יום רביעי, 11 ב 2019, י"ג כסלו ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-2425199

הורים וילדים ביבנה

הורים וילדים, ילדים, יעוץ משפחתי, הורים, הורים וילדים ביבנה, יעוץ ביבנה, יעוץ משפחתי ביבנה

כי האדם עץ השדה

ההקבלה בין העץ לאדם - בחודש שבט אנו חוגגים יום ההולדת לאילנות שבלעדיהם אין לנו קיום בעולמינו

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

שלי מרציאנו

M.A - מנחת הורים בכירה

Shelly.koren123@gmail.com

שירים וסיפורים רבים מדמים את העץ לאדם בספר דברים (כ , יט)  כתוב  "כי האדם עץ השדה" ההקבלה של האדם  לעץ היא בתחומים רבים – גם בתחומים של חינוך ילדים:

הצרכים הבסיסים של הילד : כפי שלעץ יש תנאי גידול בסיסיים : אויר, שמש , מים כך לילד:  חובת החינוך, הגידול והטיפוח מוטלת עליכם ההורים- יש לשמור עליו, להאכילו בזמן מתאים וקבוע. יש להקפיד על מזונותיו וניקיונו, ולהרחיק ממנו כל נזק או דבר שיכול לפגוע בו. זה הבסיס של גידול הילדים שלנו אחריות לצרכיו הפיזיים : מקום נוח ונקי , אוכל, טמפרטורה נוחה

הצרכים של העץ מקבילים לצרכים של ילד לא בתחום הפיזי אם כי גם בתחום הרוחני:

כל עץ זקוק לאור השמש כדי לגדול ולהתפתח. כך גם בני אדם וילדכם בפרט, זקוקים לאהבה כדי לגדול ולהתפתח. יש להשקותו בתשומת לב, ברגש, בחום ובאהבה. להרחיק כל מפגע רוחני מתחומו ( העלבות , כעסים, צעקות וכו')

 

אדמה – מקום יציב וקבוע : ארגון הסביבה בגן וצוות קבוע יש לנטוע את שתיל העץ באדמה, בצורה יציבה. האדמה מספקת מזון לצמח וגם מקום להתפתחות השורשים. הדבר נכון גם לגבי ילדים: ילדים זקוקים לבסיס יציב, שיכול לספק להם ערכים ומוסר ולתמוך. הם זקוקים לדמויות קבועות , לסדר וארגון ולסביבה מובנת ומוכרת -מקום ישיבה

חשיבותה של ההתחלה. לא אחת פוגשים אנו בעץ הגדל מוטה, עקום: מה חבל! משלא טיפלו בו כראוי, הזניחו את מראהו וצורתו. אותן שנות גדילה וצמיחה בהן ניתן היה לתקן, חלפו. לאחר מכן היה מאוחר.כן הוא הילד- בשנות ילדותו -מידותיו עדיין ניתנות לעיבוד, לשיפור ולהטבה בדרך קלה יותר. על כן הושם דגש מיוחד על שנות הילדות ,ואתם ההורים תוכלו לעצב את אישיותו, לעודד ולחזק את מידותיו ותכונותיו החיוביות. בחמש שנות החיים הראשונות, מוחו של ילדכם מתפתח במידה רבה ובקצב מהיר יותר מאשר בכל שלב אחר בחייו. החוויות המוקדמות של הילד- הדברים שהוא רואה, שומע, נוגע בהם, מריח וטועם – . זהו הזמן בו יסודות הלמידה, הבריאות וההתנהגות להמשך חייו מונחים.

סבלנות בחינוך- תוצאות לא נראות מיד כדאי לזכור שעץ טוב לא מפסיק לגדול. ברגע שהגדילה נפסקת חלילה, הענפים ייבשו, וענפים חדשים לא יופיעו.

על ההורים לזכור תמיד את הזולת. להעניק, לתת את המיטב. הפירות שאתה מעניק היום, יהפכו מחר לאילנות. אל תיתן למעגל הזה להפסק.

ילדים- את הפירות של הגידול שלהם לא רואים מיד. כמו עץ שמהרגע ששותלים לוקח לו מספר שנים לגדול, לצמוח, להכות שורשים באדמה ולגדל פירות, כך הם גם ילדינו. את רוב פירות החינוך שלנו, אנחנו נראה בבגרותם.

לעיתים נלמד משהו ונחשוב שהילד לא קלט לא ספג את המים אבל בזמן אחר פתאום תהיה הפנמה והעברה.

גמישות וחוסן בעיתות משבר פעמים רבות בעין הסערה, העץ יודע להתכופף, מבלי להיעקר מהאדמה- מהבסיס שלנו. גם אנחנו כאנשי חינוך צריכים ללמוד להיות גמישים ויחד עם זאת, מחוברים.  מחוברים למהות שלנו, לערכים שלנו, לחזון שהצבנו ,לגבולות. לנסח את העקרונות ואת "הגבולות האדומים שלנו " החיבור לדברים האלו הוא שמאפשר לנו להיות יציבים גם בקונפליקטים מול הילד וההורים שלו ולפעול בעת דילמות חינוכיות שמתעוררות.

שוני בין הילדים גם ב'אופי' אפשר למצוא הקבלה בין העץ לאדם:

יש עצים הזקוקים להשקיה מרובה ויש אנשים שאינם יודעים שובע; יש עצים הזקוקים למעט מים ויש אנשים המס

תפקים במועט; יש עצים דוקרניים ויש אנשים פוגעים; יש עצים פוריים הנותנים מפֵרותיהם לרוב ויש אנשים רחבי לב הנותנים מעצמם לאחרים.

כל ילד הוא יחיד ומיוחד – להתאים לו את הצרכים שלו

הקשבה ותקשורת- דיאלוג עם הילד  המים זורמים בגזע לכל הענפים, לכל העלים ולכל הפירות. המים הם הדיאלוג, בין כל חלקי העץ.
איך התקשורת אצלכם בגן ? עד כמה הילדים מקשיבים לכם? עד כמה אתם קשובים לילדים? מאפשרים להם לבטא את עצמם? הקשבה כנה , לגלות סבלנות לדבריהם ...

זכרו ההורים אתם הגנן הכי טוב עבור הצמח שלכם  ילדכם. שתזרעו ,תשפיעו ותקטפו את פירות עמלכם בנחת ובאושר.

שלי מרציאנו –  M.A מנחת הורים בכירה

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: