יום ראשון, 21 באוגוסט 2019, י"ח תמוז ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 054-2425199

חינוך וקהילה ביבנה

חינוך ביבנה,בתי ספר ביבנה,גנים ביבנה,מחלקת החינוך ביבנה,נוער ביבנה,חינוך מיוחד ביבנה,חופש גדול ביבנה,חוגים ביבנה,קהילה ביבנה והסביבה,נוער ביבנה,נערים ביבנה,צעירים ביבנה,מסיבות ביבנה,בתי ספר ביבנה

שירן פרץ בטור מיוחד על שיימינג ברשת

השבוע שירן רוצה לדבר על נושא שבוער בי, דווקא שאנחנו לקראת הבחירות הארציות זה הזמן להעיר את תשומת ליבכם ורגע לחשוב על ההשלכות,והנזקים שנגרמים עקב פזיזות ויהירות ברשת.

פורסם בתאריך:


בשנים האחרונות אנו עדים לעליה חדה בהיקף ובשיעור תופעת השיימינג המקוון ברשת האינטרנט, במסגרתה נעשה שימוש במחשבים, טלפונים סלולריים ואמצעים טכנולוגיים נוספים המשתמשים ברשת האינטרנט וברשתות החברתיות כפלטפורמה לתיעוד, פרסום והפצת מידע זה.

המידע יכול להיות בצורת תמונה, סרטון או טקסט, אשר מתעדים ומציגים לראווה טעויות ומעידות אישיות שבעיני המפיץ נחשבות כהפרה של נורמות, כללים חברתיים וציפיות הראויה לגינוי פומבי, תוך חשיפת פרטים ומידע אישי על האדם.

תופעת השיימינג כשלעצמה אינה תופעה חברתית חדשה, אלא קיימת ומוכרת ככל הנראה משחר האנושות. אולם, כשהיא מועברת לרשת האינטרנט, היא מקבלת פנים, צורה וממדים חדשים, שלא היו קיימים קודם לכן – ואשר הופכים אותה לחמורה, רבת השלכות והרסנית בהרבה ממקבילתה הוותיקה.

תוכן פוגעני יכול להישלח בכל זמן ובכל מקום, בתפוצה רחבה ובמהירות עצומה לכמות אדירה של אנשים, ובכך להגדיל את הקהל הנחשף למידע אלפי מונים – חלק ניכר ממנו ‘צופים בלתי נראים’ שמקשים לאמוד את היקף החשיפה. גם מאורעות שקרו ממילא בפומבי, מקבלים חשיפה עצומה וכמעט בלתי מוגבלת, וככל שגדל היקף החשיפה, כך גם גדל היקף ההשפעה של הפרסום, וממדי ההשפלה הם עצומים.

בתור אחת שעברה בעבר שיימינג בתקופת הבחירות המקומיות ברשת חברתית אני יכולה להעיד בפה מלא, אנשים תנשמו אוויר לרגע לא תמיד המידע שפורסם הוא הנכון תקראו לזה בשם "פייק ניוז" ולא תמיד הצד השני משמיע את גירסתו ואנחנו אלה שיושבים מאחורי המקלדת הופכים להיות דיינים בלי משפט צדק!

הדרך שבה המסרים עוברים הוא בעוצמה וגודל של הוריקן ענין של שניות שבה האדם או המקום הופך להיות בשדה בוער שיכול לעשות נזק בלתי הפיך גם לאדם וגם למקום, כל אחד רואה דברים מנקודת מבט אחרת ושונה כולנו עוברים שטיפת מוח דרך המסך דרך הרשתות, אנו נבלעים לתוך מידע ותגובות שטבעי שנגיב לכך, ואז היד כל כך קלה על המקלדת שאנחנו שוכחים שברגע שאנחנו סיימנו להגיב, יושב מישהו שקורא את זה ואין לו יכולת לתקן להגיב או לשנות את מה שנעשה!

 חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה-1965 קובע כי "לשון הרע" הוא פרסום דברים הנוגעים במעשים או בתכונות של אדם העלולים לגרום להשפלתו בעיני הציבור, להפכו ליעד לבוז, לעג או שנאה, לבזותו בשל מוצאו, דתו, אמונתו, נטייתו המינית או תכונה אחרת או לפגוע במשרתו, במקצועו או בפרנסתו.

כשאני עברתי שימיינג ברשת הוא נעשה דרך אדם פרטי שהחליט לנסות להרוס מתוך קנאה או סתם כי בא לו לזרוע רעל והרס! השניה הזו שזורק גפרור על מנת לשרוף, שורף לא רק שדה אלא שורף את הנפש!

אני בימים האחרונים פעלתי למען מקרה שיכל לגרום להתססה ופגיעה ממשית באנשים בגלל העלאת חשד או השערה, שאין בדבריה עדין שום בסיס ואמת לאמיתה, כאחת שפועלת למען צדק יש רגעים שבהם אני מבינה שאם אנחנו נתעלה על המוח האנושי ונפעיל קצת רגש נוכל למנוע המון נזקים ולכבות שריפות לפני שלא תהיה דרך חזרה!

אנחנו ימים ספורים לפני הבחירות תשקלו כל תגובה שלכם, תשקלו כל שיתוף, תחשבו טוב האם יש מי שקורא את זה? האם יש בדבריכם אמת?

שיימינג עלול לפגוע באנשים, להזיק להם וגם להוות עילה לתביעה בגין הוצאת דיבה ולשון הרע. לכן, כל מפרסם פוסט שיש בו שיימינג המעוניין להוציא את הצדק והאמת לאור, חייב לשקול היטב אם הוא מוכן לעמוד בסיכון שייגרם לו כתוצאה מכך.

אני פונה אליכם חברים ותושבים יקרים אל תתנו לשיימניג ואל תיזונו משמועות, תזכרו שיש 2 צדדים בכל סיפור.

אוהבת שירן

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: