד, או בעיה שתוכל לדעת ולשים לב"

הצעה של חן: "שבוע לפני תחילת הלימודים הכינו טבלת ייאוש בה הילד מוחק את הימים שעברו. הטבלה מציגה בצורה מוחשית את הזמן נשאר לילד עד שבית הספר מתחיל ומקלה עליו את ההתרגשות וחוסר הוודאות. 

אפשר להוסיף לטבלה משימה לכל יום

: יום א' מכינים קלמר,

יום ב' עוטפים ספרים

, יום ג' מדביקים שם על הספרים והציוד

, יום ד' - מכינים את התיק, 

יום ה' - מסכמים איזה אוכל לוקחים בכל יום בשבוע וכותבים בטבלה, 

יום ו' - מכינים את התיק והבגדים לבית הספר

 

נושא חשוב שרוב ההורים שוכחים אותו אבל הדבר אינו מוריד מהחשיבות שלו הוא הישנה. "שינה היא הבסיס להתפתחות תקינה של הילד" אומרת מעין אטיה יועצת שינה. "לא אגזים אם אומר ששינה חשובה להתפתחות תקינה ולתפקוד התקין של הילד לא פחות ממזון!" ולכן חשוב לקראת סוף החודש להחזיר את הילד לשעות שינה מספיקות ולרוטינת שינה שתאפשר לו ללכת לישון בזמן ולקום עירני ורענן ללימודים.

" שינה איכותית היא שינה רצופה ומכילה את מספר השעות ההכרחי לצורך התפתחות תקינה ותפקוד תקין בהתאם לגיל הילד. שינה איכותית נחשבת לשינה בה הילד נרדם עצמאית, ואינו קשור  לשום גורם תלות שהוא זקוק לסביבה בשבילו." מסבירה מעיין. 

"האויב מספר אחת של שינה איכותית הוא עייפות יתר ולכן חשוב להגיע לשנת הלילה כשהילד לא נמצא בעייפות יתר ולהתחיל את רוטינת הערב ( מקלחת, ארוחת ערב )לפני שהוא מגיע לעייפות יתר. "

 

יש גם פן פיזי לכל הסיפור:

"כמעט כל הורה שאני מכירה שולח את הילד שלו לקורס הכנה לכיתה א' -הכנה רגשית של מעבר מהגן לכיתה וכמובן עבודה על ההתארגנות בבוקר, קלמר מחברות- התארגנות קלה בבית הספר ובחזרה" אומרת לימור מלכיאלי, מעצבת פנים והום סטיילינג.

"אני רוצה להזכיר לכם הכנה קצת אחרת לכיתה א' (או בכלל ללימודים) אבל לא פחות חשובה: הכנת החדר!

עד עכשיו זה היה חדר של ילד שבעיקר שיחק וישן בו ועכשיו הוא גם צריך ללמוד.

זה אומר שולחן, פינה לספרים, מנורה... "

אז מה עושים? "צריך לבדוק את המידות, להתאים שולחן וכיסא לישיבה- מול מחשב, בגובה הנכון ובהתאם לתו תקן. להתאים את האור בחדר, לרכוש מנורת שולחן."

יש הרבה הכנות שלא חשבתם עליהן בזמן שהיתם עסוקים בלהתרגש מכך שהתינוק שלכם כבר לא תינוק- ובצדק! " אומרת לימור. "בין כל ההכנות האחרות, קחו לכם יום מסודר לדאוג לארגן לו את החדר ואת פינת הלימודים שלו כמו שצריך- הוא יצטרך אותה לפחות ב12 השנים הבאות..."
 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: