יום שלישי, 20 באפריל 2021, ח' אייר ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 054-2425199

בלוגים ביבנה

בלוגים, בלוגים ביבנה, בלוג ביבנה, טור ביבנה, טור אישי ביבנה, דבר העורך סטטוס יבנה, דבר העורך סטטוס יבנט

טור דעה - ציון בן שטרית

בראשי מתרוצצות מחשבות רבות של שינוי ושל תובנות לא ברורות,רובן חדשות וחלקן עולות במוחי מפעם לפעם כשאני יושב ובוהה אל מול הזריחה.

פורסם בתאריך:


היתכן שהעולם משתנה? האם האדם משתנה? האם לנוכח השינוי החל בעולם האדם משתנה או שמא האדם הוא הגורם לשינויים אלה. אני חש טלטלה עמוקה של שינויים בדרכו של האדם בעמדותיו ובמחשבותיו. פחות סובלנות פחות אמונה יותר שליטה ויותר פחד. מחשבות על שלום עולמי הן מחשבות של העבר ואין להם עתיד. בעבר חלמנו על שלום. חלמנו על שקט חלמנו על אהבה בין העמים ואף נעשו הסכמים לא למלחמות, לא יותר הרוגים, הטראומה של מלחמת העולם השניה נעלמה כבר ואנו חוזרים שוב ושוב אל מעגלים של שנאה ושל מלחמות ורוחות מלחמה שוב נושבות.

 

יש מעין מעגל של חיים שספק נשלט על ידינו ספק מישהו מכוון אותו ומסובב אותו בין תקווה לבין יאוש בין שלום לבין מלחמה. אחד הגורמים לכך הוא התפכחותו של העולם לנוכח הטרור הגואה. הטרור כנגד אנשים חפים מפשע מביא את האדם לכלל יאוש והוא מפעיל לחץ על מקבלי המדיניות לפעול כנגד הטרור בכל הכוח ובכך נפתח מעגל של אלימות של לכאורה מדינה כנגד טרור. אך הטרור אף הוא מתגבר ועומד לכאורה כשווה מול המדינה. וכמו ראשי הטרור עומדים ראשי המדינות ומשתנים מקצינים דעותיהם לאור הלחץ הכבד המופעל עליהם לחסל את הטרור. במצב שכזה הקיצוניות מובילה אותנו למעגל של חוסר אמון ושליטה וכל מחשבה על על שינוי בדרכי שלום נדחקת לתחתית הסולם.

 

הסיטואציה הזאת רק הולכת ומתגברת ובמבט לאחור לאור העבר ההסטורי רק מלחמה כוללת תביא לשינוי. אחרי מאות אלפי קורבנות, אחרי מאות מיליונים שישפכו לשווא נחזור ונאמר לעצמנו איך שוב לא למדנו מההסטוריה. איך אנחנו מבינים את מצבנו רק אחרי מלחמה אכזרית שגובה מאיתנו כל כך הרבה קורבנות. לנוכח שינויים אלה אין לי פתרונות מהירים אבל דבר אחד אני מבין ויודע ההסטוריה פרושה לפנינו ומה שהיה הוא שיהיה. ואם מה שהיה הוא שיהיה בואו נחשוב מחוץ לקופסא ונעצור את הגלגל הזה במחשבות חדשות בדרכים חדשות ברוח חדשה של שינוי במעלה שניה.

 

שינוי שאיננו שינוי קוסמטי אלא שינוי דרסטי אחר, מקורי, אשר לא נעשה עד עכשיו, כאשר אין אמון הדדי ויכולת של החלטה דרסטית דבר לא קורה ואין סיכוי לעצור את המעגל הזה. מעטים המנהיגים אשר יזמו שינוי מחוץ לקופסא ועצרו תהליכים שהובילו למלחמה שכותרתה מתנוססת על הקיר. ואולי חסרים לנו מנהיגים שכאלה. אולי גם אנחנו כבר מלאי אכזבות ולא מאמינים באפשרות לשנות ולהשתנות. למרות הצורך הברור שאם דבר לא יקרה אנו מובלים שוב אל התופת והאש ואני אינני בטוח שאנחנו רוצים לראות את עצמנו במצב הזה אם כי זה יקרה. כי כוח מביא לכוח. קיצוניות לקיצוניות. אמונה לאמונה. אהבה לאהבה ושליטה לשליטה.

 

אז מה השתנה בעולם שוב שרוחות מלחמה שוב נושבות? האדם? העולם? או עולם של סתם. זכרו מנהיגים הם לא מובלים על ידי העם הם מובילים את העם ושינוי נגרם על ידי החלטה ולא על ידי המתנה. כולי תקווה שמעגל זה של איבה וקורבנות ישתנה. אין לי ספק שהדבר אפשרי אם נשתחרר מפחדים וממשקעים אשר מובילים אותנו לכאורה לצעדי הגנה אבל גם מבצרים את עמדותינו הקיצוניות ואין אנו רואים אולי את ההזדמנות לשינוי. צריך לנסות דרך אחרת. לפרוץ את מעגלי השנאה והאיבה אל דרך חדשה.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: