יום חמישי, 09 ב 2021, ה' טבת ה' תשפ"ב
לפרסום חייגו: 054-2425199

פרשת השבוע ביבנה

הרב סתיו , דבר תורה , פרשת שבוע

פורים זה לא רק תחפושות

טור מסורת לקראת החג הכי שמח של השנה

פורסם בתאריך:


 

בפורים ישנם ארבע מצוות שנרמזות בכך שהן מתחילות באות מ', מצוות הפורים גם נשים צריכות לקיימן. השנה פורים יחול ביום שלישי השבוע (10/3) כאשר ככל מועדי ישראל הוא מתחיל מהערב קודם.

 

מקרא מגילה

המצווה הראשונה של פורים היא מצוות קריאת המגילה, המגילה נקראת פעמיים, פעם ראשונה ביום שני בערב ובשנית ביום שלישי בבוקר, חשוב מאוד לשמוע את כל המגילה בלי לפספס מילה אחת, כדאי ומומלץ לשמוע בבית הכנסת כפי שנאמר 'ברוב עם הדרת מלך', באם אדם מתקשה ללכת לבית הכנסת כדאי לדאוג שיבוא לקרוא לו אדם המכיר את הלכות קריאת המגילה ויקרא מתוך מגילה כשרה.

יש להשגיח על הילדים שלא ירעישו יותר מדאי בבית הכנסת ויפריעו לשמיעת המגילה, יחד עם זאת כדאי וראוי להביאם לבית הכנסת על מנת לחנכם.

קריאת המגילה בלילה זמנה כל הלילה, וביום זמנה כל היום כך שמי שלא הספיק לשמוע הקריאה בבוקר יוכל לשמוע בשעות הצהריים.

 

משלוח מנות

יש לשלוח שתי מנות הראויות ומוכנות כבר לאכילה לדוגמה עוגה ומנת בשר, או מנה אחת ומשקה, את המנות יש לשלוח ביום הפורים לאחר קריאת המגילה. מספיק לשלוח משלוח אחד הכולל שני מנות לאדם אחד, ויש המהדרים להרבות במשלוח מנות להרבות אהבה ואחווה.

גם בני הבית הגדולים צריכים לשלוח כל אחד לרעהו ולא להסתפק במשלוח של אב המשפחה.

 

מתנות לאביונים

כבכל מועד גם בפורים אנו מצווים לדאוג לעניים לצורך סעודת החג ולכן המהדר במתנות לאביונים ייתן אוכל או כסף לצורך קניית אוכל לסעודת פורים עצמה, הסכום שצריך להביא כשווי ארוחה של אדם (כדוגמת מנה פלאפל וכדומה). צריך לתת לשני נצרכים אוכל או שווי סעודה.

הרמב"ם אומר: "מוטב להרבות במתנות לאביונים, מלהרבות בסעודתו ובמשלוח מנות לרֵעים, כי אין שמחה גדולה ומפוארת לפני הקדוש ברוך הוא אלא לשמח לב עניים ויתומים ואלמנות. והמשמח לב האומללים האלו דומה לשכינה, שנאמר: "להחיות רוח שפלים ולהחיות לב נדכאים".

באם אין ידוע לו על נזקקים הצריכים נדבה יכול לתרום באמצעות עמותות המחלקות מזון לנזקקים, בעירנו יש את עמותת 'בית חב"ד יבנה' המחלקת בעיצומו של יום הפורים משלוחי אוכל לנזקקים וניתן להשתתף אצלם בעלויות וזו מצווה מהודרת.

 

משתה ושמחה

נוטלים ידיים לסעודה ואוכלים לחם ובשר ושותים יין, ועושים את הסעודה מתוך שמחה וטוב לבב, ומה טוב להזמין אורחים ולהאריך בסעודה בשירים וריקודים.  

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: