יום רביעי, 24 באפריל 2019, י"ט ניסן ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 054-2425199

בלוגים ביבנה

בלוגים, בלוגים ביבנה, בלוג ביבנה, טור ביבנה, טור אישי ביבנה, דבר העורך סטטוס יבנה, דבר העורך סטטוס יבנט

חברה אלימה ואלימות כנגד נשים

הטור השבועי של ציון בן שטרית

פורסם בתאריך:


כאשר השיח ברחוב נהיה אלים, כאשר אחים ואחיות מותקפים בבתי חולים, כאשר אין סובלנות לנהגים, כאשר הרשתות החברתיות מתמלאות בגידופים. כאשר חרדים מיידים אבנים על חיילים, כאשר המפכ"ל והרמטכ"ל מותקפים, כאשר כל השמאלנים בוגדים, וכל המתנחלים הזויים, כאשר בכנסת נכה הוא חצי בן אדם, וכל אחד הוא גזען.

 

כאשר מועלים חוקים מפרידים ושוכחים את האיזונים והבלמים, ובית המשפט הוא אויב העם ואין חמלה לכבוד האדם, זוהי חברה אלימה ואלימות היא חרב פיפיות בידינו, היום היא לטובתנו ומחר היא נגדנו, היום אתה ימני ומחר אתה שמאלני, היום אתה אוהב ומחר אתה שונא. שוכחים אנו את המהות, את הערכים, את ערכי המוסר את הכבוד לזולת ואת ערך החיים. בחברה אלימה שיש בה נפרדות ואין שותפות מתגלה אלימות וכשאין אמון בגורמים המחוקקים והגורמים המבצעים מתבצעת אלימות בכל צעד ושעל. התרבות שלנו שאיננה מתקבלת על כל חלקי העם מייצרת  "תת תרבות".

 

המושג תת תרבות הושאל מתאוריות סוציולוגיות וקרימינולוגיות, תיתכן קהילה תרבותית גדולה הבנויה מרב תרבויות אך עדיין אותם אלה המגדירים את עצמם בתת תרבות מקבלים הם עליהם את התרבות הכוללת. אלא שבחברה אלימה כשלנו נוצרת "תת תרבות עבריינית " . זוהי תאוריה ."של "אלברט כהן" שבבסיסה היא מסבירה כי כאשר נערים הלומדים בבית הספר אינם מצליחים להגיע להישגים ולהשתלב בחברה ובתרבות הכוללת הם מתוסכלים ויוצרים להם "תת תרבות עבריינית" אשר מתנכרת אל החברה ואל התרבות הכוללת שאינה מושגת על ידם.

 

הם רואים עצמם כאינם שווים ולכן מפתחים להם מבנה תרבותי עם חוקים משלהם מבלי להזדקק למוסדות המקובלים. לצערי הרב בחברה שלנו אני רואה מגמות כאלה של תת תרבות אשר נוצרות משתי סיבות עיקריות האחת כתוצאה מחינוך קלוקל והשנייה מהמצע הנוח והנעים שיוצרים מנהיגנו אשר במקום לפתור את הבעיה מעודדים ומלבים אותה כדי ליצור שיח אלים המתאים לאגנדה שלהם. כתוצאה מכך אנו עדים לאלימות בוטה כנגד נשים אשר בכל מקום מתוקן היו עוצרים הכול ומטפלים בבעיה עצמה ובסיבות להיווצרותה. 24 נשים נרצחו מתחילת השנה  וכל רצח הוא עולם ומלואו.

 

24 נשים נרצחו ומי שיוצא למאבק הזה הם נשים בלבד, כאילו הבעיה היא של הנשים. הבעיה היא של החברה כולה של כל אחד ואחד מאתנו, של כל המוסדות, של כל חברי הכנסת, של כל שרי הממשלה ואף אחד לא קם. בחברה אלימה נרצחים בהתחלה כל החלשים לכאורה ואחר כך נרצחת כל החברה כולה. צריך לעצור הכול באופן מידי ולעשות חשיבה מחדש, כמו בצה"ל כאשר יש תאונת אימונים עוצרים הכול ומקימים וועדת חקירה לבחינת כל הליקויים ולמסקנות חדשות אשר מיושמות באופן מידי. אנחנו כולנו כחברה צריכים לזעוק עד אשר יגיע הדבר לפתחו של ראש הממשלה שיטפל בהקמת וועדה שמסקנותיה יוגשו במהרה ויטופלו באופן מידי.

 

דבר לא פחות חשוב ואולי חשוב יותר, בואו אנחנו נשנה את השיח האלים ונכבד כולנו האחד את השני, כך נשמיט מאותם פוליטיקאים את המצע האלים אותו הם מנצלים לרעה כדי ללבות יצרים ולהוסיף מצביעים, כי זה בכלל לא משנה כנגד מי מופנית אלימות, כמו שאמרתי אלימות היא חרב פיפיות פעם היא לכאורה לטובתנו ופעם היא לרעתנו. אלימות גוררת אלימות וכבוד גורר כבוד. אני מקווה שכולנו נצא ביחד כנגד אלימות זו ונוקיע מתוכנו את המצדדים בתת התרבות הזאת אשר סופה יביא להרס וחורבן של מדינתנו מבפנים, בואו לא נשאיר את הנשים בלבד להילחם אל מול תופעה זאת כי בדמנו הדבר שכן אלימות זאת עלולה להגיע גם לפתחנו.

 

ליבי ליבי עם הנרצחות ועם בני ביתם. וקולי יוצא אל רשויות החוק ורשויות הרווחה ואל ראש הממשלה לקחת את הנושא הזה אל ראש סדרי העדיפויות ולטפל בו בדחיפות עוד לפני הרצח הבא. וכן לשנות את סדר היום המתלהם לסדר יום מאחד ומחבק כי בנפשנו הדבר.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
מדורים
רפי ורטהיים | 05:58   05.12.18