יום ראשון, 16 ביוני 2019, י"ג סיון ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 054-2425199

בלוגים ביבנה

בלוגים, בלוגים ביבנה, בלוג ביבנה, טור ביבנה, טור אישי ביבנה, דבר העורך סטטוס יבנה, דבר העורך סטטוס יבנט

השבוע הפלילי שלי

טוד דעה: מיקי וילקו

פורסם בתאריך:


שני אירועים המשיקים לעולם הפלילי עמדו במוקד השבוע האחרון ושניהם החלו הרבה לפני וימשיכו ככל הנראה גם הרבה אחרי.

 

 

 

 

 

 

1. הראשון בחשיבותו היה מה שכונה בתקשורת כ"רצח הנערות" ונכון יותר היה לכנות  כרצח הילדות, סילבנה צגאיי זיכרונה לברכה בת ה 13 בת העדה האריתראית משכונת התקווה בת"א ויארא איוב ז"ל בת ה 16  מהכפר הנוצרי מארוני גוש חלב שבגליל העליון. שני מקרי רצח מקוממים ומזוויעים של שתי ילדות תמימות בידי שתי מפלצות אדם שהמשותף בהם הוא העובדה שמחד מדובר ברוצחים, מפלצות אדם ומאידך בשני מקרים שאינם קשורים כלל אל עולם הפשע הקלסי" המכונה העולם התחתון..."
 

 

 

שני מקרי הרצח האלה שהתרחשו באותו השבוע בסמיכות מטלטלת היוו את הזרז להפגנת הנשים הגדולה נגד האלימות.
 

 

 

מצערת ומתסכלת העובדה שלהערכתי מעבר להוצאת קיטור, העסקת המשטרה, סגירת כבישים מרכזיים בת"א, תחושת הזדהות של קהל אחד על חשבון הזמן והמרחב  ואהדתו של קהל אחר, שלא אשם בדבר, (כנהוג בכל המחאות במדינתנו מאז ומתמיד). לא נראה לי שהמחאה הזו תצליח לגרום לשינוי כלשהו במוחם של אותם אפסים מפלצות אדם הפוגעים בנשים הקרובות אליהם באכזריות בלתי נתפסת.
 

 

 

לא חושב שאני יכול להצביע על פיתרון אחד שיצליח להעלים או להפחית את התופעה המכוערת והכול כך עתיקה הזו (שפעם נהגו לקרוא לה "רצח על כבוד המשפחה" או "רצח על רקע רומנטי") ואפשר להתווכח על השאלה האם פרסום המקרים האלה בהבלטה מפחית את הסיכוי לחקיינים ולמקרים דומים או שעצם הפרסום משחרר אצלם איזה מחסום וכמו (ולהבדיל) בנושא התאבדויות בני נוער ישנם ויכוחים וטיעונים ראויים לשני הצדדים.
 

 

 

בכל מקרה נראה לי שאחד הכלים ואולי העיקרי למלחמה בתופעה המחרידה הזו הוא בחינוך שיטתי לכל רוחב האוכלוסייה מהגיל הצעיר ביותר להטמעת כלים להתמודדות עם התופעות שעומדות בבסיסם של אותם רוצחים, אנשים שעד לרצח נחשבו בסביבתם הקרובה לאנשים נורמטיביים ומניעות אותם למעשי הזוועה הבלתי נתפסים בכל קנה מידה.
 

 

 

בשולי רצח הילדה סילבנה צגאיי בת ה 13 בצירוף מקרים מוזר פורסם האירוע המזוויע הזה בדיוק כשסיימתי לקרוא את ספר המתח של הסופר הישראלי ליעד שוהם "עיר מקלט". מדובר בספר העוסק בפרשיית רצח בסביבת המהגרים, פליטים, מהגרי עבודה או מסתננים בלתי חוקיים (כל אחד וזווית הראייה שלו)  האריתראים, סודנים, אתיופיים המתגוררים באזור התחנה המרכזית הישנה ושכונת התקווה ושכונות דרום בת"א. בסביבת עולמה של הילדה התמימה, קורבן הרצח בני משפחתה וחבריה...

 

 

 

 

הסופר הפורה (ועורך הדין) ליעד שוהם שיש הנוהגים לכנותו ג'ון גרישם הישראלי (על שם סופר מתח אמריקאי ידוע שספריו עוסקים בפרשיות על רקע עולם המשפט האמריקאי) סיגל לעצמו את מנהגם של שני סופרי מתח רבי מכר אמריקאים האהובים עלי, ג'וזף פיינדר והרלן קובן שמקדימים לכתיבת ספריהם מחקרי עומק על התחום בו עוסק הספר ובסוף כל ספר מקדישים פרק של תודות וקרדיטים לאלה שפגשו ומהם למדו במהלך אותם התחקירים.
 

 

 

מדובר בפרק שאינו קשור לסיפור העלילה המרתקת אולם הוא מרתק לא פחות...

 

 

 

 

ספרי המתח של הסופר ליעד שוהם מומלצים וכולם זמינים לכל דורש בכותר הספרייה העירונית ביבנה.
 
 
 

 

 

2. האירוע הבולט השני היה מינוי מפכ"ל למשטרת ישראל.  שהחל במה שנראה כתהליך סדור בטוח וראוי שניסה להתגבר על טעויות העבר בכך שהצביע על שלושה מועמדים ראויים, קציני משטרה מקצועיים מתוך המערכת, אשר שרתו במגוון תפקידים שהכשירו אותם במשך שנים ארוכות וכולם בעלי רקורד מרשים של עשייה למען הציבור מוכשרים מספיק לשמש בתפקיד ראש המערכת.
 

 

 

תהליך שהחל באופטימיות רבה הסתיים בקריסה מאכזבת לאחר בחישת בעלי עניין מכיוונים שונים, תקשורת חוקרת ובועטת, לוחמים בממסד הנחשבים כחושפי שחיתויות  ולוחמי צדק.
 

 

 

התלוו לאכזבה שתקעה את התהליך שתי טעויות חמורות וקריטיות שקיבלו פרסום חסר תקדים של המועמד, הפגישה עם עורך הדין פיני פישלר המיצג את המתלונן רפי רותם והפגישה עם בודקת הפוליגרף חווה יודפת ערב בדיקת הפוליגרף התעסוקתי.

 

 

 

 

שתי הפגישות לא דווחו לוועדת הבדיקה ולמעשה היוו בסופו של דבר את העילה ויש שיגידו את התירוץ לפסילת המינוי שנראה בהתחלה כל כך בטוח.
 

 

 

הסאגה הזו של כישלון המינוי וכל מה שהתלווה אליו מבחינה תקשורתית מתסכלות ומדכאות ויותר מהכול מהוות לקח והרתעה ממשית לכל מי שחושב שהוא מועמד ראוי (בחזקת מי המטורף שינסה להעמיד את עצמו לתפקיד הבלתי אפשרי הזה לנוכח לקחי העבר).

 

בעניין זה חשוב לזכור ולא לשכוח שהכללים שונו ומה שקורה כיום בעידן הרשתות החברתיות, התקשורת (ניו מדיה)  וה"פייק ניוז" שונה בתכלית ממה שהיה כאן בעבר ומחייב את אלה המבקשים לבצע מינוי של בעל תפקיד "מושך אש" מסוג המפכ"ל להערכות אחרת ולעולם תקשורתי וחברתי שונה שכלל לא הכירו בעבר.

 

 

הכותב:

 

 

 

 

מיקי וילקומירסקי, בלש, קצין חקירות וראש צוות חקירה מיוחד בימ"ר ת"א בעבר.

 

 

 

 

משפטן ומרצה בארגונים מקצועיים וחוגי בית.

 

בעליו של משרד וילקו חקירות

השרון 21 ת"א

טל': 03-6875055

050-5272461

 

אתר:

www.vilko.co.il

 

מייל:

mikvil@netvision.net.il 

 

 

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: