יום שלישי, 19 בדצמבר 2019, כ"א חשון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-2425199

חינוך וקהילה ביבנה

חינוך ביבנה,בתי ספר ביבנה,גנים ביבנה,מחלקת החינוך ביבנה,נוער ביבנה,חינוך מיוחד ביבנה,חופש גדול ביבנה,חוגים ביבנה,קהילה ביבנה והסביבה,נוער ביבנה,נערים ביבנה,צעירים ביבנה,מסיבות ביבנה,בתי ספר ביבנה

הכסף שלי לא גדל על העצים

שלי מרציאנו בטור על דמי כיס וביצוע מטלות בבית האם לקשר בינהם?

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

שלי מרציאנו

M.A - מנחת הורים בכירה

Shelly.koren123@gmail.com

השבוע פנתה אליי אמא בשאלה :

" שלי שלום, אני רוצה לעודד את הבנות לעשות מטלות בבית ואני רוצה לשלם להן על סיוע בבית תוך שימוש במתן דמי חיסכון עבור ,כך מה את אומרת? ".  

לדעתי ( יש כאלה שלא יסכימו איתי ) לא נכון לקשור מטלות הבית לדמי כיס :       " אם תסדר את חדרך תקבל חמישה שקלים ". אני מאמינה כי לצד זכויות רבות שהילד מקבל " בחינם " לילד יש גם חובות אותן צריך למלא מבלי " לשחד את ההורים " אני בהחלט מאמינה בצורך בגבולות כלכליים מאוד ברורים ולא להיענות לכל בקשה לקניית דבר מה אך לא לשייך זאת למטלות הבית במיוחד רגע לפני החופש הגדול בו ההוצאות גדולות. 

ילד כזה , שגדל בבית בו הכול ניתן ללא כל הגבלות ואיסורים וללא ביצוע מטלות וחובות גדל ללא דחיית סיפוקים , ללא ערך לכסף ולעבודה שצריך להשקיע כדי להרוויחו ואינו יכול לקבל סירוב לעומת ילד שמלמדים אותו את ערכו של הכסף ואת העמל שכרוך בו. ילד שכזה יסגל לעצמו ערכים של צניעות , אחריות , הפעלת שיקול דעת , דחיית סיפוקים, דאגה לעתיד ושימוש נכון בכסף.

דמיי כיס הם דרך טובה ללמד את הילד על ערך הכסף ועל היתרון שבחסכונו אך שוב בעיני הם צריכים להיות " מנותקים " מהמטלות אותן בכל מקרה צריך לבצע , כל ילד בהתאם לגילו מה גם שביצוע מטלות הבית תורם לתחושת האנ"י שלו

( בואו נראה מי עוקב אחרי טוריי וזוכר מה ראשי התיבות  של אנ"י? כתבו לי תשובה בדף בפייסבוק)

אהיה גלויה ואומר כי אני, בביתי עם ילדיי, טרם נוהגת בנתינת דמי כיס באופן קבוע ואני ובעלי לא עקביים בכך , אך עומדת על כך שהמטלות תתבצענה ( לא תמיד ברצון ובהסכמה מצד ילדיי אך בעקביות ודרישה ברורה).

מתי, איך וכיצד נעשה שימוש נכון בדמי כיס ?

  1. רצוי להתחיל מכיתה א' ואילך אך חשוב לעשות זאת ביחד עם הילד תוך מתן הסברים לחשיבותו ולדרך לצבור אותו. לפני שאתם יושבים עם הילד שבו עם בן זוגכם ותאמו בינכם את העמדות בדבר נושא זה ( כמו בשאר הנושאים)  .
  2. שבו עם הילד והגדירו לו שימושים אפשריים בכסף שיאסוף וכמובן "גבולות אדומים" (הגבלת ממתקים , הגבלת קניית חפצים מסוכנים וכו')
  3. התחילו בסכום כסף צנוע והעלו אותו בהדרגה כל כמה חודשים ובהתאמה למצבכם הכלכלי ולגיל הילד .
  4. קבעו עם הילד מתי דמי הכיס משולמים ( בכל סופ"ש / פעם בחודש ) – עם הקטנים התחילו מכל סופ"ש כי קשה להם לחכות.
  5. עודדו את הילד להשתמש בקופת חסכון ובתיעודו של הכסף – הוא יכול לנהל טבלה בה רושם : כסף שקיבל / כסף שנשאר לו משבוע שעבר / דברים שצריך לקנות השבוע / דברים שחוסך לקראתם – זו דרך לתרגל את המיומנויות החשבוניות הנלמדות בביה"ס ולתכנן . 
  6. הקפידו כי אינו יוצא עם סכומים גדולים לבית הספר או לבילוי ולמדו אותו להעריך לכמה כסף יצטרך ואיפה ניתן לחסוך עלויות.
  7. עודדו את הילד לצבור ולהציב לעצמו מטרות יקרות יותר בכך שיפריש חלק מהסכום לחיסכון לטווח ארוך .
  8. למדו את הילד לקבל " לא " - אל תוותרו ותיכנעו ללחץ הבקשות הבלתי פוסקות-

הם רואים את הכל " כאן ועכשיו  ואנחנו אלה שצריכים לדאוג לעתידם .

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: