יום חמישי, 09 ב 2021, ה' טבת ה' תשפ"ב
לפרסום חייגו: 054-2425199

פרשת השבוע ביבנה

הרב סתיו , דבר תורה , פרשת שבוע

פרשת השבוע - ויקרא

על ניצול אמיתי של העוף, על הקרבת המשובח ואיך ננצל מהקורונה

פורסם בתאריך:


מסופר על קמצן שחי בשכנות לעני מרוד. יום אחד חזר לביתו ואשתו אומרת לו שהמקפיא נהרס והעוף שהיה בו התקלקל. הצטער הקמצן מאוד על כך שיצטרך לזרוק את העוף לאשפה, ולפתע הבזיק במוחו רעיון, את העוף הוא ייתן כצדקה לשכנו העני. אשתו ניסתה להניא אותו מהרעיון המוזר אך לא הועיל, אמר ועשה, הביא לשכנו העני והוא מרוב רעב לא שם לב ואכל את העוף.

למחרת הקמצן שומע ששכנו העני קיבל קלקול קיבה רציני והוא מאושפז, לא התעצל הקמצן והלך לבקר את שכנו בבית הרפואה.

למרבה הצער לא עברו ימים רבים והשכן העני לא הצליח לגבור על המחלה ונפטר. מיודעינו הקמצן, כשכן קרוב, הלך להשתתף בלוויה, ולאחריה אף הלך לנחם את משפחתו של העני.

כשחזר לביתו אמר לאשתו 'את רואה בזכות עוף אחד קיימתי ארבע מצוות: צדקה, ביקור חולים, לווית המת ואפילו ניחום אבלים, ואת עוד רצית לזרוק לאשפה את העוף הזה ?!...'.

***

השבוע אנו מתחילים לקרוא את ספר ויקרא שבו מפורט סדר הקורבנות לסוגיהן. בפרשתנו מופיע משפט מפתח הנוגע לכללות הקורבנות ויתרה מכך לכללות עבודתנו בעולם הזה. וכך כתוב בפרשה "כָּל חֵלֶב לַה'" והפירוש הוא, החֵלֶב- החלק המובחר שבבהמה ניתן לה'. המשמעות היא שכמו שהחלק המובחר שבבהמה ניתן לה' כך גם בכל דבר התרומה תהיה מהמובחר שבאותו המין.

דוגמה לכך אנו רואים בתחילת ספר בראשית בהבדל בין קורבנו של קין לקורבנו של הבל, בעוד שלקין שהביא מנחה באיכות נמוכה ה' לא שעה לקורבנו, הרי שהבל "הֵבִיא גַם הוּא מִבְּכֹרוֹת צֹאנוֹ וּמֵחֶלְבֵהֶן וַיִּשַׁע ה' אֶל הֶבֶל וְאֶל מִנְחָתוֹ"- מהמשובח ביותר וזכה שה' התייחס לקורבנו וזאת מפני שהביא מהמשובחים שבצאנו.

כמו קורבן, כך כל דבר שאנו עושים כתרומה לה' אנו צריכים לזכור את הכלל "כָּל חֵלֶב לַה'". וכך אומר הרמב"ם "והוא הדין בכל דבר שהוא לשם הא-ל הטוב שיהיה מן הנאה והטוב אם בנה בית תפלה יהיה נאה מבית ישיבתו, האכיל רעב יאכיל מן הטוב והמתוק שבשולחנו, כסה ערום יכסה מן היפה שבכסותו, הקדיש דבר יקדיש מן היפה שבנכסיו, וכן הוא אומר כל חלב ליי' וגו'"- כל דבר שאנו תורמים- בית כנסת, מאכל לעני, בגדים לנזקקים צריך להיות מהמשובח ביותר.

אנו נמצאים בימים טרופים ואנו לא יודעים כיצד תתפתח המגיפה, כידוע חכמינו נתנו את המרשם להנצל ממגיפה "ותשובה ותפילה וצדקה מעבירין את רוע הגזירה" וכשאנו ניגשים לתת צדקה צריך לזכור את הכלל "כָּל חֵלֶב לַה'", ולא לחפש בכיס את המטבעות הקטנים אלה לתת מן המובחר ובעין יפה, ובעזרת ה' ננצל כולנו.

שבת שלום

לתגובות והערות

052-7703178

uriwilhelm@gmail.com

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: