יום חמישי, 09 ב 2021, ה' טבת ה' תשפ"ב
לפרסום חייגו: 054-2425199

בלוגים ביבנה

בלוגים, בלוגים ביבנה, בלוג ביבנה, טור ביבנה, טור אישי ביבנה, דבר העורך סטטוס יבנה, דבר העורך סטטוס יבנט

פועלים שקופים

השבוע לא יכולתי שלא לעצור ולהתייחס לאסון הנוראי שהתרחש כאן בעירנו, עם מותם של ארבעה עובדים באסון קריסת המנוף, המצטרפים להרוגים נוספים ביבנה, ולמאות הרוגים בתאונות בענף הבנייה בעשור האחרון

פורסם בתאריך:


מאת שירן פרץ

לנושא התאונות בענף הבנייה נחשפתי לפני שנה, כשלקחתי חלק בקורס של 'המרכזים לצדק חברתי', שם התגבשה קבוצה ארצית הפועלת מזה 3 שנים במטרה להעלות את המודעות, ולדרוש מהרשויות השונות לקחת אחריות על המחדל הבלתי נתפס הזה שקורה כאן ובכל מקום בארץ.

אז קצת מספרים: מעל ל-13,000 אתרי-בנייה פועלים היום בארץ, כשעליהם מפקחים לא יותר מ-20 פקחים. בעשור האחרון נהרגו יותר מ-500 פועלים, שהשאירו אחריהם משפחות שבורות וכואבות, ולכך מצטרפים עוד אלפי פצועים, כשכל העניין הזה עולה למשק שלנו סדר גודל של 10 מיליארד שקלים בשנה. אתם קולטים? אנחנו משלמים בחיי אדם ובכסף גדול, ואף אחד לא עושה כלום. כמה אנשים אתם חושבים נכנסו לכלא על המחדל העצום הזה? 0 עגול! אף לא אחד!

איך זה יכול להיות? פשוט מאוד - לאף אחד למעלה לא באמת אכפת. ענף הבנייה מגלגל סכומי כסף אדירים, ואף אחד לא רוצה לפגוע בקבלנים החזקים שגוזרים קופון על חשבון כולנו.

אני חושבת שכשתושבי העיר עלינו לפעול, לגלות סולדיריות עם משפחות ההרוגים, ולדרוש מהרשויות שמגלגלות את האחריות אחת על השנייה לקחת אחריות לשמור על חיי הפועלים - ובעצם גם על חיינו. כי אתר בנייה שאיננו בטוח מסכן גם את תושבי הרחוב, הגן או הפארק הסמוך, וכבר היו מקרים, גם בשנה האחרונה, בהם עוברי-אורח תמימים נפגעו ואף נהרגו בשל כשלי הבטיחות הקשים.

אם נלמד מהשכנים שלנו ברחובות - נגלה שיש לנו כתושבים הרבה מה לעשות! קודם-כל להראות שאכפת לנו - התושבים ברחובות התארגנו, קיימו עצרות זיכרון ומחאה אחרי מות פועלים בעירם, גיבשו מסמך דרישות התובע מהעירייה לקחת חלק במאמץ המלחמתי (כן, זו מלחמה, לא פחות) ולקחת חלק ביחד עם המשטרה, משרד השיכון, משרד הפנים ומשרד העבודה, כדי לבדוק את הדברים הבאים, הכל-כך פשוטים: האם אתר הבנייה סגור? האם למפעיל המנוף יש רישיון? האם למנוף יש רישיון בתוקף? לעירייה יש פקחים משלה (מעבר לפקחים של משרד העבודה) שיכולים לשלב במסגרת הביקורים השגרתיים שלהם באתרים (כדי לראות שחס וחלילה לא סגרו מרפסת במקום אסור) גם צ'ק ליסט בסיסי של עניינים הנוגעים לשלום הציבור והפועלים. כתושבים עלינו לגלות עירנות, לפקוח עיניים באתרים הסמוכים אלינו – אם אנו רואים שהפועלים עובדים ללא קסדות-מגן, או שהאתר פרוץ, או שמעקות הבטיחות נראים כמו גבינה שווייצרית - עלינו לא לעמוד מהצד, ובכך אולי להציל חיי אדם.

עם זאת, אציין שלא הכל שחור - הפעילים העוסקים בנושא ברחבי הארץ הצליחו, אחרי שנים של מאבק, להקים יחידת חקירות ארצית, ההסכם האחרון של ההסתדרות בנושא אמור להבטיח שיפור בתקני הבטיחות ובמספר הפקחים, הנושא עולה יותר ויותר לסדר היום ואפילו יש שיעורים בנושא המועברים בבתי הספר.

זו חובתנו המוסרית כאזרחים, כתושבי העיר וכבני אדם - זה הזמן להתעורר. צריך להבין שחיי אדם אינם הפקר – כל עובד שנהרג הוא עולם ומלואו – בן, אב, אח. ובמקום שבו ערך האדם נרמס, נרמסים גם חיי האדם. האסון הכבד שהתרחש ביבנה הוא תוצאה של מדיניות הרסנית שהפכה לקטלנית. רק מדיניות שרואה את העובד לפני התוצר, תחסוך מאיתנו עוד ועוד גופות של אנשים עם משפחות, שרק רצו להתפרנס בכבוד, לצאת בבוקר לעבודה – ולחזור הביתה בשלום.

משתתפת בצער המשפחות.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: