יום רביעי, 11 ב 2019, י"ג כסלו ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-2425199

הורים וילדים ביבנה

הורים וילדים, ילדים, יעוץ משפחתי, הורים, הורים וילדים ביבנה, יעוץ ביבנה, יעוץ משפחתי ביבנה

משחק מכור

לראשונה: בן 14 יאושפז בגלל התמכרות לפורטנייט

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

שלי מרציאנו

M.A - מנחת הורים בכירה

Shelly.koren123@gmail.com

הנער, תושב אזור הצפון, יאושפז למשך שבוע לצורך הסתכלות פסיכיאטרית בצו בית משפט. זאת לאחר תלונות מצד אמו על היעדרות מבית הספר כדי לשחק ללא הפסקה והתפרצויות זעם ואיומים אובדניים. השופטת שהוציאה את הצו: "נראה שמשחק המחשב פורטנייט מנהל את חייו של הקטין באופן התמכרותי ואינו מותאם לגילו" ( מתוך ידיעה שפורסמה בYNET  27.12.18)

לפני כשבועיים נתקלתי בכותרת הזו שלא השאירה אותי אדישה וכנראה שגם רבים מחבריי שהחלו להעביר את הקישור לכתבה בקבוצות השונות.

מודה ומתוודה לא מכירה את הפורטנאייט לא ראיתי את זה מעולם ובני, בן השמונה  וחצי, לא משחק בזה בבית ( בטוחה ששיחק אצל חברים ) . אבל תלמידיי היקרים , בכל הגילאים , משחקים ומודים " אנחנו מכורים " יושבים שעות רבות מול המסך ובחופשים גם בלילות, משחקים עד השעות הקטנות. האימהות המודאגות לא מצליחות " להוציא " את הילדים והחדר שלהם הופך להיות מבצר נעול וסגור בו אוכלים ושותים " ואת הראש לא מוציאים " .

בבואי לכתוב את הטור בדקתי מאיזה גיל משווק המשחק , הוא מיועד לגילאי 13 ומעלה אגלה לכם סוד- כל הילדים שאני מכירה המספרים לי שמשחקים במשחק הם תלמידים הרבה יותר צעירים משמע, המשחק אינו תואם את גילם. אבל בעידן טכנולוגי שכזה כבר מבינה, לצערי , שאין גבולות של גיל, אין מחסומים, פייסבוק ואינסטגרם פתוחים רק צריכים להמציא חשבונות פיקטיביים " ולשקר " על הגיל , והרבה פעמים בחסות ההורים.

בהכנת הטור ניסיתי להבין מה מיוחד במשחק וקראתי ביקורת והסברים איך משחקים בו. כמו הרבה משחקים גם הוא משחק הישרדות שהמטרה בו היא להתגונן בקרב ולבנות חומות של הגנה כדי להתקדם עוד ועוד. כמה סימבולי שהילד המנצח במשחק בונה לעצמו עוד ועוד חומות , חומות של התבצרות , חומות של הגנה מפני העולם התקשורתי, העולם המציאותי.  יש שיגידו כי זה משחק חברתי לכל דבר שכן ,ממה שמבינה, ניתן לשחק בו ביחד עם חברים נוספים וזה אכן יתרון עצום של המשחק והרבה הורים מספרים לי "שזו האינטראקציה היחידה ( בדגש על היחידה) שיש לילד אחר הצהריים עם חבריו לכיתה או לשכונה", " מזל שיש את זה אחרת לא היה מכיר אותם ", מספרת אחת האימהות.

לפני מספר חודשים הבן שלי הגיע עם ריקוד מקסים שבו הוא מזיז את היד מצד לצד , אני לתומי חשבתי שזו תנועת ניצחון של אחד משחקני הכדורגל אחרי הבקעת השער . מהר מאוד התבדיתי והבנתי שזו תנועת הניצחון אחרי שהורגים אדם במשחק.

מה שמותר במשחק אסור בחיים -זה בדיוק מה שמדאיג. הבעיה היא לא המשחק אם כי מה עושים אחרי המשחק , או יותר נכון מה לא עושים בעקבות המשחק . הפחד והחשש מכל העולם הטכנולוגי הוא לא השפעתו על התנהגות הילדים אלא הבידוד והניכור החברתי שיוצר דור המסכים . אין קשר עין , אין שיחה הדדית , אין תקשורת , אין קשר. מה שלכאורה נועד כדי לחבר בין אנשים, אמצעים טכנולוגיים שמקלים עלינו את החיים ,  גורמים לניתוק ומקשים עלינו את החיים.

חשוב לי להדגיש אני לא באה בטענות או בביקורת כלפי ההורים או הילדים והאתגרים בחינוך ובהורות נכנסים גם אליי הביתה יום יום שעה שעה. הבן הגדול שלי " רוצה כמו כולם "  ומבקש גם הוא את המשחקים הנ"ל . כרגע בן זוגי ואני מצליחים " לדחות את הקץ", ולא קל לעמוד בגבולות אותם הצבנו ולא להרשות " מה שלכולם יש " אבל בהחלט שווה להעלות את דאגתכם בפני ילדכם , לשתף אותם בתחושותיכם ולהסביר את החלטותיכם.

מטרת הטור היא להעלות למודעות את הסכנות שבדבר , את הצורך בגבולות מאוד ברורים שאנחנו ההורים חייבים להציב במצבים כאלה , כי כמו לכל דבר גם למשחק הזה יש יתרונות וחסרונות. החוכמה שלנו והאתגר ההורי הוא למצוא את האיזון ,זה שלצערי קשה לילדים קשה למצוא לבדם , וזה שלצערי ,עבור הילד בן 14 שהתמכר, אבד מזמן.

ברגע שמופר האיזון הגבולות יוצאים משליטה והחינוך הופך לאתגר קשה יותר.

זה לא יהיה פשוט, תהיה לילדים התנגדות אך גם פה חשוב שנזכור לא למנוע לגמרי את השימוש בו. החוכמה שלנו זה ללמד אותם לעצור , להפסיק , לדחות סיפוקים .

ללמד את הילד לא " לברוח אל המשחק"  אלא להתמודד עם המשחק החברתי, המציאות, שלא תמיד קלה להם.

זה ידרוש מכם גם להיות נוכחים ולא רק פיזית , להיות שם ולעודד אינטראקציה חברתית , לעודד שיחה ושיח בבית ,לעודד אירוח חברים , להראות לו חלופות מהנות למשחק שמבחינתו הוא העולם כולו. לצמצמם ולהגביל זמן מסכים.

איזון.  

מאחלת לי , לנו , לכם , לילדים הורות קורנת ומאוזנת.

 

שלי מרציאנו – M.A  מנחת הורים בכירה בגישת ניתוח התנהגות

המופע " הורות זה לא צחוק " – מגיע לרחובות במסגרת אירוע התרמה ב 5.2.19  לרכישת כרטיסים הדס : 052-5959848

 
 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: