יום שלישי, 20 באפריל 2021, ח' אייר ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 054-2425199

צרכנות ביבנה

צרכנות ביבנה , כלכלת המשפחה ביבנה , צרכנות נבונה ביבנה , כסף ביבנה , אנשי עסקים ביבנה, עסקים ביבנה, עסקים נבחרים ביבנה

הסופר היבנאי חוזר, בשלישית

נתן רונן בראיון לרגל הוצאת דרמת הריגול השלישית שלו "אמן הצללים''

פורסם בתאריך:


הוא גר ביבנה מאז 1983 בשכונה המערבית של יבנה שאנו מכנים בציניות "החלקה הצבאית" . ציניות ,כמו הומור שחור, שומרת עליך מפני פחדים וכל בדיחות ג'וחא או הרשל'ה מבוססות על זה.  הוא נשוי בשנית עם דניז אבנסור, מדענית בדימוס ממכון  וייצמן, גנטיקאית במקצועה והם יחד יותר מארבעים שנה. יש להם 5 ילדים משותפים ו12 נכדים.

"הייתי הרבה שנים איש צבא, בחיל המודיעין גם אנליסט בכיר במחלקה לתכנון אסטרטגי של אגף תכנון וגם הושאלתי תקופות קצרות למשרד ראש הממשלה לביצוע פרויקטים שונים בחו"ל''.  

 

כשאתה משיק השבוע את ספרך השלישי, האם זהו ספר העומד בפני עצמו או חלק מטרילוגיה?

כל הגיבורים של הספר, אריק בר נתן ראש "קיסריה" אגף המבצעים של המוסד,  רעייתו הגרמניה אווה, ראש המוסד בן עמי שיבולת וראש הממשלה אהוד צור, הן אותן דמויות, אבל כל ספר עומד בפני עצמו ואין חובה לקרוא את הספרים הקודמים שלי על מנת להבין או להנות מן העלילה. כל ספר מתקיים במקום אחר בעולם. עלילת הספר הנוכחי מתרחשת בפריז, לונדון, וצ'אד שבאפריקה.

 

על מה נסובה עלילת הספר ולמה הוא מכונה "אמן הצללים"? 

אני מספר את סיפורם של לוחמי המוסד. ובמיוחד את סיפורו של הגיבור אריק בר  נתן, שהחיים האירו  לו פנים. הוא בן של משפחה ניצולת שואה, שגרה בשכונת "רכוש נטוש" של פליטים ערבים בשנות החמישים של המדינה בשכונת העוני "חאליסה" בחיפה. למרות היותו ילד שמן ואסתמטי בילדותו , הוא מאתגר את עצמו ומתגייס לקומנדו הימי ולמרות הקושי הפיזי הוא הופך לוחם וקצין, מגיע לפיקוד על היחידה ומשם צמח והיה לראש אגף ”קיסריה“ במוסד למודיעין ותפק“מ והמישנה לראש המוסד. במרוצת השנים פיקד על מבצעים נועזים וכבש כמעט כל יעד שהציב לעצמו.

 

אלא שבספר זה,  לפתע – הכול השתנה. לתפקיד ראש המוסד מונתה בניגוד להבטחה מפורשת של ראש הממשלה למנותו לתפקיד, אישה קשוחה ולה סוד אפל. חייו האישיים משתבשים עקב תאונה מחרידה שעוברת אשתו בפריז בחודש התשיעי להריונה, שמעמידה אותו למבחן על הקדימות בעדיפויות חייו. אך הגרוע מכל עוד מגיע: בעקבות מבצע חיסול שהשתבש במרוקו שבו ניסו להרוג את מלך מרוקו, והמוסד הישראלי גילה זאת ומנע זאת יחד עם שרות הביון הצרפתי,  אריק רודף אחרי הטרוריסט המיומן והנחוש איימן אל אוזבקי ברחובות לונדון ומגלה שדווקא שירות הביון הבריטי MI6 השתמש בו כפיתיון ובגד בו בגלל אינטרס גלובלי שלהם.

ברקע הסיפור ולאורך כל הספר, זוממים ונוקמים האיראנים בישראל באמצעות כוח ”אל קודס“ של משמרות המהפכה שבראשם עומד "אמן הצללים " קאסם סולימאני ( שאגב, חוסל על ידי האמריקנים לפני חודשים ספורים. )

על פני עלילה מותחת, נפתלת ורבת תהפוכות המתרחשת באפריקה, אירן, צרפת, אנגליה, ואזרבייג'ן  מנסה אריק להחזיר לעצמו את השליטה בחייו ולסכל את האיומים המעיבים על בטחון המדינה. במקביל, הוא מתמודד מבית עם בעיות אישיות בזוגיות שלו, עם ילדיו המתנכרים לו מנישואיו הקודמים,  ובעבודה עם מנהלת קשוחה ותובענית. 

האם הסיפור קשור למה שקורה בימים אלה במציאות? 

רובנו חיים את חיי השיגרה: עבודה, קריירה, גידול ילדים , משפחה , הורים מזדקנים וחברים,  ואנו כל כך עסוקים בחיי יום יום שאנו בכלל לא מודעים לכך שמאחורי הקלעים מתרחשים אירועים דרמטיים. עד שלא בא אירוע חריג כמו מגיפת הקורונה שמשבשת את חיינו או שאנו שומעים היום על מלחמת סייבר שמסוגלת לשתק את האינטרנט ואת התקשורת הסלולארית, או פתאום מתחממת חזית הצפון ואנו לא מבינים איך זה קשור לסנקציות שמפעיל נשיא ארה"ב על איראן. 

העלילה שלי היא מיקס של עובדות נכונות, תיאור של כל מיני טיפוסים שפגשתי במהלך חיי בעבודה במערכת הביטחון החסויה של מדינת ישראל בשילוב עם  יצירתיות, הומור והרבה ודימיון . מכל התמהיל הזה רקמתי את העלילה שהיא גם דרמה של נפתולי החיים של הגיבור וגם הרבה אקשן , מהיר סוחף ומותח שבו לצערי לא תמיד מנצחים ה"טובים". 

 

אם ניקח למשל את מה שקורה ברקע היום יומי שלנו בחיים האמיתיים. אנו חיים בסוג של "וילה בג'ונגל"  המזרח התיכוני . זירה בה בוחשים כוחות פונדמנטליסטיים איסלמיים. צריך לזכור שיש בעולם מיליארד וחצי מוסלמים, ורק שליש מהם הם ערבים. אין לנו מלחמה עם שני השליש הנותרים. צריך לזכור שלא כל המוסלמים הם טרוריסטים אבל רוב הטרוריסטים היום בעולם הם מוסלמים. 

אנו חיים בתקופה המוגדרת על ידי מערכת הביטחון כ"המערכה בין המלחמות" והומצא לה גם שם קוד " המב"מ" . ישראל נמצאת כיום בצומת דרכים היסטורית. בעידן הנוכחי היא מוצאת את עצמה בעין הסערה של הוריקן המסתובב סביב עצמו במהירות שלוש מאות ק”מ לשעה, וכל הזמן זז. השאלה העומדת בפני קובעי מדיניות היא איך אנחנו נשארים בתוך עין הסערה ונמנעים מלהיגרר לתוך הסערה עצמה המתרחשת במדינות סביבנו. אנחנו מוקפים במשטרים לא יציבים. בסוריה יש מלחמת אזרחים כבר חמש שנים, בלבנון השתלט ארגון טרור שיעי על המדינה, בירדן מולך המלך על מדינה ענייה הנמצאת על כרעי תרנגולת מבחינה ביטחונית ודרומית לנו בעזה יש מלחמה בין החמאס שאיננו מחובבי ציון לבין הג'יהאד האסלאמי שחותר להשמידנו.  הנכס האסטרטגי היחיד שיש לנו הוא שני הסכמי שלום קרים רק עם שתי מדינות ערביות סביבנו. המוצא היחידי שלנו לעולם הוא רק בנתיבי ים או אוויר. בשביל לקבל פרספקטיבה, אנחנו שמונה מיליון ישראלים מול ארבע מאות עשרים ושניים מיליון ערבים.   לישראל ישנם אינטרסים חיוניים וקווים אדומים שעליהם יש להגן, ומרחב הפעילות להשגתם אינו רק בשדה הקרב הקלאסי אלא גם בזירה התקשורתית, במרחב הקיברנטי, בעולם הדימויים, ובבתי הדין הבינלאומיים.

 

הנה קטע מתוך הסיפור שממחיש זאת יפה. הגיבור אריק בר נתן מסביר לסר ג'ון ראש המודיעין הבריטי את המציאות אצלנו באיזור:

"אנחנו חיים במזרח התיכון, ואנחנו מדינה קטנה מוקפת אויבים, ולכן אנחנו משננים לעצמנו כל יום את המשל האפריקני הבא, ‘מדי בוקר מתעוררת האימפאלה בסוואנה של אפריקה, יודעת שהיא חייבת להיות מהירה מן המהירה שבלביאות. אם לא כן, היא תיהרג ותהפוך לטרף היומי. מדי בוקר מתעוררת הלביאה באפריקה, ויודעת שהיא חייבת להיות יותר מהירה מן האימפאלה המהירה ביותר, אם לא כן היא תישאר רעבה. לא משנה מה אתה אימפאלה או לביאה, כשהשמש עולה במזרח התיכון, כדאי מאד שתתחיל לרוץ’.”

נשמע מפחיד, אנחנו צריכים לדאוג? 

בהחלט לא. יש לנו צבא חזק ומודרני, ויש לנו מערכת חסויה ומצטיינת של שירותי הביטחון. השב"כ שבנה האחרונה סיכל 500 ניסיונות פיגוע, וגם המוסד לביון ותפקידים מיוחדים הפרוש על פני כל העולם וגם הוא בעזרת לוחמיו מסכל טרור בינלאומי,מביא מודיעין איכותי ונותן למקבלי ההחלטות הפוליטיקאים את כל הכלים לקבלת החלטות מושכלות ונכונות. לדוגמא, רק השבוע התבשרנו כי ישראל הראתה לאיראנים טעימה קטנה של יכולות הסייבר ההתקפי שלה כאשר היא שיתקה להם נמל מרכזי בדרום איראן ליד מיצרי הורמוז. 

היום יכול חייל צעיר ביחידת הסייבר של המוסד הנקראת בספרי " מבצר דיגיטאלי", עם פרופיל לא קרבי, ואפילו עם תסמונת אספרגר,  לשבת באיזה מרתף ממוזג בצפון תל אביב ובהקשת כמה פקודות במחשבו, הוא יכול לגרום לאויב הרבה יותר נזק מאשר מפקד חטיבת טנקים. 

 

מה מייחד את הספרים שלך מספרים של סופרי מתח מפורסמים אחרים כמו מישקה בן דוד, גרג הורוביץ, דניאל סילבה? 

הדרמה. אני לא כותב רק ספרי מתח. אלא דרמת ריגול ישראלית. ואני מבקש להמחיש בדוגמה. לפני כעשר שנים הוזמנו רעייתי ואני למסיבת הפתעה יום הולדת 60 לחבר שהוא ראש אגף במוסד, הגענו וראינו בדירת הגג המפוארת שלהם בראשל"צ מערב, שכל הנוכחים היו גברים בלבד. שאלתי בהפתעה את בעלת הבית, אם טעיתי בכך שהבאתי את אשתי וכי זו מסיבה לגברים בלבד ואז התברר לי להפתעתי המרה כי רוב "אנשי הצללים" הם גרושים או פרודים כי המשפחה לא יכולה לעמוד במתח הכרוך בסוג עבודה כזאת, בו הבעל נעלם לתקופות לא ידועות והוא לא יכול לחלוק עם אשתו פרטים.   

זה גרם לי להבין כמה חשובה מערכת היחסים המשפחתית של הגיבור עם אלה הסובבים אותו. כמה הוא בודד, כמה הוא לא יכול לאוורר ולהחצין מתחים ופחדים עם בני המשפחה, וכמה החיים בעולם של מסכות וצללים הוא תובעני ובסוף האנשים האלה משלמים מחיר מאד יקר. 

סגן ראש הCIA אמר בזמנו משפט חזק: “הריגול הינו המקצוע העתיק השני ביותר בעולם והוא מכובד בדיוק כמו הראשון”.

 

בכל ספרי, אני מספר את סיפורם של "אנשי הצללים" לוחמי המוסד. אנשים מיוחדים המקדישים את חייהם לטובת הכלל, ומשלמים על כך מחיר אישי יקר. הם לא עושים זאת רק מתוך אידיאולוגיה, תחושת חובה או אלטרואיזם. הם מכורים לאדרנלין, לשליטה, ל'אקשן' ולעובדה שהם עושים דברים יוצאי דופן ברשות ובסמכות. 

צריך לזכור, שקהיליית המודיעין הישראלית איננה מנותקת מן החברה הישראלית על חולייה ויתרונותיה. יש בה כוונות טובות המובילות למעשים רעים, ערכים נשגבים לצד הזיות אוויליות, אהבה, שנאה וקינאה, הקרבה וניצול. תערובת בלתי אפשרית של אמת ושקר, חשאיות והפרזה, בלבול יוצרות והעמדת פנים, שחברו יחד לפקעת סבוכה שקשה להתירה.

קהילות המודיעין בכל העולם אוהבות להציג את עצמן כאחווה של רעות וטוהר. אבל כמו במנזרים הכי סגפניים אפשר למצוא שם שנאות, יריבויות פנימיות, צרות עין, קנאה הרבה אגו. בקיצור, כל החולשות האנושיות.

קראת לספר שלך "אמן הצללים" – למי הכוונה? 

אני מתכוון לאויב מתוחכם, גנרל קאסם סולימאני. איש שאני מעריך ועוקב אחריו ואחרי מעלליו נגדנו כבר כמה שנים. לוחם שלשמחתי עבר בסערה השמיימה לעולם של 72 בתולות המחכות לו , אבל יש לו בעייה קטנה. הוא עלה לשמיים בחתיכות קטנות. קאסם סולימאני היה איש שבא ממשפחת איכרים ענייה מאד במחוז כרמאן בדרום אירן, הוא היה מכונה " השהיד החי" כי במלחמת עשר השנים בין איראן לעיראק הוא רץ בין השוחות ושמר על חייליו ומעולם לא נפגע. הוא מונה להיות ראש כח "אל קודס" במשמרות המהפיכה והיה האסטרטג של התפישה להקים סביב ישראל את ה"קשת השיעית המזרחית" שתאגף את ישראל מכל הכיוונים. קרן המדוכאים המכילה מאות מיליארדים של פטרו-דולרים מימנה אותו בפעולות סביב העולם והוא זה שהקים את המיעוט השיעי בתימן החות'ים שהשתלטו על תימן, הוא זה שניסה להשתלט על הוואקום שנוצר בעיראק עם נסיגת האמריקנים משם בעזרת מליציות שיעיות , והוא חבר לנשיא הסורי אסאד במצוקתו המלחמה על הישרדות המשטר והציע אלפיים לוחמי חיזבאללה שהצטרפו למלחמת האזרחים הסורית, וגם במלחמה נגד כוחות דאע"ש ,והוא זה שהיא רמת הגולן מליציות שיעיות שבהן יש אלפי מתנדבים צ'צ'נים, פשטונים, עיראקיים ואפגנים בל   שכוחות איראניים ממש יהיו על גבולנו. סוריה כהוקרת תודה לסולימאני הפכה לבסיס להעברת מערך רקטי איראני מדויק  ומסוכן  לנו ובגלל זה אנו תוקפים שם כל הזמן. 

 

שני ספריך הקודמים הפכו לרבי מכר בחו"ל- האם אתה בגדר אין נביא בעירו?  

לא. מראש החלטתי ששוק הספרים הישראלי הוא שוק קטן מאד ואין התכנות כלכלית שהספרים שלי יחזירו את ההשקעה העצומה הנדרשת בכתיבת ספר . לכתוב ספר לוקח כשלוש שנים והוא כולל עבודה עצומה בתחקיר, הצלבת עובדות, חיפושים אינטנסיביים באינטרנט, ראיונות עם מומחים בתחומים שונים, ובסוף גם עריכה ספרותית על ידי הסופר אמנון ז'קונט או האחרון שנערך על ידי אורלי ויינר קראוס, סופרת מוכרת שכתבה 17 רומנים בעצמה. ההשקעה נדרשת בהוצאת ספר כולל הדפסתו מגיעה לכ35-40 אלף ₪ וזה עוד לפני הוצאות תרגום ועריכה ספרותית אנגלית. 

הספר הראשון " מסכות וצללים" זכה להצלחה מסוימת בחנויות הספרים המקוונות ( עברית, מדלי מוכר ספרים, גטבוק, אינדיבוק ואחרים) אבל ברגע שהוא תורגם לאנגלית וקיבל כותר חדש To kill a shadow "" הספר זכה לציון גבוה על ידי הקוראים 4.7 מתוך חמש אפשריים והוא נמכר בעשרות אלפים. 

הספר השני העוסק במלחמת המוסד נגד אל קאעידה במרוקו יחד עם הצרפתים שבמקור נקרא " לרדוף אחרי צל" הפך מייד באמזון AMAZON לרב מכר ותורגם אף הוא לאנגלית בשם מוזר לטעמי Where shadows meet  . 

כזה קורה לך, אתה בסוג של חלום. אתה קורא מה כותבים לך קוראים מכל העולם כולל ערבים שונאי ישראל שכתבו בהערכה ש"אם זה המוסד הישראלי הם אף פעם לא יצליחו לנצח אותנו" ואתה שמח. 

פנו אלי לאחרונה סוכנים ספרותיים בארה"ב שמחפשים חומר חדש, והם בודקים אפשרות להפוך את הטרילוגיה לסדרה בינלאומית על המוסד . מי יודע אולי יום אחד נראה את הספרים שלי הופכים לסדרה כמו "הומלנד" בHBO  סידרה המבוססת על סידרה ישראלית. או לסדרה בNetflix . 

"אמן הצללים" היוצא השבוע לשוק הישראלי בכל החנויות המקוונות באינטרנט במחיר של 37 ₪ לקובץ , כבר נשלח לתרגום בארה"ב. ספר מודפס ניתן להשיג רק אצלי תמורת מאה ₪ עם הקדשה. ( לכתוב לי natek7474@gmail.com  ) 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: