יום חמישי, 09 ב 2021, ה' טבת ה' תשפ"ב
לפרסום חייגו: 054-2425199

בלוגים ביבנה

בלוגים, בלוגים ביבנה, בלוג ביבנה, טור ביבנה, טור אישי ביבנה, דבר העורך סטטוס יבנה, דבר העורך סטטוס יבנט

משבר מנהיגות וסדרי העדיפויות

הטור השבועי של ציון בן שטרית

פורסם בתאריך:


הרבה שואלים אותי מה רע במדינה אתה רואה כולם מבלים, כולם יוצאים לחול, יש כלכלה צומחת, יש ביטחון יחסי, ובאמת הכול לכאורה נראה על פניו טוב. הפניתי מבט מסביבי כדי לראות אם אכן כך הדבר בעודי יושב ולוגם מהקפה במסעדה. לצידי ישב בחור צעיר שתדרך מישהו לגבי עבודה מסוימת. הפניתי אליו שאלה ישירה ושאלתי אותו, תגיד טוב לך במדינה? והוא ענה מיד דבר אחד מאוד מפריע לי שאני כזוג צעיר לא יכול לקנות דירה. למי תצביע בבחירות אני מקשה ושואל. אני מתלבט הוא ענה, בעבר הצבעתי ליכוד אך עכשיו אני מתלבט. יכול להיות לבני גנץ הוא משיב, אבל למה בני גנץ אני שואל הוא עוד לא אמר דבר.

 

הוא משרה עלי ביטחון והוא משהו חדש שאולי יקרה פה משהו שונה. רגע אני שואל את עצמי בעודי סוקר את כל המתמודדים בבחירות אף לא אחד בבחירות אלה לא מעלה את בעיית הדיור לזוגות צעירים. אף אחד לא מעלה את בעיית הקצבאות לנכים. גם לא את נושא הביטחון ולא את הנושא הכלכלי ואת סדרי העדיפויות של ההשקעות הכלכליות לעיירות הפיתוח, הכול סובב סביב דמותו של המנהיג של האדם. משבר מנהיגות אני אומר בליבי יש לנו משבר מנהיגות כאשר אנו ממליכים כל יום מישהו חדש כמנהיג שלנו אז יש כאן משבר, ממליכים אותו ומיד מורידים אותו. אז אולי לא באמת כל כך טוב אם הבעיות קיימות והן רק מוסתרות מתחת לשולחן, האם זה מעין ייאוש ואובדן האמון בנבחרי הציבור? או אולי מישהו דואג להסתיר את הבעיות ולהסיט אותנו מהנושאים הכול כך חשובים לנו?

 

המלחמה בין הנבחרים הולכת וגוברת פרסונאלית והראיה לכך ההשתלחות הבלתי מרוסנת של כל השרים כנגד המועמד גנץ כאילו הוא אויב העם. והוא בכלל עוד לא אמר דבר. המתקפה הזאת שתקה כי הבינו מיד שהיא רק משרתת את בני גנץ ונותנת לו במה להמשך עלייה בסקרים. דמותו של המנהיג חשובה היום במיוחד בהקשר האמינות ושמירה על מוסדות המדינה אשר יש הרגשה שמנסים לפגוע בהם וסכנת הפילוג של העם מרחפת מעלינו. אבל הבעיות שלנו המודחקות האזרחים נותרו. אנו רק דוחקים את הקץ.

 

גם נושא השלום והביטחון הנושא החשוב ביותר שלנו נדחק לקרן זווית. יש לכאורה עכשיו שקט יחסי אבל אין חשיבה אסטרטגית לאן תוביל אותנו המדיניות של כוח ועוד כוח שליטה ועוד שליטה נראה כאילו איבדנו את התקווה לחיות בשלום ובאחווה במדינה שלנו גם בנינו לבין עצמנו וגם בנינו לבין שכנינו. ההתעסקות של הממשלה הנוכחית בהישרדותה ובמתקפות האישיות על כל סדרי בראשית משנה את שאיפותינו מאז ומתמיד לחתור לפתרון כולל ותת תקווה לעתיד של שלום וביטחון, אין פרטנר אומרים כולם, אבל יש אקלים נוח ליצירת הסכם או לחילופין קבלת החלטות חד צדדיות אשר יהיו כחלק מהסכם כולל לעתיד לבוא. צריך לשנות את המצב ולחשוב על פתרונות יצירתיים החשיבה הזאת שלכאורה הכול שקט בעוד אנו מטאטאים את הבעיות מתחת לשולחן איננה נותנת לנו תקווה להמשך צריך לנצל את השקט היחסי ואת האקלים המדיני כדי ליצור הסכם לעתיד הרחוק.

 

משבר המנהיגות אשר מתרחש לנגד עינינו נותן לנו הזדמנות לבחור באנשים ראויים שייצגו אותנו נאמנה ויטפלו הן בבעיות הפנימיות שלנו ושמנהיגנו יתנו דוגמא אישית ויילכדו את העם, כולם מפחדים מהתקשורת אבל היום התקשורת היא אנחנו כל אדם מביע את עמדתו ויכול להפיץ אותה באמצעי המדיה השונים והמנהיגים שלנו למדו להשתמש בה הן לטובתם האישית והן למתקפות על מתחריהם. כך שאי אפשר להאשים את התקשורת וגם אנחנו כבר למדנו כיצד לסנן אותה ולהביע את עמדותינו בצורה בהירה. התמיכה שלה זוכה גנץ מהווה סימן של חיפוש אחר גורם מאחד שכל כך אנו מחפשים בימים אלה לאור המשבר של המנהיגות. גם הניסיון לחיסול הקריירה שלו מצביעה על כך שמישהו רוצה לטשטש את הצורך במנהיג מאחד לפחות כך זה נראה.

 

הצורך מצד אחד במנהיג מאחד ומלכד ומצד שני הצורך בטיפול בבעיות שקיימות במדינה ומוסתרות מתחת לשולחן הם אשר ישפיעו יותר מכל על תוצאות הבחירות הקרובות שלא לגבר כמובן על תוצאות המשפטיות כנגד ראש הממשלה אבל אין ספק שזו לא הבעיה אלא זו התוצאה של הבעיה כשרוב תשומת הלב הולכת אל הבעיות הפרסונאליות נשכחים כל הבעיות האמתיות שאנו משוועים לפתרונן. מקווה שסדר היום ויכולתו של המנהיג ללכד אחריו את העם הם שיכריעו בסופו של דבר. אז אמנם יש לנו ארץ מולדת טובה ואהובה כשבסך הכול לא רע לנו אבל אסור לנו לשכוח את הצעירים שלנו בארץ ואת השתלבותם החברתית והכלכלית ומצד שני לטפל באנשים החלשים בחברה ולשנות את סדר היום הציבורי כדי לתת תקווה לעם תוך כדי הפניית משאבים בסדר עדיפות נכון לעיירות הפיתוח ולצמצום הפערים. עיניו של הבחור הצעיר הבריקו לפתע וזיק של תקווה נראה בעיניו.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: