יום ראשון, 29 במרץ 2020, ד' ניסן ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-2425199

פרשת השבוע ביבנה

הרב סתיו , דבר תורה , פרשת שבוע

פרשת השבוע - בראשית

מה נברא ראשון בבריאת העולם ומה אחרון? וכיצד הם קשורים זה לזה?

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

הרב אורי וילהלם

שליח חב"ד בשכונת נווה אילן

השבת המיוחדת שלפנינו נקראת "שבת בראשית". בכל שבת, במשך השנה, קוראים בבית הכנסת פרשה (סדרה) אחת מחמשת חומשי תורה על פי הסדר כך שמסיימים את כל התורה. הפרשה האחרונה נקראת בשמיני עצרת (היום האחרון של חג הסוכות) וחוגגים אז את סיום מחזור הקריאה. לכן יום זה חג ונקרא גם "שמחת תורה".

בשבת שלאחר שמחת תורה, אנו כמובן מתחילים מחדש את המחזור, ופותחים בפרשת בראשית. שמה של השבת המיוחדת הזאת הוא "שבת בראשית" על שם תחילת המחזור החדש, וזו גם הזדמנות נהדרת לכל מי שרוצה להצטרף למחזור מתחילתו.

***

בפרשת בראשית מתואר בהרחבה ובפירוט סדר בריאת העולם במהלך ששת ימי המעשה והשבת שלאחריהם. כאשר מנסים להבין את סדר הבריאה עולה תמיהה: כבר ביום הראשון נברא האור כמו שכתוב בפסוק השלישי בתורה "וַיֹּאמֶר אֱ-לֹקים יְהִי אוֹר וַיְהִי אוֹר".  אולם לשם מה נזקק העולם לאור? עבור מי הוא נברא? והרי לא היה עדיין בעולם כלום מלבד האור. האם לא הגיוני יותר לברוא את חלקי העולם האחרים- את המשתמשים באור ורק לאחר מכן לברוא עבורם את האור?

הסבר לכך פשוט ביותר. לשם המחשה, אדם המעוניין לבנות מבנה כלשהו דבר ראשון הוא מציב את המטרה הסופית את היעד אליו הוא שואף ולפיו הוא מתכנן ובונה, זאת אומרת הוא מדמיין בראשו את היעד הסופי בין אם זה בית פרטי או חנות מפוארת ולפי השלב הראשון- הדמיון של המבנה הסופי, הוא מכין תוכנית לפי מה שהוא רוצה, ורק לאחר מכן הוא מתחיל בבניה בפועל.

כך גם בבריאת העולם דבר ראשון אלוקים ברא את ה"אור", הוא מסמן את היעד – ברצונו לברוא עולם מואר, לאחר מכן הוא ממלא את העולם ומבקש מאיתנו להתנהג בהתאם ולהאיר את העולם.

אנו כבני אדם "נזר הבריאה" שנברא אחרון על מנת שהכל יהיה מוכן עבורו, תפקידנו הוא להאיר את העולם באורו של אלוקים ובכך להגיע לשלמות הבריאה שהיא הגאולה.

***

שני עובדים גילו לתדהמתם, כי ה’בוס’ מצפה מהם לעבוד גם בחול המועד… לשמע ה”בשורה” זינק אחד מהם על השולחן, נאחז בצינור מהתקרה, ונתלה הפוך עם הראש למטה.

'מה אתה עושה?!' נזעק הבוס – 'אני מנורה', השיב לו העובד.

'מה?!' נבהל המנהל 'אתה חייב חופש דחוף. רד, קח את החפצים שלך ותחזור אחרי סוכות'.

ירד העובד, כיבה את המחשב ויצא. רגע לאחר מכן קם העובד השני והתחיל לארוז. 'סליחה, לאן אתה הולך?' שאל המנהל, 'הביתה', משיב השני, 'איך אני יכול לעבוד בחושך?!'…

 

שבת שלום 

לתגובות והערות

052-7703178

uriwilhelm@gmail.com

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: