יום שני, 24 בפברואר 2020, כ"ט שבט ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-2425199

פרשת השבוע ביבנה

הרב סתיו , דבר תורה , פרשת שבוע

מצד הענווה

הרב אורי וילהלם על פרשת השבוע "בהעלותך". הכנות נעימות לשבת, צוות סטטוס

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

הרב אורי וילהלם

שליח חב"ד בשכונת נווה אילן

שלושה מיליארדרים ערבים – סעודי, כווייתי וקטרי – יושבים בבית קפה בניו יורק. בשולחן הסמוך יושב יהודי והם מחליטים להשתחץ על חשבונו. הסעודי אומר: 'נשאר לי קצת כסף, אני הולך לקנות את סיטי-בנק'. הכווייתי אומר: 'גם לי נשאר קצת כסף, אני מתכנן לקנות את מייקרוסופט'. הקטרי אומר: "ואני עם העודף מהסיבוב בארצות הברית הולך לקנות את ג'נרל מוטורס'.

היהודי לוקח לגימה מהקפה ואומר: 'מצטער, לא מוכר...'.

בפרשת השבוע מסופר על מרים ואהרון אחיו של משה רבינו שמדברים עליו לשון הרע, ומיד לאחר מכן כתוב "וְהָאִישׁ מֹשֶׁה עָנָיו מְאֹד מִכֹּל הָאָדָם אֲשֶׁר עַל פְּנֵי הָאֲדָמָה", התורה מעידה על משה רבינו שהוא עניו ביותר יותר מכל אחד אחר, ונשאלת השאלה הכיצד?

איך אפשר לומר שמשה רבינו עם כל מעלותיו הרבות לא החזיק מעצמו? אנחנו הרי רגילים שכל אדם שמקבל איזה משרה או שמצליח להבין דברים שאחרים לא תופסים מרגיש מעצמו אדם נעלה ואיך דווקא משה רבינו לא החזיק מעצמו אדם מיוחד?

במיוחד השאלה מתחדדת לאור זאת שאנו רואים שמשה לא היה אדם שקט וכנוע אלא אדם שנלחם ומתעמת על עקרונותיו. התורה מספרת איך כנער צעיר הוא יוצא מארמון פרעה ורואה איש מצרי מכה איש יהודי ובלי לחשוב פעמיים הוא הורג אותו וטומן אותו בחול. כמה ימים לאחר מכן כשהוא רואה שני עבריים רבים ביניהם הוא מתערב וגוער בהם, ובהמשך הוא מגיע למדין ורואה את רועי הצאן מתעמרים בבנות יתרו ומיד מתערב ומשקה את העדר שלהם מים. אז כיצד אפשר לומר על אדם כזה שהוא עניו מאוד מכל האדם?

ההסבר לכך הוא, ענווה היא לא שקר! אדם שיש לו כוחות ותכונות שאין לאנשים אחרים לא יכול לשקר על עצמו שהוא לא מוכשר וכדומה, אלא עליו להכיר במעלותיו ולהתנהל כפי היכולת שאלוקים נתן לו. באם אלוקים נתן לו עשירות הוא צריך להכיר בכך ולהשתמש בכסף בצורה נכונה לתמוך בנזקקים וכדומה, יחד עם זאת הוא צריך להבין שכל המעלות שיש לו לא עושות אותו שונה או נעלה יותר מאדם אחר אלא הם רק כלים שאלוקים נתן לו ובאותה מידה הוא יכל לתת אותם לאדם הניצב מולו ויתכן שהוא אף היה עושה בהם שימוש יותר מושכל.

וכך משה הרגיש, כאשר עמד מולו אדם הוא ידע שיש לו את הסמכות והיכולת לעזור לאותו אדם אך לא הרגיש שהוא נעלה ממנו ו'שווה יותר'.

המסר עבורנו הוא פשוט, עלינו לדעת לנצל את התכונות והיכולות שאלוקים העניק לנו בצורה מיטבית אך לא להרגיש שהגענו לזה בזכותנו או בכוחנו אלא שזה רק מתנה מאלוקים ואין שום סיבה שנרגיש נעלים יותר מאדם אחר.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: