יום חמישי, 09 ב 2021, ה' טבת ה' תשפ"ב
לפרסום חייגו: 054-2425199

כלכלה עד הבית ביבנה

צרכנות ביבנה , כלכלת המשפחה ביבנה , צרכנות נבונה ביבנה , כסף ביבנה , אנשי עסקים ביבנה, עסקים ביבנה, עסקים נבחרים ביבנה

חיסכו ואימצו

הבשורה לפיה הביטוח הלאומי פותח חיסכון לילדינו הינה יותר ממשמחת ואנחנו כהורים יכולים להוסיף על החיסכון הזה גם מצידנו. לא סוד הוא כי חלק ניכר ממשקי הבית בישראל מתקשים מאוד ליצור מצב בו יש להם תוכניות חיסכון משמעותיות עבור ילדיהם, מסיבות רבות. עתה המדינה החליטה לקחת את המושכות לידיים. איך זה יקרה בדיוק ומה כדאי לעשות? כל הפרטים בכתבה הבאה

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

רו"ח אלון טביב

תושב מודיעין נשוי + 4, תואר ראשון B.A בכלכלה ומנע"ס וכן בוגר מסלול חשבונאות אונ' בר אילן. שותף במשרד ליבוביץ' - טביב וכן יועץ לכלכלת המשפחה. מכהן כיו"ר אקים בעיר בהתנדבות. טלפון: 054-7885407 Alont@LT-CPA.co.il

ידוע כי  יוקר המחייה בישראל הוא גבוה, וכאשר משלבים זאת עם תרבות צריכה מוגזמת בחלק ניכר ממשקי הבית, אנו נקבל תוצאה בה אין יכולת למשפחות לשים כסף בחיסכון ארוך טווח עבור ילדיהם באופן משמעותי. כעת המוסד לביטוח לאומי החליט ליזום תוכנית חיסכון מבריקה שבה הוא משתתף ומעודד הורים להצטרף יחד איתם וכך סכום צנוע ועוד סכום צנוע מביאים לחיסכון נחמד לכל ילד היכול להגיע בסופו של יום לסכום נאה הנע בין אלפים בודדים ועד לכ- 22 אלף שקלים.

איך זה עובד?

החל מינואר 2017 המוסד לביטוח לאומי יפקיד חודשית 50 שקלים לכל ילד במשפחה לתוכנית חיסכון שתנוהל ע"י בנק או קופת גמל. ההפקדה תימשך עד להגיעו של הילד לגיל 18. בנקודה זו, המוסד לביטוח לאומי מבצע מהלך יפה וקורא להורים גם כן להצטרף ולהוסיף 50 שקלים מטעמם לכל חודש- כך שבסופו של דבר כל ילד זוכה להפקדה חודשית משולבת של 100 שקלים בחודש (קרי 1200 שקלים בשנה).

 

חיסכו ואימצו - כלכלה עד הבית  במודיעין
 
 

 

במצב בו ההורה לא יבחר במהלך דצמבר 2016 את העדפותיו, ביטוח לאומי יפתח באופן רנדומאלי את נתיב החיסכון בבנק או בקופת גמל לפי מסלול ברירת מחדל. מלבד החיסכון מכאן והלאה, ביטוח לאומי יפקיד רטרואקטיבי מחודש מאי 2015 ועד היום לפי הקריטריונים של הזכאות של הילד, הסכומים יופקדו בפעימות עתידיות ישירות לחיסכון

מה ההבדל בין הפקדה לתוכנית החיסכון בבנק לזו בקופת הגמל?

ישנם מספר הבדלים בין חסכון בבנק לזה בקופת גמל, אך העיקריים בהם הם אלה:
1. במסלול חיסכון בקופת הגמל ניתן לעבור בין בתי ההשקעות או חברות הביטוח וזאת בניגוד למסלול דרך הבנק.
2. בקופת גמל ישנם מספר מסלולי השקעה של הכסף לטווח ארוך, מה שמגדיל מצד אחד את הסיכון אבל מצד שני את הסיכוי לקבלת תשואה גבוהה יותר מאשר אלו שמוצעים בבנק. אין ערובה בטוחה מי יהיה יותר משתלם, אך ניסיון העבר מצביע כי אולי קופות הגמל לטווח ארוך יהיו כדאיות יותר בקטגוריית התשואה.
3. מבחינת המיסוי – במסלול הבנק כל הרווחים ימוסו בסך של 15% , אל מול קופות הגמל אשר המיסוי שם יהיה 25% מהרווח הריאלי ולא הכללי (!) – קרי בנטרול השפעות האינפלציה מהרווח הכללי.

 

חיסכו ואימצו - כלכלה עד הבית  במודיעין
 
 

 

אז מה עדיף? 

בגדול ניתן לחלק את מדידת העדיפות למסלול (חיסכון דרך בנק או קופת גמל) – בעיקר בגיל הילד. התיאוריות הנפוצות שנשמעות טוענות שייתכן ועדיף לבחור בתחילת הדרך במסלול קופת הגמל ככל שהילד קטן בגילו, וככל שהגיל מתקדם לגיל בני הנוער וקרוב ל- 18 לבחור במסלול בנק עם ריבית ידועה מראש. הבחירה בגוף שינהל את החיסכון תעשה ע"י ההורה מתוך רשימה סגורה של קופות ובנקים שנבחרו ע"י משרד האוצר.

במצב בו ההורה לא יבחר במהלך דצמבר 2016 את העדפותיו, ביטוח לאומי יפתח באופן רנדומאלי את נתיב החיסכון בבנק או בקופת גמל לפי מסלול ברירת מחדל.
מלבד החיסכון מכאן והלאה, ביטוח לאומי יפקיד רטרואקטיבי מחודש מאי 2015 ועד היום לפי הקריטריונים של הזכאות של הילד, הסכומים יופקדו בפעימות עתידיות ישירות לחיסכון.

כאשר תסתיים תקופת ההפקדה בגיל 18, יופקד מענק ראשון בסך 500 שקלים ע"י המוסד לביטוח לאומי ולמעשה אם הילד יחפוץ למשוך את הכסף יוכל אך רק באישור הוריו. אם המענק ישאר בקופת החיסכון עד גיל 21 , יועבר מענק נוסף בסך 500 שקל ע"י המוסד לביטוח לאומי ולמעשה מגיל 21 כל החיסכון עובר לרשותו של המוטב ללא צורך באישור הוריו למשיכה.

 

חיסכו ואימצו - כלכלה עד הבית  במודיעין
 
 

 

לסיכום: יש כאן הזדמנות פז לחיסכון חכם ויעיל, גם אם לא ניתן יהיה לקנות בזה דירה למגורים, אבל כן נקודת התחלה טובה להתחיל את החיים – כן יכול לממן את הרכב המשומש הראשון לצרכים האישיים או אף התחלת מימון הלימודים ו/או המקצוע לחיים. המידע נגיש ביותר באתר הביטוח לאומי ויש בו עוד המון מידע חשוב, אז הקישו בגוגל "חיסכון לכל ילד" וקראו.

ברכה והצלחה לכולנו.

ט.ל.ח כל המידע המוצג במאמר הנו מידע כללי בלבד, אין לראות בהם את נוסח החוק ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או ו/ או תחליף לו ו/או חוות דעת משפטית או חשבונאית ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם.  כל המסתמך על המידע הכלול במאמר זה בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מכותב המאמר כל אחריות.

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: