יום חמישי, 09 ב 2021, ה' טבת ה' תשפ"ב
לפרסום חייגו: 054-2425199

פרשת השבוע ביבנה

הרב סתיו , דבר תורה , פרשת שבוע

פרשת השבוע - בהעלותך

על צר עין שלא רצה שחברו ירוויח כפול ועל תגובתו של משה רבינו לנבואה אודות פטירתו

פורסם בתאריך:


מעשה במלך שבמהלך מסע ציד, באחד מהיערות הגדולים באירופה, התנתק מהשיירה וטעה בדרכו. הסתבך המלך בדרכים ובשבילים ועד שמצא את עצמו בכפר קטן. בכפר לא הכירו את המלך אך שני אנשים מהכפר הסכימו לארח אותו ואף עזרו לו לחזור לעיר הבירה. אחד מהם היה 'צר עין' ונהג במלך בקמצנות, והשני 'פירגן' למלך כפי יכולתו.

כאשר חזר לארמון, אירגן המלך סעודת הודיה ואליה זימן את שני האנשים שסייעו לו. על מנת לתת שכר הוגן, הציע המלך את ההצעה הבאה- כל מה שיבקש המארח צר העין יקבל חברו שאירח את המלך בכבוד, פי שניים.

החל צר העין לחשוב: 'אם אבקש מליון חברי יקבל שני מליון - לזאת לא אסכים! אם אבקש ארמון יקבל חברי שני ארמונות - אין מצב!'

לאחר שהתחבט עם עצמו אמר למלך: 'אדוני המלך תוציא לי עין אחת!'.

אמר המלך: 'רשע שכמותך! אתה מבקש בחמדנותך לעוור את חברך משני עיניו. נוציא לך את שני עינך וחברך יקבל את שכרו מושלם'.

***

בפרשת השבוע מסופר שבעקבות בקשת משה מאלוקים להקל מעליו את העומס אומר לו אלוקים למנות 70 זקנים שהם יעזרו בניהול העם.

על מנת שלא יהיו תלונות מצד השבטים השונים, משה רבינו לוקח מכל אחד משנים עשר השבטים את ששת החשובים ביותר. אך נוצרה בעיה- יש לו כעת שבעים ושנים אנשים. לקח משה תיבה והניח בתוכה שבעים פתקים שעליהם רשום 'זקן' ושני פתקים ריקים, וכל אדם הוציא פתק, אלו שיצא להם פתק ריק יצאו מהכלל וכך נקבע בגורל מי הם שבעים הזקנים הנבחרים.

אותם שני האנשים שלא נבחרו להיות 'זקנים'- יצא להם פתק ריק, שמם היה אלדד ומידד. הם חזרו למחנה בעוד שיתר הזקנים התכנסו לאסיפה מכוננת. והנה בהיותם במחנה שרתה עליהם השכינה והם התחילו להתנבאות. ומה התנבאו? נבואתם היתה שלא משה יכניס את בני ישראל לארץ הקודש אלא יהושע תלמידו.

השמועה שישנם שני אנשים המתנבאים במחנה כזאת נבואה התפשטה בעם כאש בשדה קוצים ומהר מאוד הגיעה גם למשה רבינו עצמו. כאשר סיפרו למשה את הנבואה הזאת, יהושע- תלמידו המובחר וה'עוזר האישי' שלו, אמר מיד שצריך להכניס את המתנבאים לכלא מכיוון שהם התנבאו ופרסמו את הנבואה ללא אישורו של משה רבינו.

אך משה עונה לו: 'מה פתאום, הלוואי שכל העם יהיו נביאים!'

בהתנהלות של משה רבינו אנו רואים כיצד אמור להתנהג מנהיג אמיתי. לא לראות בכל אחד שמתפתח איום, אלא לראות בו הצלחה. אדם שיכול להגיע גבוה מאוד.

גם אנו לפעמים מתקשים לפרגן לשכן, קרוב משפחה או חבר לעבודה שפתאום יש לו הצלחה או שהוא קודם לתפקיד בכיר יותר. אך חשוב שנדע שהיכולת לפרגן היא דבר ראשון עבורנו שנדע לחיות יותר טוב ולא כל הזמן להסתכל מה קורה אצל השני ולקנא, אלא פשוט לפרגן.

 

שבת שלום 

לתגובות והערות

052-7703178

uriwilhelm@gmail.com 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: