יום ראשון, 16 ביוני 2019, י"ג סיון ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 054-2425199

הורים וילדים ביבנה

הורים וילדים, ילדים, יעוץ משפחתי, הורים, הורים וילדים ביבנה, יעוץ ביבנה, יעוץ משפחתי ביבנה

כיס ולב - שני אתגרים בחינוך ילדים

הטור השבועי של שלי מרציאנו

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

שלי מרציאנו

M.A - מנחת הורים בכירה

Shelly.koren123@gmail.com

חודש כסלו בא עלינו לטובה , חודש האור, אהבה וחסד.

שמו של החודש בנוי משני עקרונות חשובים בחינוך , שתי דאגות מרכזיות בגידול ילדינו

– כיס ולב

כיס : כהורים יש לנו הדאגה לכיס שלנו ולממון שלנו,  לגשמי – ליכולת שלנו לפרנס את המשפחה בכבוד ,לתת לילד את כל צרכיו הפיזיים והחומריים, לתת לו קורת גג , אוכל ומזון , בגדים ומכסה , חינוך והעשרה , פנאי  - דברים שעולים כסף ולו מעט .

לגדל ילדים בתקופה כזו בה מורגש יוקר המחייה זה לא פשוט , לא  פשוט להישאר פשוט בעולם כל כך חומרי .

אחד האתגרים הקשים בחינוך ילדינו קשור דווקא לכיס – לרצונות המתחלפים של הילדים , לבקשות החוזרות ונשנות לדברים חומריים שלא תמיד עומדים ביכולתם של ההורים ולעולם טכנולוגי שבכל חודש מתחדש ומוציא גדג'טים , מכשירים חשמליים , פלאפונים משוכללים שההורים לא מצליחים לעקוב . מה שהיה נחשב לפלאפון הכי מתקדם היום, אחרי חודשיים הופך " ללא שווה וישן " ולהורים קשה לעמוד בתחרות הזו , גם היא סמויה, בין הילדים ובאמירות החוזרות ונשנות            " לכולם יש גם אני רוצה ". לא ארחיב ,בגלל קוצר היריעה, עד כמה אנחנו חיים בעולם חומרי, תחרותי, בעולם שלא מעריך את הדרך שההורים עושים כדי להשיג את החומר- הכסף, הכיס.

לנו כהורים החובה ללמד את הילד את משמעות הכיס – משמעות הכסף וההערכה למה שיש.

אני מאמינה שגם אם יש את היכולת הכלכלית צריך שיהיו גבולות מאוד ברורים במה שהכיס יאפשר שהרי ילד כזה , שגדל בבית בו הכול ניתן ללא כל הגבלות ואיסורים גדל ללא דחיית סיפוקים , ללא ערך לכסף ולעובדה שצריך להשקיע כדי להרוויחו ואינו יכול לקבל סירוב לעומת ילד שמלמדים אותו את ערכו של הכסף ואת העמל שכרוך בו. ילד שכזה יסגל לעצמו ערכים של צניעות , אחריות , הפעלת שיקול דעת , דחיית סיפוקים, דאגה לעתיד ושימוש נכון בכסף.

למדו את הילד לקבל " לא " - אל תוותרו ותיכנעו ללחץ הבקשות הבלתי פוסקות לדברים חומריים , הדימוי העצמי שלו והקבלה החברתית גדולים מסך כל המסכים שיש לו בבית . זה שההורים לא יקנו לו את הפלאפון הכי משוכלל , או שיהיה לו את האקס בוקס הכי חדיש לא יהפוך אותו לפחות טוב , אם כולנו נאמין בזה , כהורים, ולא 'ניתן לזה יד' הדברים ישתנו , הילדים יעריכו.

קנו רק מה שאתם צריכים, יכולים ובמה שאתם מאמינים לא כי " יש לחברים " .

למדו את הילד להימנע מהשוואות חומריות כאלה ולהודות על הקיים והוא הרבה.

הלב – חודש כסלו הוא חג האור . יותר מאשר ילדינו צריכים את הכיס שלנו , הם צריכים את הלב שלנו , את הקבלה , את ההבנה שנהיה שם בשבילו ונעשה הכי טוב שאנחנו יכולים להתפתחותו.

אז למה זה אתגר ?

כי בגלל הלחץ בעבודה ,העומס, ברדיפה אחר כיס , אנחנו שוכחים לפעמים את הלב. את הצורך של הילד להרגיש אותנו לקבל מאתנו לא דברים חומריים כי אם יחס ואהבה, הקשבה ואמפתיה , חיבוק – נוכחות רגשית במיטבה כזו שמקרבת אותנו ומחזקת את הקשר ואת הלב.

בכל יום ויום , גם אם היה המטורף ביותר אנחנו חייבים לזכור להעריף אהבה, לומר מילה טובה , למצוא להאיר , להקשיב , להתעניין באמת במה שקורה לילד. שהילד יראה את העיניים המתבוננות בו , ומתעניינות בו.

הלב שלו יתרחב כאשר אנחנו נאיר עליו באור גדול דווקא ברגעים בהם החושך שולט , דווקא במצבים בהם נתקל בקושי " מעט מן האור יגרש הרבה מהחושך".

האירו את ילדכם , דאגו לכיסו אך יותר מהכל לליבו, לליבכם.

( מוזמנים לקרוא את הטור על מחמאות ומילה טובה שיתפרסם בשבוע הבא )

שלכם , שלי מרציאנו –

מנחת הורים בכירה. להזמנת הרצאות ומופע "הורות זה לא צחוק " 053-7337705

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: