יום שבת, 06 ביוני 2020, י"ד סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-2425199

פרשת השבוע ביבנה

הרב סתיו , דבר תורה , פרשת שבוע

פרשת השבוע - ויגש

על צערו של יעקב לרדת למצרים ומדוע המשיך להצטער לאחר ההתגלות האלוקית שחווה

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

הרב אורי וילהלם

שליח חב"ד בשכונת נווה אילן

 משה מגיע לבית הכנסת והוא מתפתל מכאבים. 'איי הנעל, היא קטנה על הרגל והורגת אותי'. שמואל, שכנו לספסל, לא מבין. 'אז תחליף את הנעל, למה אתה הולך עם נעל לוחצת?'

- 'פשוט מאוד, אני עובר בשבועות האחרונים את התקופה הנוראה בחיי. הבן שלי נשר מהאוניברסיטה והבת שלי הסתכסכה איתנו ולא רוצה לחזור הביתה. אבל מה, כשאני חולץ את הנעליים האלו, החיים נהיים הרבה יותר קלים...'.

***

בפרשת השבוע אנו קוראים על הפגישה של יוסף עם אחיו והתגלותו בפניהם שלאחריה הם הולכים לבשר ליעקב אביהם שבנו יוסף עוד חי. לאחר מכן יעקב יחד עם בניו ונכדיו יורדים למצרים.

בדרך, בהיותם בבאר שבע למנוחת לילה, אלוקים מתגלה אל יעקב ואומר לו "אַל תִּירָא מֵרְדָה מִצְרַיְמָה" ומבטיח לו שיהיה עמו וש"לְגוֹי גָּדוֹל אֲשִׂימְךָ שָׁם".

אמירה זאת של ה' ליעקב לא מספיק ברורה. אם יעקב חשש לרדת למצרים, אלוקים היה צריך להתגלות אליו עוד לפני שיצא לדרך. מדוע ההתגלות נעשתה רק בבאר שבע לאחר שהוא כבר בדרכו למצרים?

מוסבר בדברי חכמינו ז"ל שיעקב ללא חשש מעצם הירידה למצרים שהרי הוא ידע שיוסף הכין עבורם את ארץ גושן שבה יוכלו לעשות את כל חפצם באין מפריע. יחד עם זאת, יעקב הצטער על הצורך לצאת לחוץ לארץ יחד עם כל משפחתו. יעקב שכבר היה בעצמו בחו"ל עשרים שנה ידע איפה מתאים יותר לפתח את עם ישראל ולכן הצטער.

ולכן דווקא בנקודת היציאה שלו לחו"ל התגלה אליו אלוקים והבטיח לו ש"לְגוֹי גָּדוֹל אֲשִׂימְךָ שָׁם". אכן, אלוקים לא אומר לו 'אל תצטער' אלא "אל תירא". אכן הסיבה לצער על הירידה לחו"ל היא נכונה והצער על כך חשוב על מנת לזכור את המקום האמיתי המתאים, יחד עם זאת הוא מקבל את ההבטחה שדווקא בחו"ל הוא יצליח להתעצם ולהיות לעם.

גם אנו כשאנו עוברים איזה תקופה או ניסיון של משהו שמצער אותנו עלינו לדעת שאם אלוקים נתן לנו ניסיון הוא גם נתן לנו כלים ויכולות להתמודד איתו, ודווקא בזכות העמידה בניסיון נתעצם ונהיה מחוזקים יותר.

שבת שלום 

לתגובות והערות

052-7703178

uriwilhelm@gmail.com

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: