יום ראשון, 16 ביוני 2019, י"ג סיון ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 054-2425199

פרשת השבוע ביבנה

הרב סתיו , דבר תורה , פרשת שבוע

סודות פרשת השבוע - לך לך

מאיזה חלון לקפוץ?

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

הרב אורי וילהלם

שליח חב"ד בשכונת נווה אילן

על סוד כוחם של פלוגות הקוזאקים והפחד שהיו זורעים בשדה הקרב במלחמות שהיו נלחמים עבור שושלת הצארים של רוסיה הגדולה במאות ה17-19, נוצרו אגדות רבות.

אחת מהם מספרת על מפגש בין הצאר הרוסי, קיסר צרפת ומלך בריטניה שבה דנו בשאלת כוחם של הקוזאקים. אמר הצאר 'כשאני מבקש מקוזאק לבצע דבר מה הוא מבצע זאת ללא כל היסוס גם אם הוא ישלם על כך בחייו', ענו לו על כך 'גם החיילים שלנו מבצעים כל מה שאנו אומרים', אמר להם 'אם כך הבה נעשה נסיון, כל אחד יבקש מאחד החיילים שלו לקפוץ מחלון המגדל שאנו יושבים ולמות ונראה אם יבצע'.

המלך קרא לחייל בריטי ושאל אותו 'אתה מוכן לבצע כל פקודה שאומר לך?' 'ודאי' ענה החייל, 'גם אם היא תגרום לך למות?' 'ללא היסוס' ענה החייל, אמר לו המלך 'אם כך תקפוץ כעת מהחלון'. החל החייל לומר 'מה ייצא למלך מכך? אני מוכן למות בקרב ולהביא איזה תועלת. אך סתם כך למות? זה ביזבוז...' שחרר המלך את החייל באכזבה.

קרא הקיסר הצרפתי לחייל שלו והסיפור שוב חזר על עצמו.

לאחר מכן קרא הצאר לקוזאק ואמר לו 'קפוץ מהחלון' הצדיע הקוזאק ושאל את הצאר 'אדוני הצאר, מאיזה חלון?'.

***

פרשת השבוע פותחת בציווי של ה' לאברהם אבינו "לֶךְ לְךָ מֵאַרְצְךָ וּמִמּוֹלַדְתְּךָ וּמִבֵּית אָבִיךָ אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר אַרְאֶךָּ", תעזוב את הארץ שלך, את אזור הנוחות המוכר שלך ותלך לאן שאומר לך.

נשים לב שחוץ מהציווי הקשה לאברהם לעזוב את ארצו ומשפחתו המורחבת, אפילו לא ניתנה לו כתובת להיכן עליו ללכת. ה' היה יכול לומר לו תעזוב את ארצך ותלך לארץ כנען. מדוע ה' לא אמר לו להיכן ללכת אלא רק ציווה עליו 'תלך' ואני כבר יראה לך לאן?

חכמינו מסבירים שזה חלק מהניסיון של ה' לראות האם אברהם ראוי להיות "אבי האומה" של העם היהודי. העם היהודי מצטווה ללכת אחרי אלוקים ב'עיניים עצומות' ולבצע את מה שאומרים לו ללא היסוס. אברהם אבינו, אבי האומה נבחן בכך והוכיח כי הולך אל הלא נודע בעקבות קריאתו של ה'.

אכן, כאנשים אינטלקטואלים זה נשמע מאוד מוזר לבצע משהו ללא הבנה ואפילו בלי לדעת לשם מה. אך בכך מתבטאת האמונה האמיתית בה' שאנו סומכים עליו ב'עיניים עצומות', הרי אפילו כשרופא נותן לנו תרופה מסוימת אנו לוקחים אותה בלי לדעת מה היא מכילה ואיך היא משפיעה על הגוף. על אחת כמה וכמה שאלוקים אומר לנו לבצע משהו אנו צריכים לבצע ללא היסוס.

והמסר עבורנו הוא פשוט, לדעת שיש על מי לסמוך ולבטוח בה'.

 

שבת שלום

לתגובות והערות

052-7703178

uriwilhelm@gmail.com

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: