יום שלישי, 20 באפריל 2021, ח' אייר ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 054-2425199

בלוגים ביבנה

בלוגים, בלוגים ביבנה, בלוג ביבנה, טור ביבנה, טור אישי ביבנה, דבר העורך סטטוס יבנה, דבר העורך סטטוס יבנט

טור דעה - ציון בן שטרית

שקר הפצת הספרים "פרגון או מימון" - הפעם ברצוני לשתף אתכם בנושא כאוב והוא הפצת הספרים בארץ

פורסם בתאריך:


ראשית אני לא מדבר רק בשמי, אלא, גם בשמם של סופרים רבים כישרוניים ומיוחדים אשר זועקים זעקת כאב ללא מענה.

כידוע, מלאכת כתיבת ספר אינה פשוטה כלל, היא מחייבת כישרון כתיבה, יצירתיות, דמיון, שקדנות, להט יצירתי, והמון המון שעות של כתיבה. כן ימים כלילות של עבודה סיזיפית הכוללת עריכה, תיקון, הגהה, עד שהספר יוצא לאור. וכשהספר מוכן, אתה כסופר מרוצה מאוד מהתוצר שלך, אתה בטוח בו וכבר עם הוצאתו מתחיל אתה לדמיין איך כל האנשים עטים על חנויות הספרים וכולם  רוכשים קוראים את הספר שלך, כי הוא הספר הכי יחיד ומיוחד.

והוא כבר בדרך להוצאת מהדורה שניה, הוא כבר הופך לרב מכר, המסרים הכתובים בספר נספגים ונלמדים וכולם מדברים על הספר, הסופר כבר מחכך ידיו בהנאה ובסיפוק רב, כי הוא כבר מחזיר את ההשקעה הכספית ואפילו מתחיל להרוויח. אך לצערי לא כך פני הדברים, הספר אומנם יוצא לדרך מתוך תשוקה אישית ובדרך המרוויחים העיקריים הם הוצאות הספרים וחנויות הספרים שגוזרות כל אחד בדרכה על הסופר קופון, כולם בדרך מרוויחים, ורק אתה נותר עם היצירה שלך ביד שאתה יודע שהיא ראויה והיא חייבת להיות בכל בית.

בפועל חנויות הספרים הראשיות שקיימות בארץ יש להם מעין מונופול בלעדי והם מקדמים אך ורק את הספרים שלהם, אלו שיצאו בהוצאות הספרים המשויכות אליהם או כאלה אשר מקורבים אליהם. כי הם הולכים על בטוח לכאורה.

כי מה שמעניין אותם באמת זה רק הרווח הכספי. וכך יוצא שספרים איכותיים וסופרים מוכשרים חדשים לא זוכים לחשיפה כלל. ומי שמפסיד למעשה זה רק הקוראים עצמם. אני אינני מתנגד לרווח כספי של כל העוסקים במלאכה אבל הייתי מצפה שההוצאות לאור וגם רשתות השיווק של הספרים יתנו חשיפה והזדמנות גם לסופרים חדשים, או אולי שיטת שיווק הספרים איננה הדרך שכל הסופרים צריכים לאמץ אותה.

הלכתי יום אחד להתחקות אחר הפצת הספר שלי, תחילה בחנויות הרשת "צומת ספרים", הספר כלל לא הוצג בחנויות, הספר נמצא רשום במחשב אך אינו נמצא בפועל בחנויות הספרים, הספר במחסן הכללי כך השיבה לי המוכרת וממחסן הספרים לא ניתן כלל להזמינו, כלומר הם לקחו את הספרים מההוצאה לאור, מצאו אותם ראויים להפצה אך בפועל אינם מופצים, ניסיתי לערב את הוצאת הספרים ואת הנהלת צומת ספרים, אך לשווא הם עסוקים בשלהם ואתה נותר המום אל מול האטימות הזאת.

בסטימצקי לפחות לקחו את הספרים ופיזרו ספרים בודדים בחלק מהחנויות, ואומנם ניתן להזמין ספרים מהמוכר בחנות וזה עובד, אך כמובן שההפצה צולעת כי הספר הבודד שלך עומד נחבא במדף הספרים ולא על שולחנות הספרים החדשים. כמובן שהוא אינו נראה לעין, רק מי ששמע על הספר מפה לאוזן מגיע לחנות ומבקש אותו רק אז המוכר מוציא אותו ממחבואו. נותרתי חסר אונים אל מול ההוצאות הגדולות וחשבתי מה לעשות כדי להפיץ את הספר? שאני כבר יודע שהוא ראוי, כי בכל יום אני מקבל בקורות חיוביות ותשבחות מקוראים שנותרים המומים לנוכח הסיפור המרתק. שואלים הם אותי בתימהון איך הספר הזה לא מופץ כראוי? כמובן שניסיתי גם להפיץ אותו בתקשורת החברתית, במפגשים עם קוראים, בירידים, בהרצאות, באירועים ושם אומנם הוא מצליח להימכר וזוכה להצלחה יחסית.

אך עדיין אין הדבר מספיק לכדי הפצתו כראוי לו. רבותי מלאכה זו קשה אף יותר מהכתיבה עצמה, למרות זאת אני גאה ביצירה שלי ואני שמח שאני מצליח להעביר את המסרים שלי דרך ספריי, רק חבל שדווקא המלאכה שאמורה להיות יותר קלה נעשית הקשה ביותר, זה המקום להעלות רעיונות נוספים להפצת הספר כדי לעקוף את ההוצאות הגדולות ואת רשתות הספרים ולשבור את המונופול שלהם, וגם אנחנו קהל הסופרים ובעיקר הקוראים כדאי שנדע כמה קשה מלאכתו של סופר ונדע לפרגן ולקנות את הספר ישירות מהסופר עצמו, או בבואנו לחנויות הספרים נדע לבקש דווקא את הספר הזה האיכותי, זה אשר נחבא בין מדפי הספרים. ובכך נעודד כולנו את הסופרים הלא מוכרים שיצירתם אינה פחותה מיצירות אחרות להמשיך ולכתוב.

כשאני קונה ספר אני מחפש משהו שאני מתחבר אליו. נושא הספר או הכרות עם הסופר כי דווקא בזכות ההכרות עם הסופר או עם נושא הספר היצירה משפיעה עלינו יותר, עכשיו כאשר החגים מתקרבים, אתם, קהל הקוראים שמבינים את הקושי הזה  תעודדו קניית ספרים מאותם סופרים אשר אינם מיוצגים נאמנה, כל אחד מכם מכיר את אותם סופרים אשר במעגל הקרוב אליכם, תקנו מהם ספרים למתנות, לחגים, או לאירועים אישיים.

אני בטוח שמהלך גורף כזה יביא גם את רשתות חנויות הספרים לחשיבה אחרת ובכך גם נגרום כולנו לשינוי ונצדיק את המוניטין שלנו כעם הספר. וגם אנחנו הסופרים נפנה אל קרובינו וחברינו שיעשו כך ויפיצו את הספרים שלנו כי לפחות המעגל הקרוב אלינו הוא המעגל המפרגן והאוהב. כי אנחנו את מלאכתנו עושים באהבה, נכון גם עבורנו, אבל גם עבור הקוראים הנאמנים,  תשאלו כל סופר מה הוא היה רוצה ומצפה מספרו הכי הרבה? הוא  בוודאות ישיב לכם  שהספר שלו יהיה מופץ וניקרא, שידברו עליו כמה שיותר, כי כתיבת הספר לא נעשית לשם הכנסה כספית הכסף אינו מעניין אותנו ומה שחשוב לנו באמת היא ההכרה הלמידה והמסר. במילים אחרות מעוניינים בפרגון ולא במימון. חשבתי לחשוף זאת לכולכם קהל הקוראים על מנת שכל אחד בתחומו יהיה מודע בבואו לקנות ספר וייתן קדימות לנו הסופרים בראשית דרכם לפרוץ דרך ולהשתחרר מכבליהם של רשתות הספרים. "פרגנו לנו נפרגן לכם" לכתיבה יפה ולקריאה מהנה.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: