יום שבת, 29 בפברואר 2020, ד' אדר ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-2425199

פרשת השבוע ביבנה

הרב סתיו , דבר תורה , פרשת שבוע

לא מדבר אלי!

אורי וילהלם במבט על פרשת השבוע "מצורע". שבת שלום ומבורך!

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

הרב אורי וילהלם

שליח חב"ד בשכונת נווה אילן

אדם אחד התפרנס ממכירת ספרים בבתים אודות איסור דיבור לשון הרע. באחת ההזדמנויות דפק בדלת של בית והציע לדייריו לרכוש ספר המלמד ומרגיל לשמור על הפה ולא לדבר לשון הרע. כששמעו את הצעתו ענו לו דיירי הבית: "ברוך ה' אין לנו צורך בספר, אנחנו כלל לא מדברים לשון הרע, אבל לך לשכנים מלמעלה - הם מאוד זקוקים לו..."

פרשתנו מדברת על הליך היטהרותו של המצורע. המצורע הוא אדם שנגרמה לו פריחה בעור כעונש על שדיבר לשון הרע. על פי הוראת הכהן, הוא יוצא מחוץ למחנה עד שהנגע נרפא. כאשר הנגע נרפא הוא צריך לקבל אישור מהכהן שאכן הסתיים תהליך ההיטהרות שלו.

וכך מתואר בתחילת הפרשה ההליך של בדיקת הכהן את טהרת המצורע: "זֹאת... תּוֹרַת הַמְּצֹרָע בְּיוֹם טָהֳרָתוֹ וְהוּבָא אֶל הַכֹּהֵן. וְיָצָא הַכֹּהֵן אֶל מִחוּץ לַמַּחֲנֶה וְרָאָה הַכֹּהֵן וְהִנֵּה נִרְפָּא נֶגַע הַצָּרַעַת...". מפרשי התורה תמהו על מילים לא ברורות בפסוקים אלו "וְהוּבָא אֶל הַכֹּהֵן" - המצורע מובא אל הכהן, ומיד לאחר מכן כתוב "ויצא הכהן אל מחוץ למחנה" שהכהן הוא זה  שהולך אל המצורע, שהרי המצורע נמצא מחוץ למחנה עד שהוא מסיים את טהרתו. מדוע אם כן כתוב שהמצורע מובא אל הכהן?

מוסבר על כך בספרי חסידות, לפעמים אדם שצועד בדרך רעה לא מעוניין לחזור למוטב, הוא מעדיף להישאר במקומו. אדם זה הוא כמצורע אשר נמצא מחוץ למחנה וחושב שטוב לו שם, על כך אומר אלוקים "וְהוּבָא אֶל הַכֹּהֵן" הוא יאלץ לחזור למוטב גם בעל כורחו. אך מיד לאחר מכן צריכים להמשיך בשלב השני - שהכהן מגיע אליו זאת אומרת שמורה הדרך מגיע אליו למקומו- לרמתו הרוחנית ומסביר לו עד שהכהן מצליח לחדור לנפשו ומשתכנע להתנהג בדרך הישר.

לשם המחשה, אדם שהתרגל לגנוב ונתפס וכעת יושב בכלא, בזמן הזה כשהוא בכלא נמנע ממנו לגנוב וגם בגלל הניסיון שלו הוא נרתע מהעונש אך זה שלב ראשון כי זה לא מרצונו אלא בעל כורחו, המטרה האמיתית היא להתקדם לשלב השני שבו, בתוכנית גמילה מיוחדת, ישכנעו אותו לחזור למוטב ולהתנהג בצורה ישרה עד כדי כך שמעצמו, ולא בגלל פחד מהעונש, הוא יחליט לחזור למוטב.

כך גם אנו צריכים תמיד לשאוף להגיע לשלמות לא (רק) מפני שאנו נרתעים, חוששים אלא בגלל הבנתנו שכך צריך להתנהג.

שבת שלום

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: