יום ראשון, 05 באוגוסט 2020, י"ג תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-2425199

פרשת השבוע ביבנה

הרב סתיו , דבר תורה , פרשת שבוע

פרשת השבוע - פנחס

האהבה לארץ ששינתה את הכללים

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

הרב אורי וילהלם

שליח חב"ד בשכונת נווה אילן

 

לפני שנים רבות חי בעיירה עשיר גדול שכגודל עשירותו כך גודל קמצנותו. וכדרך כל העולם הזדקן אט אט ובעודו שוכב על ערש דווי ביקש מחברו הטוב להגיע אליו עם עורך דין וציווה עליהם לקבור אותו עם כל כספו.

מיד לאחר שהעשיר הקמצן מת, הלך חברו ומכר את כל רכושו של העשיר ושם את הכסף שקיבל בתמורה- בשק. בשעת הקבורה הכניס את השק לארון המת בלי לגלות לקברנים מה הוא מכיל. מיד אחריו נכנס העו"ד לחדר המתים וסידר שם את ענייניו. לאחר הקבורה שאל החבר את העו"ד 'מה עשית שם?' אמר העו"ד 'ראיתי שאין מספיק מקום לשק בקבר ולכן לקחתי אותו ושמתי במקומו צ'ק...'.

***

השבוע נקרא בתורה על חלוקת הנחלות בארץ ישראל. את החלוקה מבצע משה רבינו על פי גורל עוד לפני שבני ישראל נכנסים בפועל לארץ. הנחלות חולקו לכל משפחה ורק בנים יורשים את נחלת אביהם. הסיבה לכך שרק בנים יירשו את נחלת האב היא כדי שהנחלות ישארו בתחום השבט. אישה שייכת לשבט של בעלה ואם היא תקבל את נחלת אביה כאשר היא נשואה לשבט אחר הרי שהנחלה תעבור משבט אחד לרעהו. לכן קבעה התורה כי ירושת הנחלה תיהיה רק לבנים וכך הנחלה תישאר לעד בתחום אותו השבט.

לפתע, תוך כדי החלוקה, מגיעות חמש אחיות- בנותיו של צלפחד ובפיהן טענה: 'אבינו מת ואין לנו אחים ולא תהיה נחלה לאבינו, היתכן?! הרי אבינו לא היה מעדת קורח או מהמתלוננים, והוא מת מסיבה צדדית, מדוע אם כן לא תהיה לו נחלה בארץ ישראל?'

משה רבינו שומע את תלונתם והולך לשאול את אלוקים "וַיַּקְרֵב מֹשֶׁה אֶת מִשְׁפָּטָן לִפְנֵי ה', וַיֹּאמֶר ה' אֶל מֹשֶׁה לֵּאמֹר: 'כֵּן בְּנוֹת צְלָפְחָד דֹּבְרֹת, נָתֹן תִּתֵּן לָהֶם אֲחֻזַּת נַחֲלָה בְּתוֹךְ אֲחֵי אֲבִיהֶם, וְהַעֲבַרְתָּ אֶת נַחֲלַת אֲבִיהֶן לָהֶן'"- ה' מסכים עם טענתם והם מקבלות את נחלת אביהן. וכך אכן נפסק בדיני נחלות שבמידה ואין לאדם בנים, בנותיו הן שיורשות את נחלתו למרות החשש שהנחלה תעבור לידי שבט אחר.

נשאלת השאלה, מדוע בנות צלפחד מזכירות בטענתן שאביהם מת בגלל חטא שלו עצמו ולא בחטא המרגלים או המתאוננים? הרי טענתם היא לכאורה על עצם הירושה של בנות את אביהן ללא קשר לסיבת המוות של האב?

ההסבר לכך הוא: כל יוצאי מצרים היו אמורים לקבל חלק בארץ ישראל כפי שהובטח להם ביציאתם ממצרים. אך כאשר במדבר הם התלוננו על יצאתם ממצרים וההבטחה להביאם לארץ ישראל, והוציאו את דיבת הארץ הפסידו את חלקם ולא היו זכאים לקבל נחלה בארץ. רק אלו שהיו ילדים בזמן החטאים במדבר ולא התלוננו על ארץ ישראל זכו להיכנס אליה והיו זכאים לקבל נחלה בה.

באו בנות צלפחד ואמרו למשה, אכן אבינו מת והוא לא מאלו שנכנסים לארץ ולכן על פניו הוא לא זכאי לנחלה, אך היות והוא מת לא בגלל שהתלונן על ארץ ישראל אלא מאירוע צדדי, על כן לא הפסיד את חלקו ויש לו נחלה בארץ ישראל כפי שהובטח לו כשיצא ממצרים, ואנו זכאיות לקבלה.

ואכן בקשתן התקבלה על ידי אלוקים ובזכות התעקשותן לקבל חלק בארץ ישראל זכינו לפרשה נוספת בתורה ולחידוש דין בדיני נחלות.

שבת שלום 

לתגובות והערות

052.770.3178

uriwilhelm@gmail.com 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: