יום שלישי, 20 באפריל 2021, ח' אייר ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 054-2425199

בלוגים ביבנה

בלוגים, בלוגים ביבנה, בלוג ביבנה, טור ביבנה, טור אישי ביבנה, דבר העורך סטטוס יבנה, דבר העורך סטטוס יבנט

טור דעה - ציון בן שטרית

עם הספר בשבוע הספר

פורסם בתאריך:


 

 

 

בכל שנה בחודש יוני מתקיימים ברחבי הארץ אירועים שונים על שבוע הספר, ובכל שנה אני נזכר שאנו עם ישראל מכונים עם הספר האמנם?

מדוע בכלל אנו מכונים עם הספר והאם אנו בכלל ראויים לכינוי זה?

מסתבר שמי שקרא לנו לראשונה עם הספר הוא הנביא מוחמד, הוא כינה את היהודים בספר הקוראן עם הספר, אך זו הייתה כותרת בלבד והיא התייחסה לשיוך של עם ישראל אל התנ"ך.

מאוחר יותר דבק בעם ישראל השם עם הספר בשל שקדנותם של היהודים ובשל קרבתם אל ספרי הלימוד ואל לימודם הן בחדר בלימוד גמרא ופסוקי חז"ל והן בשל דרכם של היהודים ללמוד באוניברסיטאות ולהגיע לתארים, תכונה זו דבקה בדור הצעיר והפיחה רוח חיים בצעירים לקרוא ולהתייחס אל הספר.

אך האם היא נכונה גם היום? על פי מחקרים שנעשו היום עם ישראל אינו נמצא דווקא במקומות הראשונים בקריאת ספרים דווקא העם הפיני, השוודים, הבריטים, הגרמנים והצרפתים קודמים לנו. פחות מ 40% מאוכלוסיית ישראל קוראים ספרים. אך יש בישראל בכל זאת שכבה רבת משקל אשר שייכים למועדון אקסלוסיבי שקוראים ספרים עוקבים אחריי סופרים מעריכים ומכבדים ספר.

 בישראל לאחרונה יש פריחה דווקא של סופרים חדשים,  בכל שנה יוצאים 7000 ספרים חדשים. מה שהופך את הפצת הספרים לקשה וספרים טובים ואיכותיים לא מגיעים לקורא. אם בעבר כתיבת ספרים הייתה נחלתם של סופרים ואנשי רוח והגות בעלי שם, הרי שהיום כתיבת ספר נגישה כמעט לכל אחד. כמובן שעל הספר להיות ראוי ואיכותי. פריחת הסופרים גם הביאה לידי ביטוי סופרים אשר עד היום לא נשמעו, כמו סופרים מזרחיים שאינם מתביישים לכתוב על תרבותם ועל מורשתם, כמו פריחת המוסיקה המזרחית יש גם פריחה ספרותית של סופרים בני עדות המזרח אשר מביאים ליד ביטוי שפה עשירה ותוכן חדש שלא היה ידוע עד כה. וידוי אישי גם לי לקח המון זמן עד אשר העזתי להוציא ספר, למרות שהוא היה כתוב הרבה שנים לפניי.  זה היה הספר "עפריט"  המתאר את התרבות המרוקאית ובמיוחד כששמך מתנוסס עליו יחד עם שמות של סופרים ידועים.

אבל אין ספק שהספר הראשון הביא אחריו ספרים נוספים ומעניינים. אך אם קשה הדרך להוציא ספר לכאורה. קשה עוד יותר ההפצה שלו וכאן דווקא אנחנו צריכים כולנו לעזור ולעודד ולהוכיח לכולם שאנו עם הספר.

 כתיבת ספר היא מאמץ גדול ומתיש לוקח לסופר לכתוב ספר בין שנה לזריזים שבסופרים, לבין ארבע שנים בממוצע. שעות רבות של כתיבה עריכה דפוס ועוד הוצאה כספית גדולה של כ 25000 שקל לספר בממוצע.

בדרך כלל מעטים הם הסופרים המצליחים להחזיר את השקעתם הכספית ורוב הסופרים לא עושים זאת למטרות רווח.

כשכתבתי את ספריי ראיתי לנגד עיניי קוראים רבים אשר יגיעו וירכשו ובעיקר יעשירו את עצמם ואת ילדיהם. אך בתחילה נתקלתי במעין אדישות בלתי מוסברת ואפילו הקרובים אליי אלה אשר אליהם כיוונתי את הספר ואשר חשבתי שהם יקראו ויפיצו הלאה את הבשורה לא עשו זאת. למרות שיש כאן בהחלט דרך חדשה, סגנון חדש וסופר קרוב ומוכר הכותב אליהם ולא סופר זר ומרוחק.  

כאן היה הקושי גדול יותר וכאן שאלתי את השאלה האם אנו באמת אנו עם הספר? האם כל המאמץ הזה וההשקעה הזאת איננה ראויה להערכה ולפרגון! אך כמי שלא מוותר אף פעם, המשכתי בדרכי ולאט לאט אני מצליח לפרוץ את חומות האדישות ולהביא את ספריי לקוראים רבים.

אך בהחלט הפצת הספרים היא המלאכה הקשה יותר מכאן אני קורא לכולם לפרגן לכל הסופרים להתעניין לקרוא ולהפיץ. ביחסי גומלין בין סופר לקורא  יש תגמול מידי ואיכותי.  

הסופר כותב ומפיץ והקורא קורא ונהנה, ספר טוב יכול לשנות חיים ולשנות מצב. בכלל אני בדעה שלכל אדם יש סיפור וכל אדם יכול להביא את סיפורו ולכתוב ספר ולפעמים דווקא סיפורים שלא מסופרים הם אלה המעניינים יותר,  בנימה אישית אני מביא לידיעתכם כי בכוונתי לפתוח בקרוב סדנת כתיבה יוצרת שתקרא "לכל אדם יש סיפור" סדנה שבה כל אחד יוכל להביא לידי ביטוי את הסיפור שלו ובכך לאפשר לאנשים רבים להביע את עצמם ולהביא את סיפורם בכתב, יש בכך גם אקט של שחרור וסיפוק בעצם יצירת הסיפור.

 אז גם לכם תינתן ההזדמנות להיות שותפים, תזכרו שחינוך הדור הבא הוא במידה רבה חינוך על פי צפייה וחיקוי, אנחנו המראה של ילדינו איך שאנחנו מתנהגים כך יתנהגו ילדינו. אז אם אנחנו עם הספר זכינו ואם אתה או את אנשי ספר אז בוודאי שזכיתם.

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: