יום חמישי, 09 ב 2021, ה' טבת ה' תשפ"ב
לפרסום חייגו: 054-2425199

חינוך וקהילה ביבנה

חינוך ביבנה,בתי ספר ביבנה,גנים ביבנה,מחלקת החינוך ביבנה,נוער ביבנה,חינוך מיוחד ביבנה,חופש גדול ביבנה,חוגים ביבנה,קהילה ביבנה והסביבה,נוער ביבנה,נערים ביבנה,צעירים ביבנה,מסיבות ביבנה,בתי ספר ביבנה

יורם מועלמי ומאבקו בבנקים, במחירי הדיור וביוקר המחייה

יורם מועלמי הוא איש מחשבים, שביקור שלו בבית משפחה חסרת אמצעים, גרם לו להפשיל שרוולים ולצאת למאבק למען תיקון העיוותים החברתיים שנוצרו במדינה. בראיון לסטטוס הוא חושף נתונים מדאיגים ומזהיר מפני קריסה כלכלית: "אנחנו נמצאים לפני משבר כלכלי בדומה למה שהיה בארה"ב"

פורסם בתאריך:


 

את נושא ההלוואות וחגיגות הבנקים על חשבוננו כולם מכירים וכואבים, רובנו משלימים עם המצב וממשיכים לקחת הלוואות ולחיות על חשבון אשראי מוגזם והזוי. "בעמותה לצמצום פערים חברתיים", שהוקמה על ידי יורם מועלמי, החליטו שחייבים להלחם בבנקים ולעזור לאנשים להתנהל נכון"

יורם שלום, ספר לנו  איך הכל התחיל?

"לפני שלוש שנים, הקמנו את "העמותה לצמצום פערים חברתיים-הבית החברתי".  אני יחד עם גדי טרקיי יו"ר הקהילה האתיופית באשדוד ואלון ביטון שמנהל את נושא הבנקאות בעמותה.

אני מתפרנס אני מתפרנס כעצמאי בתחום המחשבים והתקשורת,  אבל  עובד כבר שנה שמינית יחד עם גדי, בבית הילדים באשדוד, מקום ששיך ל"מפעל להכשרת ילדי ישראל "  ומיועד לילדים עם בעיות סוציו – אקונומיות.

באחד הימים הגעתי לבית של משפחה על מנת לספק להם מחשב, יש המון משפחות קשות יום שאין להם שום הנגשה טכנולוגית בבית. הגעתי לבית של משפחה ונחשפתי למצוקה הקשה שלה. היו עוד כמה מקרים כאלה וכל הזמן זה מזעזע ומקומם מחדש. מדובר במשפחות שאין להם יכולת להחליף מנורה בבית. בדרך כלל משפחות חד הוריות, שברגע שהאמא יוצאת לעבוד, אז גם מבטלים להם את הקצבה.

במקביל אחד הדברים שצרם לי זה המשכורות של מנהלי הבנקים, בזמנו מנהל בנק היה מרוויח 8 מיליון שקל בשנה, זה הזוי, הפער הזה, בין החוסר שראיתי, אנשים שבאמת אין להם מה לאכול, לבין אנשים שמשתכרים כמו אלפי משפחות ביחד".

ואז התחלתם לפעול?

התחלנו במסגרת "הבית "החברתי", לנסות ולהקל על אנשים שאין להם, אחת הדברים הראשונים שעשינו זה להלחם בעמלות המטורפות של הבנקים, לדוגמא עמלת הודעה שהבנק היה שולח למי שבחריגה, הייתה עולה שמונים ₪ ללקוח, זה אבסורד, בינתיים בחריגה ומחייבים אותו בעוד שמונים ₪, מי מאיתנו לא היה בחריגה, פשוט הזוי, הבנקים היו מרוויחים מזה כ-100 מיליון ₪ בשנה! בעקבות הפעולות שלנו הוגשה עתירה לבג"צ והעמלה ירדה לחמישה שקלים בלבד.

 

הפערים האלה בין השכר של מנהלי הבנקים ועובדי ציבור למחצית מהאוכלוסיה (1.7 מיליון איש משתכרים עד 6000 ₪ בחודש) גרמה לנו לעשות מהפכה, התחלנו לפעול, הכנו ניירת, פעלנו בתקשורת, הגענו לדיונים בועדות הכנסת השונות ובמקביל התחלנו ליזום סדנאות כלכליות להתנהלות נכונה ונבונה, לכל לאזרחים".

 

אחת הסדנאות התרחשה ביבנה בחודש יולי והייתה הצלחה גדולה...

 

"בחודש יולי ערכנו סדנה ביבנה והגיעו כ-100 איש, הייתה הצלחה אדירה וגרמנו להמון אנשים לשנות את התפיסה בכל מה שקשור לבנקים ולדיור, חשוב שאנשים יבינו שבשתי פגישות אפשר להפוך את החיים. הייתה אישה אחת, פה מהשכונה הירוקה ביבנה, שהייתה על סף קריסה ובאותו שבוע בגלל איחורים במשכנתא ובאותו שבוע הצלחנו לעזור לה ולייצב את חייה".

במקביל היינו בועדת שטרום בפברואר 2016 בנושא של הכנסת תחרות בענף הבנקאות, לצורך הוזלת אשראי. אנחנו מאוד פעילים היום בנושא דיור מוזל לזוגות צעירים, כיום לצערי זוג צעיר עומד על שוקת שבורה בכל מה שקשור לקניית דירה ראשונה, בגלל עליית המחירים הדרמטית. עלייה של כמעט 100 אחוז בשמונה השנים האחרונות ובמקביל עלייה משמעותית בריביות של המשכנתאות. אנחנו פועלים רבות על מנת להוזיל את הריביות על המשכנתאות לזוגות הצעירים והגבלה למשקיעים. תמכנו מאוד בתוכנית מחיר למשתכן של כחלון, כי היא נותנת הנחה משמעותית של כמעט 30 אחוז מול מחירי השוק. הפערים החברתיים שנוצרו, הם לא הגיוניים.  לא יתכן מצב שלמשקיעים יהיו 4 דירות ומעלה ולזוגות הצעירים אין דירה אחת ואין להם סיכוי לקנות דירה אלא אם המשקיעים ימכרו את הדירות שלהם .

 

כמות הדירות של המשקיעים עם 3 דירות ומעלה מגיעה ל 200 אלף דירות .המס על הדירה השלישית צודק

 

ירידת המחירים כבר החלה וביבנה יש כבר ירידה של 5% במחירי הדירות אבל זה לא מספיק".

 

 

 

 

מה אתה חושב על השכונה הירוקה בעיר?

אם דיברנו על מחיר משתכן אז חייבים להגיד שבמקביל התפתחה ביבנה בועת דיור. במיוחד בשכונה הירוקה. מחיר של 1.8 מיליון שקל ל 4 חדרים זה מחיר מופקע לדירה ואינו משקף את המחיר הריאלי לדירה ביבנה .צריך 250 משכורות כדי לקנות דירה וזאת פשוט בועה "  

 

וובנוסף לעמותה הגיעו פניות מתושבים רבים שנתקלים בקשיים, בתשלום המשכנתה".

 

עמותה עוזרת לנפגעי הלוואות מהבנקים, להתמודד בכל הנוגע להסדרי חוב, היום כל אחד יכול לקחת הלוואה והבנק יספק לו, הייתה לנו אישה חד הורית שביקשה הלוואה על סך 85,000 ₪ וקיבלה, מבלי שהבנק בכלל טרח לבדוק מה ולמה. אותה אישה "נעקצה" על ידי גורם מסוים מבלי יכולת להחזיר את ההלוואה, לאחר שהתערבנו, הצלחנו למחוק לה את רוב החוב". יש הרבה מקרים כאלה, על הלוואות והסתבכויות של אנשים".

נושא נוסף שמטופל על ידי בעמותה בראשות מועלמי הוא הנושא של האשראי הצרכני, באתרי הבנקים השונים, החוב של הציבור לבנקים בכל מה שקשור לבנקים ולחברות כרטיסי האשראי עומד על 167 מיליארד ש"ח!!! החוב הזה הוא גדל ב-7 אחוז בשנה, כאשר אין גידול בשכר החיצוני ואין כמעט אינפלציה, אנחנו ממנים את המחיה על הלוואות". 

בקרוב אנחנו מתכוונים לפנות לבג"צ על מנת להפסיק את נושא הלוואה לכל מטרה". אומר מועלמי.

אז מה יהיה?

"הלחץ על בנקי ישראל ועל המפקחת על הבנקים גרם להם להתבטא בתקשורת והם בעצמם אמרו שהצרכנים לוקחים אשראי כמו מלח, זה אמנם טעים אבל זה לא בריא.

נגידת הבנק התבטאה שנותני האשראי (הבנקים) ונוטלי האשראי (הצרכנים) צריכים לעשות הערכה מושכלת, לפני נטילת אשראי. המפץ האחרון הגיע בדמות דו"ח הכלכלן הראשי, יואל נווה, שציין שאנחנו נמצאים כמו לפני משבר הסאב פריים הגדול שהיה בארה"ב. אני רוצה שאנשים יתנהלו נכון ומצד שני שהבנקים לא ינצלו את המצוקה של   הלקוחות. זו המטרה העיקרית ואנחנו מתנהלים מול הכנסת".

 

 

בקרוב העמותה לצמצום פערים חברתיים תערוך ביבנה  כנס בנושא הדיור לזוגות הצעירים ביחד עם חבר מועצת העיר שחר סימנה, איתו יש לנו שיתוף פעולה.

 

 

 

לעמותה יש דף פייסבוק שנקרא "העמותה לצמצום פערים – הקול החברתי בכנסת " . https://www.facebook.com/habaithevrati/?rc=p

בעמותה קוראים לכל מי שרוצה להצטרף למהפכה חברתית כלכלית  להצטרף לדף העמותה.

 

 

 

 

 

 

 

 

"

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: