יום שישי, 28 בפברואר 2020, ג' אדר ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-2425199

הורים וילדים ביבנה

הורים וילדים, ילדים, יעוץ משפחתי, הורים, הורים וילדים ביבנה, יעוץ ביבנה, יעוץ משפחתי ביבנה

הקשר בין הומאופתיה להפרעת קשב וריכוז

בשנים האחרונות חלה עליה מדהימה במספר המקרים של ילדים היפראקטיביים ובעלי בעיות קשב וריכוז. בארה״ב, מעל שני מיליון ילדים מקבלים תרופות לבעיות קשר וריכוז, כלומר, ילד אחד מתוך 30 סובל מהפרעת קשב וריכוז.

פורסם בתאריך:


בשנים האחרונות חלה עליה מדהימה במספר המקרים של ילדים היפראקטיביים ובעלי בעיות קשב וריכוז. בארה״ב, מעל שני מיליון ילדים מקבלים תרופות לבעיות קשר וריכוז, כלומר, ילד אחד מתוך 30 סובל מהפרעת קשב וריכוז. יצרני הריטלין, התרופה המקובלת לטיפול בבעיה, טוענים שהעלייה במספר הילדים המאובחנים נובעת ״ממודעות מוגברת״. יש רופאי ילדים הטוענים שתסמיני ההפרעה נובעים מסיבות אחרות, כגון רגישות למזון או גורמים סביבתיים. האמת היא כנראה שילוב של שתי השקפות קיצוניות אלה. כולנו מודעים יותר לבעיות ההתנהגותיות של ילדים מסוימים, והגבולות בין ילד שרק ״משחק״ לבין התנהגות ״פתולוגית״, מטושטשים מאוד.

הגורמים להפרעת קשב וריכוז

אף אחד לא יודע מה בדיוק מה גורם להפרעת קשב וריכוז בילדים. ישנן תיאוריות רבות החל מזו הגורסת שזה תורשתי וכלה בזו שטוענת שזה תוצאה של החיים המהירים בעולם המודרני. חוץ מזה, הפרעה זו לא מוגבלת רק לעולם הילדות. להיפך, הפרעת קשב וריכוז במבוגרים היא תופעה נפוצה לא פחות.

כמו ברוב המחלות, הפרעה זו נובעת בשל מגוון של גורמים. ההורים שלנו לא רק מספקים לנו גנים, אלא גם מראים לנו כיצד להתנהג בעולם. בין אם אנחנו מודעים לכך או לא, כולנו נוטים לחקות את ההורים שלנו. לילדים יש מודלים רבים לחיקוי, חלקם אמתיים וחלקם בדיוניים (כמו סרטים מצוירים), והם משפיעים על התפתחותם של הילדים.

לעיתים, ההורים מבחינים כי מזונות מסוימים הופכים את ילדיהם לפעילים יותר. מזון ומשקאות יכולים לפעול ממש כמו סמים ממריצים. צבעי מאכל וחומרים משמרים, סוכר, משקאות תוססים, כל אלה יכולים להגביר את הפעלתנות. עם טיפול הומאופתי, הרגישות לסוגי מזון מסוימים נעלמת לעתים קרובות, אך לפעמים עדיף להימנע ממזונות עד שיחול שיפור משמעותי בהתנהגות הילד.

טיפול הומאופתי

בניגוד לרפואה הקונבנציונלית, ההומאופתיה מבקשת לטפל בכל ילד כפרט. אין ריטלין הומאופתי לכולם. כל ילד מוערך כאדם ייחודי בפני עצמו.

תרופה הומאופתית צריכה לשקף כל דבר שקשור לילד עצמו. סיפור חייו המפורט של הילד, הוא הבסיס לבחירה בתרופה הנכונה.

טיפולים הומאופתים לילדים, כמו גם למבוגרים, מתחילה בתשאול מעמיק שנוגע לנקודות רבות, כגון:

  • ההיסטוריה הבריאותית של הילד והמשפחה
  • תיאור ההיריון והלידה של הילד
  • תיאור ההתפתחות המוקדמת שלו
  • חיסונים שהילד קיבל
  • אירועי חיים
  • חינוך
  • מזון מועדף
  • משקאות

ככול שההומאופת אוסף מידע מפורט יותר על המטופל, כך יהיה לו קל יותר למצוא את התרופה המותאמת אישית.

לעתים קרובות מידע כביכול טריוויאלי יכול להוביל לתרופה הנכונה. לפעמים אפילו ציור שצייר הילד יכול להיות המפתח לריפוי. לדוגמה, ילד חולמני שעבר אבחון להפרעת קשב וריכוז צייר פיות ופטריות. התרופה שהביאה את הילד חזרה לכדור הארץ הייתה Agaricus muscarius (סוג של פטריה). ילד אחר שהגיב ל-Tarentula (סוג של עכביש), צייר עב״מים הדומים לעכבישים.

גורמים אפשריים

במקרים מסוימים ההתמודדות עם בעיות התנהגותיות מתחילה כתגובה לאירוע חיים מסוים. חיסונים, למשל, עלולים להוביל להפרעות שינה ולקשיים התנהגותיים.

באמצעות ההומאופתיה, ניתן להתגבר על ההשפעות השליליות של החיסונים, תוך שמירה על הגנת הילד מפני מחלות מידבקות.

ההומאופתיה מתייחסת לכול גורם, החל מההרכב הגנטי וכלה לגורמים ספציפיים אפשריים. מטרת הטיפול, גם כשמדובר בטיפולים הומאופתיים למבוגרים, היא לעורר ריפוי ברמה העמוקה ביותר ולאפשר חזרה עדינה לבריאות.

לשמור על איכויות הילד הפעלתן

ריטלין ותרופות קשורות אחרות פועלות על ידי דיכוי הסימפטומים. אחת התלונות הנפוצות היא שהילדים מרגישים ופועלים כמסוממים ומאבדים את הצד הטוב של ההיפר-אקטיביות שלהם.

שימוש בהומיאופתיה מנסה לשמור על הצד החיובי של ההפרעה ורואה חשיבות בטיפוח: היצירתית, הדמיון, האנרגיה והסקרנות שהילדים הללו מפגינים לעתים קרובות. כל זאת, תוך הסרת דפוסי ההתנהגות הבלתי מקובלים.

לרבים מהילדים הללו יש מתנות נפלאות. הטיפול ההומאופתי מאזן את התכונות הללו, כך שהילד יוכל לממש את הפוטנציאל האמתי שלו.

הריטלין, לעומת זאת, לא מאפשר לזה להתרחש. מה עוד ששימוש בתרופה כימית כרוך בתופעות לוואי רבות. ילדים שלוקחים ריטלין סובלים מכאבי ראש, כאבי בטן, לחץ דם גבוה, תחושות נמנום וראייה מטושטשת. צריך לקחת ריטלין כל 4 שעות, ולפעמים התרופה גורמת לילדים להיות עוד יותר קשים לסביבה.

ההומאופתיה, שמתמקדת במבט על תזונה, אורח חיים, סביבה ודינמיקה משפחתית יכולה להיות מועילה מאוד. הומאופתיה מציעה ריפוי עדין ובטוח שיכול להיות משולב בטיפולים אחרים. וכך, ככל שהילד משתפר, ניתן להוריד את מינון הריטלין בהדרגה, בהסכמת שאר גורמי הבריאות המטפלים בילד.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: