כללי

אפשרויות דיור בר השגה באזורי הפריפריה

017

שתפו למשפחה וחברים
שגם הם יוכלו להנות מקריאת הכתבה

ישראל, כמו מדינות רבות, מתמודדת עם אתגרים הקשורים לדיור בר השגה, כשמחירי הנכסים העולים בערים הגדולות מקשים לרוב על תושבים רבים לרכוש נדל"ן משלהם למגורים. עם זאת, בשנים האחרונות, יוזמות דיור בר השגה תופסות תאוצה, בעיקר באזורי הפריפריה. במאמר זה נבחן את היוזמות השונות שמטרתן להפוך את הדיור למשתלם יותר עבור משפחות ויחידים.

למה הכוונה ב"אזורי הפריפריה", קודם כל?

בישראל, המונח "פריפריה" מתייחס לאזורים מחוץ למטרופולינים המרכזיים, בעיקר תל אביב וירושלים. אזורים אלו כוללים יישובים וערים בצפון הארץ ובדרום הארץ, כגון באר שבע, חיפה ונצרת. אתגרים שקיימים באזורי פריפריה: בעוד שמחירי הדיור בפריפריה נמוכים בדרך כלל מאשר בערים הגדולות, כפי שניתן לראות באופן חד משמעי מכמה דקות של גלישה באתר Homely-mls, התושבים באזורים אלו עדיין מתמודדים עם אתגרים כלכליים. מתרת היוזמות הנ"ל היא לעזור להם להתמודד עם אתגרים אלו תוך קידום פיתוח אזורי.

יוזמות דיור בר השגה

סובסידיות ממשלתיות: ממשלת ישראל מציעה סובסידיות ומענקים שונים כדי לעודד רוכשי דירות להתיישב באזורי פריפריה. תמריצים אלו יכולים להוזיל משמעותית את עלות רכישת הבית.

הטבות מס ממוקדות: הטבות מס מיוחדות, כגון ארנונה מופחתת או פטורים ממס רווחי הון, זמינות לבעלי בתים באזורי פריפריה. הטבות אלו יכולות לסייע בהורדת העלות הכוללת של בעלות על הבית.

פרויקטים של דיור בר השגה: ממשלות מקומיות ויזמים משתפים פעולה יותר ויותר בפרויקטים של דיור בר השגה. פרויקטים אלה נותנים לעתים קרובות עדיפות ליחידות להשכרה במחיר סביר או אפשרויות דיור בעלות נמוכה עבור אלה שרוכשים נכס ראשון.

התחדשות עירונית: פרויקטים של התחדשות עירונית בערי פריפריה יכולים לשפר את תנאי החיים ולהגדיל את היצע הדיור. פרויקטים אלו כוללים לרוב שיפוץ והרחבת מבנים קיימים ליצירת יחידות דיור נוספות.

פיתוח תחבורה ציבורית: שיפור תשתיות התחבורה הציבורית באזורי הפריפריה יכול להפחית את זמני הנסיעה ולהפוך את האזורים האלה לאטרקטיביים יותר עבור התושבים.

פיתוח קהילתי: השקעה בפיתוח מוסדות קהילתיים, כגון בתי ספר, מתנסים, קופות חולים ואזורי בילוי, יכולה לשפר את איכות החיים באזורי הפריפריה.

שיקולים שחשוב לקחת בחשבון בתור רוכשי דירות

מחקר: רוכשי בתים פוטנציאליים צריכים לחקור ביסודיות את האופציות הזמינות באזור הפריפריה הקונקרטי שבו שוקלים לרכוש נכס. לכל אזור עשויים להיות תמריצים ודרישות שונות.

תכנון פיננסי: חשוב לשקול את התוכניות הפיננסיות ארוכות הטווח ולהבטיח שאתם יכולים להרשות לעצמם בנוחות בעלות על בתים, אפילו עם סובסידיות זמינות.

ערך מכירה חוזרת: בעוד אזורי פריפריה מציעים אפשרויות דיור זולות יותר, חשוב גם לקחת בחשבון את שווי המכירה החוזר הפוטנציאלי של הנכס לאורך זמן.

לסיכום

יוזמות דיור בר השגה באזורי הפריפריה בישראל ממלאות תפקיד חשוב בהתמודדות עם אתגרי דיור בר השגה וקידום פיתוח אזורי. ככל שיוזמות אלו ממשיכות להתפתח ולהתרחב, יותר ישראלים עשויים למצוא אפשרויות דיור נגישות ואטרקטיביות מחוץ לערים הגדולות, מה שיתרום ליצירת שוק דיור מאוזן ושוויוני יותר ברחבי הארץ.

תפריט נגישות אתר