יום ראשון, 16 ביוני 2019, י"ג סיון ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 054-2425199

בלוגים ביבנה

בלוגים, בלוגים ביבנה, בלוג ביבנה, טור ביבנה, טור אישי ביבנה, דבר העורך סטטוס יבנה, דבר העורך סטטוס יבנט

על הזדהות והכרה

הטור השבועי של ציון בן שטרית

פורסם בתאריך:


התיישבתי לכתוב את הטור השבועי וראשי קודח מחשבות על מינוי המפכ"ל, על האלימות כלפי נשים, על נאומו של ביבי, על גילוי המנהרה בצפון, על חג החנוכה ועוד. די אני אומר כל כך הרבה נושאים בוערים שעל הפרק מוטב להתמקד בנושא אחר שאינינו בשגרה היום יומית. ולכן החלטתי לכתוב על נושא שבוער בקרבי כבר הרבה זמן. באחת ההרצאות האחרונות שלי הרציתי בפני פורום של אנשים תושבי תל אביב על הספר שלי "עפריט" שם אני מספר על שהורינו לא זכו להכרה על כל פועלם גם בגידול הילדים וגם בבניינה של הארץ שלנו, של ארץ ישראל.

 

אנחנו בני הדור השני לא התחשבנו בהם ובעברם ורק רצינו לשעוט קדימה אל תוך כור היתוך הישראלי, וגם משכתבי ההיסטוריה הישראלית לא כתבו על עלייתם ארצה כעליה ציונית ובמיוחד לא ציינו את דבר תרומתם הרבה של הורינו שעלו בשנות החמישים והשישים, בהפרחת ובביסוס עיירות הפיתוח מדרום הארץ ועד צפון הארץ, חלקם התיישבו ביישובי ספר, כעולים חדשים אשר הגיעו חסרי כל ובלי כישורים מיוחדים והגנו בגופם על ישובים אלה.

 

הם הצליחו בנחישותם להפריח את השממה ולהגיע להישגים בתחומי התעשייה והחקלאות, אף שהדבר לא היה פשוט כלל. במקביל למרות הקשיים הרבים  הם הצמיחו דור חדש של אנשים מצליחים בעיירות הפיתוח, שהתפתחו בזכות הורינו שהגיעו לארץ חדורי אמונה לארץ ישראל הקדושה, משאת נפשם מימים ימימה, הם התגברו על כל הקשיים אף שלא היה קל להם. אני בוחר לקחת את הצד של חצי הכוס המלאה ולהעלות על נס את תרומתם בהתפתחות המדינה ובהגנה עליה ואת תרומתם בגידול ובהטמעת ערכים שהביאו עמם, ערכים של מוסר וכבוד. של הכלה ותקווה ושל סובלנות והקרבה. כיום אנו רואים את בשלותו והצלחתו של הדור הזה בזכות אותם ערכים בתחומים רבים, הן בצה"ל והן בכוחות הביטחון הן באקדמיה, בתרבות ובמוסיקה.

 

הגיע הזמן שנביט לאחור על בני הדור הזה אשר היה למעשה קורבן שהקריב את עצמו את רוחו ואת תרבותו למען היוצרות דור חדש תורם ומשמעותי בארץ ישראל. תחילה בהיבט האישי של כל אחד לו ולמשפחתו ושנית בהיבט של כלל החברה והמדינה. ההכלה הזאת וההכרה הזאת תקרב ותחבק את כולם. יש במהלך הזה משום לקיחת אחריות וקבלה גם של הדור הקודם, אבל, גם סימן לדורות הבאים אשר ידעו ויבינו את תרומתם של אלה שלפניהם. כך אולי נלמד כולנו כיצד לקלוט בקרבנו גם את העולים החדשים שהגיעו בשנים מאוחרות יותר מברית המועצות ומאתיופיה.

 

נפיק את הלקחים ונדע לקבל את האחר ואת השונה ואת תרומתו מבלי שיאבד את זהותו ותרבותו. יש לי חלום להקים מעין מוזיאון שיעלה על נס את העליות האלה אשר "נשכחו" ולא זכו להכרה, יהיה זה מעין צדק היסטורי להכרה בהם ובתרומתם לתקומתה של מדינת ישראל והבאתה למקומה כיום על פי רצף היסטורי, שכן ארץ ישראל בהיותה ארץ הפתוחה לעליית כלל היהודים באשר הם היא ארץ קולטת עליה על פני רצף התהוותה ההיסטורית והעתידית. כולי תקווה שהכרה זאת תתקן את טעויות העבר בקליטת העלייה וכן תביא לכלל החלטה ולהשקעה רבה יותר בעיירות הפיתוח בחינוך, במקומות תעסוקה ובבניה למען דור העתיד.

 

ההשקעה הזאת כסדר עדיפות לאומית תקדם את כלל הפריפריה ותעורר הזדהות מקומית ולאומית  ובכך נגשר על פערים של זמן, תרבות וחברה. הדבר מתבקש מאליו ואני מקווה שקריאה זאת תיפול על אוזניים קרויות. נדמה לי שהזמן בשל לכך. אני כבר שם מודה לדור הקודם ומוקיר לו תודה.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: