יום ראשון, 16 ביוני 2019, י"ג סיון ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 054-2425199

חינוך וקהילה ביבנה

חינוך ביבנה,בתי ספר ביבנה,גנים ביבנה,מחלקת החינוך ביבנה,נוער ביבנה,חינוך מיוחד ביבנה,חופש גדול ביבנה,חוגים ביבנה,קהילה ביבנה והסביבה,נוער ביבנה,נערים ביבנה,צעירים ביבנה,מסיבות ביבנה,בתי ספר ביבנה

על כפות המאזניים

קריירה וילדים- הילכו שניהם יחדיו ?

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

שלי מרציאנו

M.A - מנחת הורים בכירה

Shelly.koren123@gmail.com

השגרה כבר כאן, החגים עברו וכעת ניתן לומר שמתחילה ה-שנה.

גם עבורי מתחילה השנה במלוא הדרה , עם כל העומס המבורך, ברוך השם.

היומן שלי מזכיר לי כמה השנה הזו ברוכה בעשייה שמשלבת כל כך הרבה כובעים מרתקים שעל אף אחד מהם לא מוכנה לוותר : מומחית תחום אוטיזם , מרצה במכללה האקדמית אחוה , מדריכה פדגוגית המלווה סטודנטיות בעבודתן המעשית , מרצה במכללה המכשירה סייעות, מופע משותף     " הורות זה לא צחוק " שרץ ברחבי הארץ ביחד עם השחקן שגיא לוי, הרצאות וסדנאות הורים של החינוך המיוחד והרגיל והכי הכי חשוב – אשתו של רועי , אמא לשלושה וכלב , מתנדבת במעגל נשים הקסום ,חברה בוועדי ההורים של ילדיי, מתאמנת בספורט ( שהלוואי שהייתי יותר ), ועוד ועוד ככל שירשה השעון והזמן.

השבוע  היתה לי שיחה מעניינית עם חברות ילדות שלי על קריירה וילדים , על השילוב בין השניים, על בחירות בחיים. לכולם ברור שזה לא פשוט התמרון שאנו נדרשות לו בין הצלחה בעבודה , מימוש עצמי והתפתחות מקצועית לבין משפחה ונוכחות הורית.

הזמנים השתנו, אותי אימי קיבלה בכל צהריים עם ארוחה חמה והיתה נוכחת שם תמיד, אני לא- מבחירה.

 

אז שואלים הרבה פעמים איך ? איך מצליחים לשלב זאת ? האם הילדים וחינוכם לא נפגע ? איך מוצאים זמן לחנך? איך מציבים גבולות כשלא נמצאים ?

  1. בחירה ובחינה- התשובה הראשונה שאני נותנת היא שאצלי זה נעשה מתוך בחירה –מתוך אהבה למה שאני עושה , לא רק מתוך שיקולים כלכליים שהיום, עם יוקר המחייה, הם לעיתים אילוצים אצל משפחות רבות. אצלי זה מתוך הבנה שאם לא אעשה זאת לעצמי,לא אעשה לביתי ולילדיי, מאמינה שאני אמא טובה יותר בזכות ולמרות העובדה שאני משלבת גם קריירה. מתוך היכרות אישית שלי עם עצמי כבעלת טמפרמנט ' לא רגוע' כזה שלא נחה , ולא יכולה 'שלא לעשות כלום', זה האדרנלין שלי ,זה החמצן שלי , אני לא מרגישה עייפה או שחוקה.אבל לצד זה צריך לזכור שזה לא מתאים לכל אחד ואחת. ופה המקום לבחון- האם אני רוצה בזה ? האם אני שלם עם זה ? האם אני עושה זאת מתוך בחירה או מתוך אילוצים כלכליים ? ואם לא מתוך בחירה-האם יש לי דרך להקל ולהפחית מהעומס? לזכור שאם אנחנו עושים זאת ולצד זה ניזונים מרגשות אשם הוריים זה יוביל אותנו למקומות לא טובים בסמכות ההורית שלנו שתפגע כי ננסה לפצות ולהשקיט את ' הרעשים ' המקננים בנו.עשו את הבחינה ואת הבחירה ההכרחיים לתהליך כשאתם תהיו מאוזנים תוכלו לקבל החלטות נבונות. ונסו להשקיט את רגשות האשם, אצלי,לרוב לא תמיד,הם על מצב ' שקט'.

  2. חלוקת נטל ועזרה מגורמים אחרים – ברור לי ואני תמיד אומרת שבלי השותף שלי לחיים, בן זוגי, זה לא היה קורה. ברור לי שהתיאום בינינו וחלוקת הנטל הכרחי והמפתח להצלחה. יש בינינו הבנה שזה הדדי - מתי הזמן שלו ומתי הזמן שלי , מתי הוא נוכח ומתי אני ומתי שנינו. איך השיתופיות והשותפות בכל מטלות החיים היא בסיס ההצלחה שלנו. מתי אנחנו יכולים להיעזר בשירותי בייביסיטר / עזרה מהסבים והסבתות ומתי הילדים צריכים רק אותנו. וזה לא פשוט היה לי ' לשחרר' ולסמוך , ולהביא בייביסיטר ואני לא עושה זאת הרבה אבל כן זה חלק 'מהדיאטה' שלי בה אני נפטרת משאריות רגשות האשמה שמזינות אותי. גם פה כל משפחה והצורך שלה , והעיסוק של בני הזוג ששונה, והבנה כי הזוגיות וההורות היא שקולה על מאזניים- יכולה להיות תקופה בה בן זוג אחד יותר מתפתח ועושה להתפתחותו המקצועית ותקופה אחרת בה האחר מכריע את הכף. הבנה שלא כולם יכולים לשאת בכל נטל החינוך,לדעת לדבר על הדברים ולהגדיר בדיוק מה הציפיות מבן הזוג באופן ששניכם תהיו מרוצים.

  3. פרגון ותמיכה – גם זה תנאי הכרחי להצלחתי ,להצלחת המשפחה. אל תשכחו גם את הזמן הזוגי בו אתם מבלים יחד .ואת הזמן לפנאי ולתחביבים " המטענים למצבר שלנו".

  4. סדרי עדיפויות וקווים אדומים- יש אירועים וצמתים חשובים בחיי ילדיי שלא משנה כמה עמוסה אהיה, אדע שאני שם קודם כל בשביל ילדיי ואחר כך כל השאר, המאזניים יטו לטובת הבית. כשילדיי ,חלילה ,יהיו חולים וארגיש שכל מה שהם צריכים זו נוכחות שלי ולא של סבא או סבתא שטיפולם , ללא כל ספק , מסור ואוהב , אהיה שם והעבודה תחכה. כשהלב שלי , שלכם, ירגיש שהכי נכון לו להיות עם המשפחה – אז זו הבחירה הנכונה .

  5. זמן איכות ונוכחות הורית – כל מי ששמע אותי בהרצאותיי יכול להעיד שאני אומרת תמיד      " זמן איכות ולא כמות " וככזה מאוד חשוב מה נותנים מעצמנו בזמן שנמצאים. והנתינה לא צריכה להיות חומרית, לקנות כדי 'לרכך', לקנות כדי לפצות כל מה שהם צריכים שתקשיבו , תתעניינו, תעזרו ותייעצו .העצות וההוראות שתיתנו הן לא 'בשלט רחוק' , הנהיגו את הדברים, ההוראות ואת החוקים כאשר אתם נמצאים בבית. אם יש מצבים מאתגרים עם הילדים וקשיים שאתם צופים מראש תדאגו להיות שם ולטפל אתם ולא להסיר מכך אחריות. נסו ( ומי כמוני יודעת, מכורה שכמותי ) להתנתק מהפלאפון ומהעבודה. הלוואי שבשנה הזו אצליח יותר, נסו גם אתם.

  6. שגרה וסדר יום קבוע – אחד מהדברים שהכי עוזרים לי להתנהל בחיים ובהורות זה שיש לי שגרה,יש זמנים קבועים לילדיי- זמן השכמה , זמן פנאי, זמן התארגנות לקראת השינה , זמן הכנת שיעורי בית . הרגלים כאלה מפתחים את היכולת של הילדים להיות עצמאיים ואחראים וזה מקל מאוד על הורים עובדים.

 

זכרו הורים יקרים, כשטוב לכם טוב לילדכם.

איזון .מאזניים, השתמשו באוזן הפנימית, בלב.  

 

בברכת הורות קורנת ומאוזנת,

שלי מרציאנו , מנחת הורים בכירה " משפחה קורנת – ליווי והדרכת הורי וצוותי חינוך".

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: