יום חמישי, 16 באוגוסט 2020, כ"ד תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-2425199

פרשת השבוע ביבנה

הרב סתיו , דבר תורה , פרשת שבוע

פרשת השבוע - נוח

על תיבה שלא שטה במים ועל שיטה מיוחדת לא להיות מוטרד מקשיים תקציביים

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

הרב אורי וילהלם

שליח חב"ד בשכונת נווה אילן

 

בֹּא אֶל הַתֵּבָה

על תיבה שלא שטה במים ועל שיטה מיוחדת לא להיות מוטרד מקשיים תקציביים

מספרים על אופטיקאי מצליח שהעביר לבנו את סודות המקצוע, איך עושים ביזנס: "נכנס לקוח ואתה עורך לו בדיקת ראיה. הנך מציע לו זוג משקפיים ואומר שהן עולות 500 שקל. אם הוא נשאר רגוע, אתה מוסיף: 'והעדשות עוד 200 שקל'. אם הוא עדיין רגוע, אתה מוסיף: 'כל אחת מהן'..."

***

השבוע נקרא בתורה על נח והמבול. במהלך הדורות שלאחר הבריאה, האנושות התדרדרה בהדרגה עד שלאחר 1,656 שנה אלוקים מחליט להביא מבול על הארץ ולמחות את כל היקום, ובעצם לעשות רענון (restart) לעולם.

נח, הצדיק היחיד באותו הדור, מצטווה לבנות תיבה ענקית ולקבץ לתוכה מכל סוגי החיות והבהמות, על מנת שישתמרו לאחר המבול.

ואכן, כשהמבול מגיע, נפתחים במקביל ארובות השמים ומי התהום והמים זורמים ללא הפסקה במשך ארבעים יממות, עד שהעולם הגיע למצב בו המים כיסו גם את ראשי ההרים הגבוהים. והמבול משמיד את כל מי שבחוץ, רק מי שנכנס לתיבה ניצל.

כידוע שהתורה אינה ספר היסטוריה הבאה לספר לנו רק את הסיפורים שאירעו, אלא היא 'ספר חיים' המלמדינו (גם באמצעות הסיפורים) את דרכי ההתנהגות ואופני ההתמודדות בחיים.

מוסבר בתורת החסידות ש'מי המבול' מרמזים על 'טרדות הפרנסה'. כשם שאדם הנטבע במים מרגיש שהוא 'מוקף מכל הכיוונים' כך אדם שטרוד בקשיי הפרנסה זה תופס אותו מכל הכיוונים עד שהוא מרגיש חנוק.

אומר הבעל שם טוב, הפיתרון ל'טרדות הפרנסה' = הקשיים הכלכליים שמקיפים ותוקפים את האדם, הוא מה שנאמר לנח 'בֹּא אֶל הַתֵּבָה' - להיכנס לתוך התיבה.

משמעות הדברים היא: בעברית למילה תיבה ישנם שתי משמעויות: תיבה = קופסה כעין תיבת נח, משמעות נוספת למילה תיבה היא תיבה= 'מילה'. מסביר הבעל שם טוב: אדם הרוצה להינצל מ'טרדות הפרנסה' צריך להישאב לתוך תיבות (=מילות) התורה והתפילה! לפנות לעצמו זמן מסוים ביום שבו הוא שקוע בלימוד תורה ובתפילה וזה יוציא אותו מ'טרדות הפרנסה'.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: