יום שני, 24 בפברואר 2020, כ"ט שבט ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-2425199

פרשת השבוע ביבנה

הרב סתיו , דבר תורה , פרשת שבוע

מתכוננים לשבת

התורה כולה בחמש מילים - הרב אורי וילהלם על פרשת השבוע "קדושים"

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

הרב אורי וילהלם

שליח חב"ד בשכונת נווה אילן

מעשה בנוכרי שהגיע לשמאי ואמר לו: "רצוני להתגייר, אך קודם אני מעוניין שתלמד אותי את כל התורה בעוד אני עומד על רגל אחת". שמאי, כששמע את בקשתו החצופה, מיהר להתנער ממנו ולסלקו מעל פניו.

הלך הנוכרי להילל הזקן ואמר לו את אותם הדברים, השיב לו הילל: "דעלך סני לחברך לא תעביד" ("מה ששנוא עליך לא תעשה לחברך") – זו כל התורה כולה, ואידך פירושא הוא ("וכל השאר - אלפי הספרים והדרשות – הוא פירוש של זה"). פירוש אמירתו של הילל הזקן הוא: התמצית המזוקקת של כל התורה כולה היא מצוות אהבת ישראל.

בפרשת השבוע אנו קוראים את הפסוק המוכר והמפורסם "וְאָהַבְתָּ לְרֵעֲךָ כָּמוֹךָ", וכבר שאלו על פסוק זה גדולי פרשני התורה – "כיצד ניתן לאהוב אדם אחר כמו שאני אוהב את עצמי?".

גם לגבי סיפורו של הילל הזקן, כיצד אפשר לומר שאהבת ישראל זו התמצית המזוקקת של כל התורה? מילא, לגבי כל המצוות שבין אדם לחברו, כגון 'לא תגנוב', השבת אבידה, וכדומה - ניתן לומר שזו תמציתן, אך כיצד ניתן לומר כך על המצוות שבין אדם לה'?

מסביר הרבי הזקן (מייסד חסידות חב"ד) בספר התניא: הבסיס והיסוד של כל התורה היא השאלה שהאדם שואל את עצמו: מי במרכז? הגוף שלי או הנשמה שלי? כאשר ההסתכלות והתפיסה שלו היא שהגוף המרכז, ברור שהוא יעשה רק מה שנוח ונעים לו וזה יהיה הפרמטר שלו - אך באם הוא שם את הנשמה במרכז אזי בוודאי שהוא יכול לאהוב אדם אחר כשם שהוא אוהב את עצמו, כי מצד הנשמה 'כל ישראל אחים ממש'.

זה גם ההסבר לדבריו של הילל הזקן: "זו היא כל התורה כולה" - כי היסוד של כל התורה, ובוודאי המצוות שבין אדם לה', יסודן הוא לא מה שנוח לגוף שלי, אלא מה שנכון לנשמה, שהיא החיבור לה' ולכל ציוויו אותנו.

ימים אלה של ספירת העומר הם תקופה בה מתו בפרק זמן של כמה שבועות אלפי תלמידיו של רבי עקיבא - בגמרא מסופר שתלמידים אלה נפטרו מפני ש: "לא נהגו כבוד זה בזה". דווקא בתקופה זו אנו צריכים להתחזק באהבת ישראל לכל יהודי, מבלי הבט על דעותיו ומידותיו.

שבת שלום

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: