יום ראשון, 16 ביוני 2019, י"ג סיון ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 054-2425199

בלוגים ביבנה

בלוגים, בלוגים ביבנה, בלוג ביבנה, טור ביבנה, טור אישי ביבנה, דבר העורך סטטוס יבנה, דבר העורך סטטוס יבנט

השבוע הפלילי של מיקי וילקו

טוד דעה

פורסם בתאריך:


בסוף השבוע שעבר פורסם בתקשורת על אירוע טראגי שהתרחש בהקשר לחקירה המכונה פרשת יהלום שחור ועוסקת בחשד להברחת יהלומים של חברת הסחר ביהלומים שבבעלות לב לבייב במשך שנים רבות ובסכומים שהצטברו למספרים דמיוניים.

 

במסגרת חקירת המשטרה המתנהלת בלה"ב נחקרה מנהלת החשבונות בחברה בשם מזל הדדי ז"ל.
 
יום לאחר חקירתה שבה לעבודה בבורסה ליהלומים בר"ג ובסיום יום העבודה, בדרכה חזרה לכיוון תחנת הרכבת בארלוזרוב בדרך חזרה הביתה הסתובבה, חזרה לבניין נועם בבורסה ליהלומים בר"ג, עלתה לקומה העשירית, קומה אחת מעל לקומה בה ממוקמים משרדי החברה בה היא עובדת, נכנסה לחדר השירותים וקפצה/ התאבדה או נדחפה אל מותה.

 

הפרשה הכואבת הזו של מותה הטראגי של אם לשלושה ילדים צעירה בת 42 כך באמצע החיים בצל החקירה המתוקשרת  לצד הזעזוע מסעירה את דמיונם של כתבי המשטרה הפליליים והפרשנים השונים בתקשורת שלא מצליחים להימנע מהפיתוי של להפוך לחוקרים ולאנשי מז"פ וסי אס אי,  המנתחים את חדר השירותים שמחלונו קפצה אל מותה ומסיקים שנזרקה/נרצחה וש"אין אפשרות שהתאבדה"

 

ומאשימים במרומז מחד את חוקרי המשטרה, שהביאו אותה לדיכאון שהביא להתאבדותה ומאידך את שליחי אנשי חברת המסחר ביהלומים של לב לבייב שדחפו אותה אל מותה.   
 
בפרשה הכואבת הזו יש את כל המרכיבים המוכרים לתיאוריות קונספירציה ומניפולציות של אלופי המקלדות במידיות החברתיות מהסוג של אוהדי זדורוב.

 

אציין כאן בגילוי לב שאינני מכיר כלל את פרטי חקירת המשטרה ואת אנשי חברת היהלומים והחשדות שהובאו למשטרה באמצעות עד המדינה...

 

שמעתי בצער את עדותו הזועקת של הבעל האלמן בתקשורת על תגובתה הנסערת של אשתו המנוחה לחקירת המשטרה ועל כך שחוקר המשטרה צעק עליו בשיחת טלפון, בעת שאשתו הייתה בחקירה.
 
למרות טענות המשטרה שדובריה נכנסו באופן טבעי למגננה מול התקפות התקשורת אין לי ספק שחוקרי המשטרה הפעילו על המנוחה לחץ כבד לשתף פעולה.

 

בעברי במשטרה וכן בעיסוקי בהווה בחקירת חשדות של עובדים ומנהלים בכירים בגניבות בחברות קטנות ובחברות ענק מצאתי את עצמי בעבר וגם בהווה במצב של הפעלת לחץ דומה, לחץ כבד,  על נחקרים ועל חשודים במצבים עדינים במטרה להשיג הודאה מול ראיות שעלה בידי לאסוף לפני החקירה.
 
אין לי טענות כלפי חוקרי המשטרה במקרה הנוכחי ועדיין לא ברור בשלב זה שהעילה להתאבדות הייתה החקירה וחשוב לי לציין שבכלל לא בטוח שאם הייתי במקומם של החוקרים הייתי נוהג אחרת...

 

ואולם החקירה הזו ותוצאותיה הטרגיות בשלב זה מזכירה לי את העבר וניצבת מול עיני גם בהווה.

 

בכל אותם מקרים שאני מוצא את עצמי בחקירות בהן אני נאלץ להפעיל לחץ על נחקרים ועל חשודים כל הזמן אני חושב על הצד השני ומה עושה לו הלחץ הכבד שאני מפעיל עליו.
 
אני מעריך שהדבר נלקח בחשבון גם ע"י חוקרי המשטרה וכאמור לרוב לא ניתן לדעת כלל מה עלולות להיות תוצאותיו של לחץ המופעל על עדים ועל חשודים ולכן הכלל הראשון שחוקרים חייבים לסגל לעצמם להערכתי הוא להיות רגישים
 
והכי חשוב כלקח מהאירוע הטראגי לא לשכוח לעולם שבני האדם שונים בתגובות ובקבלת לחצים ולא תמיד ניתן לחזות מראש את השלכותיו של לחץ המופעל על נחקרים נורמטיביים חסרי עבר פלילי ולכן בכל אותם מקרים נדרשת מצד החוקרים רגישות יוצאת דופן בכל שלב של הפעלת הלחץ.

 

הכותב: מיקי וילקומירסקי, בלש, קצין חקירות וראש צוות חקירה מיוחד בימ"ר ת"א בעבר.

 

משפטן ומרצה בארגונים מקצועיים וחוגי בית.

בעלי משרד וילקו חקירות

השרון 21 ת"א

טל': 03-6875055

050-5272461

 

אתר:

www.vilko.co.il

 

מייל:

mikvil@netvision.net.il

 

 

 

 

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: