יום שישי, 05 ביוני 2020, י"ג סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-2425199

חדשות ביבנה

חדשות ביבנה, חדשות,מוניציפאלי, מכבי צבי יבנה, חדשות בכל העיר ביבנה, ניוז ביבנה, סטטוס יבנה, מערכת עיתון סטטוס יבנט,פלילים ביבנה,פשע ביבנה,פשיעה ביבנה,רצח ביבנה,דקירה ביבנה,שוד ביבנה,גניבות ביבנה,פריצה לבית ביבנה

עוד מעט עוד קצת

יום הזיכרון ליהודי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל נערך ביבנה בצל משבר הקורונה

פורסם בתאריך:


במועדון בית סולומון ביבנה התקיים טקס זיכרון ליהודי אתיופיה שנספו בסודאן בדרכם לארץ ישראל. הטקס נערך במעמד ראש העיר, צבי גוב-ארי, מ"מ וסגן ראש העיר ד"ר אהוד ויצמן, חבר המועצה שחר סימנה, חבר המועצה משה חזות, הקייסים ומספר מצומצם מאד של אורחים בשל מגבלות הקורונה. 

בין השנים 1980–1984 החלה יציאה המונית של יהודי אתיופיה, קהילת "ביתא ישראל", מן הכפרים באזור גונדר לעבר סודן. רבים מיהודי אתיופיה שחלמו כל השנים לעלות לישראל, הצליחו לברוח מאתיופיה לגבול אתיופיה וסודן, ושם המתינו במחנות זמניים לעלייה לישראל בדרכי הבריחה ובמחנות בסודן סבלו היהודים ממגפות, מרעב, וממעשי התנכלות, אונס ושוד רצחני. ההליכה של משפחות, קשישים וילדים נמשכה לעתים חודשים, ולאחריה נאלצו העולים להמתין במחנות הפליטים בסודן כשנתיים עד לחילוצם ולהעלאתם ארצה.

הקייסים אדיסו ביינסאי, קייס וורקו סהלו וקייס חיים אברהם נשאו ברכה ותפילה לעילוי נשמתם של הנספים. במהלך הטקס הונחו זרים והודלקו נרות זכרון. תושבת יבנה שושי בלטה ריגשה עד דמעות כאשר סיפרה את סיפור העלייה של משפחתה ועל כך שבמהלך המסע לישראל איבדה את אמה ז"ל.

ראש העיר צבי גוב-ארי הדגיש את ייחודיותה של הקהילה האתיופית אשר גלותה נמשכה כ-2,500 שנים, ולמרות זאת לעולם לא ניתקה את הקהילה את עצמה מארץ ישראל ולאורך כל השנים המשיכו בני הקהילה להאמין ביכולתם לעלות לארץ ישראל. "אנו מצווים לזכור את מסירות הנפש ושאר הרוח של העולים והנספים שחרפו נפשם בדרכם ארצה. זכיתי להיות מעורב מקרוב באותם שנים בהם עשתה הקהילה את צעדיה הראשונים בישראל, הקהילה נקלטה בעיר, שומרת על המסורת ועושה כל הנחוץ להשתלב בהצלחה בעיר ולהיות חלק משמעותי בה". ראש העיר הודה לכל השותפים בעשייה למען הקהילה והעיר.

חבר המועצה שחר סימנה המשמש כיו"ר פורום נבחרי מועצות עיר יוצאי אתיופיה נשא דברים מרגשים וסיפר כי הוא עצמו עשה את המסע הארוך מאתיופיה לארץ ישראל. "הייתי החלוץ במשפחתי ואחריי עלו טיפין טיפין אחרים. תמיד כיננה בי המחשבה שאם אגיע לישראל אקדיש עצמי למען הקהילה, לעזור לכל אחת ואחד ולהשתלב בחברה הישראלית. אני שמח שאני מצליח להגשים ביבנה את המטרות של שימור הזכרון והמסורת הנפלאה של יהדות אתיופיה והכל בשותפות ובכבוד על ראש העיר, צבי גוב-ארי התומך בקהילה ועושה כל מאמץ לסייע.  

את הטקס הנחה מנהל מוקד הקליטה יעקב אנגדאו שנשא תפילת יזכור.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: