הרגע פתחתם את הדואר שלכם ומצאתם כמו עשרות אלפים במקביל, מכתב אהבה ממס הכנסה עם דרישה להצהרת הון. אז לא חייבים להתרגש או להחוויר.

בדרך כלל זה הולך ככה: "בתוקף סמכותי לפי סעיף 135 (1) לפקודת מס הכנסה אבקשך להמציא למשרדי בטופס המצ"ב דו"ח על הרכוש וההתחייבויות (בארץ ובחו"ל), שלך, של בן/בת זוגך וילדייך, שבשנת המס טרם מלאו להם 18 שנה.עליך להמציא למשרדי את הטופס, בצירוף מסמכים לאימות הפרטים המוצהרים, תוך 120 יום מיום קבלתו, כשהוא ממולא לכל פרטיו וחתום על ידך..."

אנסה בנקודות עיקריות ומתומצתות לפשט לכם מהי הצהרת הון, מטרתה, ואיך זה מתבצע.

א. מהי הצהרת ההון

1. הצהרת ההון היא למעשה תמונת רנטגן של מצבת הנכסים וההתחייבויות אשר הנישום (האזרח) מתבקש להצהיר אל מול רשויות המס נכון לתקופת חתך מסוימת – מאופיין לסוף שנת מס (XX.31.12 ).

2. לרוב מי שנדרשים להגיש הצהרת הון הינם בעלי נכסים יקרים ו/או רבים (כגון מקרקעין, רכבי יוקרה וכיוצ"ב), בעלי הכנסות מיוחדות, עצמאיים ובעלי חברות וכן שכירים אשר מרוויחים מעל לרף גבוה מסויים או שבמקרה הוגרלו במדגם כללי.

3. את הצהרת ההון יש להגישה בתוך 120 יום מיום הגשתה לנישום. בנסיבות מסויימות ניתן להגיש בקשה לאורכה מפקיד השומה אליו אתם שייכים ולנמק את הבקשה בכתב. המפקח לפי שיקול דעתו יאשר אם ימצא הגיון בבקשת הדחייה.

 

 

חשוב לא להקל ראש בדרישת הצהרת ההון כאשר היא מגיעה. מי שלא יעמוד בזמנים להגשה, צפוי לקבל סנקציות בדמות קנסות גבוהים ואף יותר מזה – להידרש להגיש בנוסף גם דו"חות אישיים עבור שנים עברו. ממליץ להיוועץ עם איש מקצוע מתחום שירותי ראיית החשבון וייעוץ המס ולבחון האם ספציפית יש לכם את היכולת למלא ולהגיש לבד את הצהרת ההון, או להיעזר באיש מקצוע 

4. לאחר הגשת הצהרת ההון הראשונה תצפו להגיש כל כמה שנים הצהרת הון נוספת לנקודת החתך הבאה אבל הפעם תצטרכו גם לנמק את ההפרשים אשר יעלו בהפרשי הצהרות ההון כגון – הפרשי מחייה, גידול בנכסים אשר יכולים להיות מוסברים בגידול בהכנסות או ירושה וכיוצ"ב.

חשוב לשים לב: לעיתים נישום יקבל דרישה לקבלת הצהרת הון לתקופת חתך של שנה קודמת לאחר חודשים רבים. חלק מהנכסים וההתחייבויות כבר לא קיימים נכון ליום הדרישה. על כן יש להקפיד לא להתבלבל ולציין רק את הנכסים וההתחייבויות שהיו רלוונטיים לתקופת החתך הנדרשת (גם אם הם אינם עוד) ולא לציין כאלו שהם חדשים אשר לא היו קיימים דאז.

ב. מטרת הצהרת ההון 

כאשר הנישום מגיש הצהרת הון חתומה ומפורטת עם כל המסמכים הנלווים לרשויות – הוא למעשה מגיש את כלי העזר מהמשמעותיים ביותר לרשות המיסים לאמוד את כלל הכנסות התא המשפחתי אל מול נכסיו והתחייבויותיו ועוזר לעשות חשיבה וביקורת האם כל זה הגיוני, והאם יש דברים שהמדינה "פספסה" במערכות הפיקוח או יכולת גביית מיסים מאותם האזרחים.

ישנן טבלאות מחייה אשר עוזרים למפקח להעריך את אם ההצהרה נראית אמינה או לא – במידה ויעלו שאלות , יידרש מגיש הדו"ח לתת מענה והסברים – לכן עדיף שתמיד תשמרו מידע ומסמכים על דברים משמעותיים בחייכם לאורך זמן כדי שתוכלו להסביר בבוא היום.

 

 

 

ג. מה צריך למלא ולתעד בהצהרת ההון

בגדול, מבנה הצהרת ההון מחולק לשניים – הצהרה על נכסים והתחייבויות הקשורים לעסק בבעלות האזרח וכן נכסים והתחייבויות במישור הפרטי.

על פניו, יש מי שיבין יותר ומי שיבין פחות את הרובריקות למילוי בטופס, אבל עדיין יש לא מעט תורה שבע"פ בכל הקשור לפרקטיקה המקובלת, וכן המון עבודת איסוף מידע. אנסה בזעיר אנפין לפרט מה צריך לקחת בחשבון כאשר ניגשים למילוי הצהרת ההון (רשימת דוגמאות לא סגורה!).

לעניין הון מושקע בעסקים (פירוט חלקי):

1. פירוט של הרכוש הקבוע – כגון נכסי מקרקעין, ציוד, רכבים, רכוש אחר וכיוצ"ב.
2. פירוט על רכוש שוטף – כגון מלאי, חייבים ולקוחות.
3. פירוט קופות ובנקים – כגון ריכוז יתרות מבנק לפי סוג, צ'קים.
4. פירוט התחייבויות – כגון הלוואות, זכאים, אשראים.

 

 

 

לעניין רכוש והתחייבויות פרטיים (פירוט חלקי):

1. פירוט נכסי מקרקעין  - כגון בבעלות, בחכירה, שיפורים ושיפוצים מעל 6000 שקל..
2. פירוט חייבים – משפחה, עסקים וכיוצ"ב.
3. פירוט קופות חיסכון ובנקים – כגון ריכוז יתרות לפי סוג, כספים במזומן, פירוט תוכניות חיסכון וכן כל סוגי הקופות הפנסיוניות, גמל וביטוח חיים.
4. פירוט כלי רכב, טיס וכל כלי תחבורה אחר.

 

5. פירוט תכולת הבית – כלל האצבע אומר לפרט לפי מינימום עלות לפריט 300 שקל וברכישות חדשות פריטים שעלותם מעל שקל. לרוב מפרטים את מוצרי הבית כגון כלי החשמל והריהוט, תכשיטים וכל מוצרים בני קיימא.
6. פירוט על ההתחייבויות הקיימות – כגון - משכנתא, הלוואות לכל מטרה, התחייבויות בכרטיסי האשראי ולאחרים.
7. פירוט השקעות בניירות ערך ומט"ח בארץ ובחו"ל.

יש לתת ביטוי לנכסים שנתנו במתנה.

לסיכום                   

חשוב לא להקל ראש בדרישת הצהרת ההון כאשר היא מגיעה. מי שלא יעמוד בזמנים להגשה, צפוי לקבל סנקציות בדמות קנסות גבוהים ואף יותר מזה – להידרש להגיש בנוסף גם דו"חות אישיים עבור שנים עברו.  

אני ממליץ להיוועץ עם איש מקצוע מתחום שירותי ראיית החשבון וייעוץ המס ולבחון האם ספציפית יש לכם את היכולת למלא ולהגיש לבד את הצהרת ההון, או להיעזר באיש מקצוע בתשלום, ובכך להצליח להתנתק מההתעסקות הבירוקרטית ונטו רק לעסוק באיסוף החומרים ולהתרכז בחיי היומיום שלכם.

ט.ל.ח כל המידע המוצג במאמר הינו מידע כללי בלבד, אין לראות בהם את נוסח החוק ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או ו/ או תחליף לו ו/או חוות דעת משפטית או חשבונאית ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם.